• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Karda araç kullanırken 10 kural

Okunuyor :
Karda araç kullanırken 10 kural

Quarezma

Amatör
Üye
Sibirya soğuklarıyla birlikte başlayan kar yağışı hafta boyunca birçok bölgeyi etkisi altına aldı.

Kar yağışının en çok etkilediği yerlerden biri olan İstanbul’da insanlar geçmiş yıllara göre bu kez biraz daha temkinliydi. Yağışın sömestr tatiline denk gelmesi ve dolayısıyla okullardan kaynaklanan panik yaşanmaması, resmî makamların ‘kırmızı alarm’ uyarıları, yol tuzlama, acil yardım araçlarının hazır tutulması gibi gelişmeler geçmiş yıllarda yaşanan trajik görüntüleri bir hayli azalttı. Çünkü, son yıllarda büyük şehirlere yağan kar burada yaşayanlar açısından ‘romantik’ manzaralardan çok ‘trajikomik’ görüntüler çağrıştırıyor.

Bu yıl trafiği altüst eden görüntülerin azalmasında en önemli etkenlerden biri araçların trafiğe çıkmamasından kaynaklanıyor. Yapılan uyarıları dikkate alan, dahası önceki yıllarda yaşananları hatırlayanlar bu kez ‘yoğurdu üfleyerek’ yemeği tercih etti. Kar yağışının Marmara Bölgesi’ni etkisi altına aldığı pazartesi akşamüzeri otoyollar da dahil olmak üzere birçok yol ve cadde panikten kaynaklanan bir trafik kilitlenmesine şahit oldu. Yani, karda yaşamaya alıştığımızdan değil, tedbirli olduğumuzdan dolayı bu yıl büyük bir trafik trajedisi yaşanmadı. Kar yağdığı süre içinde sürekli trafikte olan biri olarak gözlemlerim insanların zincir, kış lastiği gibi konularda biraz daha ‘inadı’ bırakmış olduğunu gösteriyor. Her ne kadar asfaltı perişan etse de trafiğe çıkan sürücülerin tamamına yakını zincir takmıştı. Tabii yollarda sağa sola savrulan otomobil görüntülerinin azalmasında bütün ana yolların ve caddelerin yerel yönetimler tarafından sürekli temiz tutulmasının da çok önemli etkisi oldu.

Erzurum, Kars, Van gibi doğu şehirleri yılın birkaç ayı kar altında kaldığından burada yaşayan sürücüler için karda yol almak çok daha kolay olabilir. Ancak, büyük şehirlerde yaşanan sıkıntının temeli sadece kar değil, zaten var olan araç yoğunluğunun karla birlikte ortaya çıkardığı ‘panik’ trafiğinden kaynaklanıyor.

Karda araç kullanırken 10 kural

Aracınız dört çeker bile olsa mutlaka kış lastikleri kullanın.

Yol virajlı da olsa gözünüz hep gideceğiniz noktaya bakmalı.

Direksiyonu ani hareketlerle sağa, sola çevirmeyin, sert hiçbir hareket yapmayın.

Frenleyerek değil gaz keserek ve vites küçülterek durmaya çalışın.

Çıkamayacağınızı tahmin ettiğiniz yokuşu hiç denemeyin, virajlara frenleyerek ve sert girmeyin.

İnişlerde en küçük vitesi kullanın ve gaza basmaksızın motor freninden faydalanın.

Aracınız arkadan kayıyorsa (mantığınıza ters ama) kaydığı yöne doğru direksiyonu çevirin. Bu hareketi sağ-sol yaparak aracın burnu düzelene kadar sürdürün.

Karda normal zeminde gittiğiniz vitesin bir düşüğünü kullanın. Mümkün olduğu kadar düşük viteste seyredin.

Araçla yan kaymaya başladığınızda panikleyip asla frene sarılmayın, direksiyonu kullanarak toparlamaya çalışın.

Kar yağmadan mutlaka lastiğinize zincirin nasıl takıldığını deneyerek öğrenin, zincir, aracın çekiş yapan lastiklerine takılır, unutmayın.
 
Üst Alt