• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kariyerinize Ne Zarar Verir?

Okunuyor :
Kariyerinize Ne Zarar Verir?

Datassist.

Acemi
Üye
Kariyerinize Ne Zarar Verir?

Dr. Uğur Tandoğan

Başarılı bir kariyer için neler gerekli diye bir sürü yazılır çizilir. Peki başarısızlığa yol açan, sakınmamız gereken şeyler nelerdir? İnternette gezinirken bu konuda yazılmış bir makaleye rastladım. (10 Ways to Poison Your Carter, Kare Lorenz, CareerBuilder.com) Aşağıda bu makaleden alıntılar ve yorumlarını bulacaksınız.
İnsan ilişkilerinde başarısızlık
Diyelim ki çalışacağınız kişiyi seçme hakkınız var. Birisi işinin ehli bir kişi ama nsan olarak tam bir baş belası. Diğeri ise çok iyi bir insan; ama daha az becerikli. Kimi tercih ederdiniz? Yapılan araştırmalar, insanların sevebilecekleri kişi ile yani ikinci tipteki kişi ile çalışmayı tercih ettiklerini gösteriyor.
Takım oyuncusu olmamak
Çok iyi bir oyuncu olabilirsiniz; hatta bir yıldız. Ama iyi bir takım oyunucusu değilseniz takım sizi istemez. Bu da kariyerinize zarar verir. Çalışma hayatı takım oyuncusu kişileri tercih eder.
Zamanında yetiştirmemek

Bir proje, bir çok işten oluşur. Sizin sorumlu olduğunuz iş için iki durum söz konusudur: İş kritik yoldadır (critical path) veya değildir. Eğer yaptığınız iş kritik yolda ise, işinizin biraz gecikmesi, tüm projenin teslim zamanını etkiler. Bu, sözün yerine getirilememesi, müşteri karşısında şirketin güvenirliğini kaybetmesi demektir. Dolayısıyla, fiyaskonun ana sorumlusu siz olursunuz. Eğer projede yaptığınız iş, projenin kritik yolunda olmasa da, projenin sorumlusu sizi verdiği sözü tutmayan birisi olarak görür; güvenirliğinizi kaybedersiniz.


"Kariyerinize Ne Zarar Verir?" başlıklı haberin tam metni için tıklayınız.
"Datassist - Ayşe Nazmiye Uça"
 
Üst Alt