Kardeşim Bu Nasıl Din

'KARDEŞİM BU NASIL DİN?'

Ortadoğu'da kan ve gözyaşı olanca hızıyla süredursun İhsan Eliaçık hoca, " BM raporuna göre bir milyar iki yüz milyon aç insanın olması dini de tartışmaya açar" dedi.

'KARDEŞİM BU NASIL DİN?'

Bir milyar iki yüz milyon insanın yüzde altmışının İslam dünyasında yaşadığına işaret eden Eliaçık hoca, " Yeryüzündeki açların yüzde altmışı İslam coğrafyasında. Bu durum dini de tartışmaya açar. Kardeşim bu nasıl din yani? Kendi açlarını doyuramıyor, kendi insanları arasındaki zengin-yoksul uçurumunu ortadan kaldıramıyor denir. Efendim sömürüymüş. O zaman bu nasıl din ki mensuplarını sömürüye açık bırakıyor? Sömürülmesini engellemiyor. O zaman sömürgecilere karşı çıkın kardeşim. Sömürttürmeyin kendinizi. Arabistan çöllerinden çıkıp 40 yılda dünyanın en büyük imparatorluklarını yıkıp dünyanın üçte birine yayılan bir din devrimci bir dindir. Marksizmin yayılışından on kat daha hızlı yayılmıştır İslam" dedi.

KÖLELERE ÖZGÜRLÜK...

Beled suresi 13. ayette Boyundurukları kırın. dendiğini hatırlatan Eliaçık hoca, " Boyunduruklar kırılsın, kölelere özgürlük. Kimse kimsenin esiri/tutsağı olmasın. Boyunduruğu altına girmesin demektir. Yani bu maddi boyunduruk (borç mesela) ve psikolojik boyunduruk olabilir. Aklını başkasına kiraya vermeyeceksin. Madden ve zihnen özgür olacaksın, pranga altına girmeyeceksin, İslamın en temel talebi bu işte" dedi. (ihsaneliacik.com)
 
selam ederim;

ne güzel bir haber bu, islamiyet tekrar masaya yatırılıyor. hemde halk tarafından. aslında bu iyiye işaret. ben inandım iman ettim diyenlerle, bu nasıl din aceba böyle yahu durun bi oturup tartışalım nerede yanlış yapıyoruz diyenler arasında çıkan tartışmaların sonucu top yekün reforma doğru ilerleyecek nasip olursa. her işte bir hayır vardır elbet.

düşünürler el atacak bu din mevzusuna. aslında bugün yaşanan yanlışlara onların elini ayağını çekmiş olmasıda sebep oldu diyebiliriz. bunu çok geç fark edecekler. çünkü hiç sönmeyen islamiyetin ışığını yani insanlık ilmi olduğunu ve barındırdığı sevgi saygı hoşgörü adaletin tüm toplumlara ilaç olacağının farkına varacaklar.

malesefki bu meseleler uzun sürecek. ardı arkası kesilmeyecek üzücü olaylar yaşanacak. hem insanlardan birbirlerine karşı ışid olayı gibi hemde gayb dan yeryüzüne inen ulu Allah'ın gazabı ile insanlar neye ugradıklarını şaşıracaklar. işte düşünme ve tartışma yerini toplu konferanslara çevirecek. fakülteler eğitim kurumları işin içine girecek. sonrasında islam dünyası alacağı ortak bildiri ile islamı yeniden tanımlayıp, dünyaya çağrıda bulunacak. "yaşam biçimlerimiz, peygamberlerimiz, toplumsal kurallarımız farklı olabilir, ama hepimiz ulu Allah'ın kullarıyız. ortak bir anlayışta yüzyıllardır kendi çıkarlarımızı korumaktan bir türlü buluşamadık. işte bugün felaketlerle ve üzücü haberlerle put gibi tutunduğumuz alışkanlıklarımızı bırakalım. kainatta şu ana kadar eşi benzeri görülmemiş yaradılanlar olarak, insanlık ırkını temsil ediyoruz. hangi inanışta olursa olsun birleşelim ve rabbimizden bu geri düşüncelerimizden dolayı af dileyelim. birimiz hepimiz hepimiz birimiz için."
diyecekler.
 
İslam coğrafyasındaki açlık, sefalet, kan ve gözyaşının en büyük nedeni, bu din ile BİAT kültürünün iç-içe yaşatılmasıdır...Biat kültürü de FEODALİZM den kurtulamamayı tetikler....
 

Ziyaretci

Ziyaretci
din çöktü dünyada, sadece kavga ve ötekileştirme aracı oldu çıktı. çıkarlara alet edildiğinden anlamını yitirmiştir DİN. insanlar artık malesef paraya KUL oldular.
 
selam ederim;

islamiyeti dolaylı yoldan suçlamak yerine insanların islamiyetten ne anladıklarını sorgulamak gerekir. "İNSANLARI SEVMEYEN İMAN ETMİŞ SAYILMAZ" VE "BİR İNSANI ÖLDÜREN TÜM İNSANLIĞI ÖLDÜRMÜŞ DEMEKTİR" diyen bir nebinin öğretilerine ters davranan ve kendisini müslüman olarak tanımlayan CAHİLLER topluluğunun kıt düşüncesinden başka şey değildir yaşanan olumsuzluklar. bu kadar olumsuzluk ortadayken hala ayet paylaşıp açıklama yapanlar, birazda islamın manasını tartışsalar belki çevrelerine faydaları olur diye düşünüyorum.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt