Kan Bağışı Nasıl Yapılır?

1.Bilgi İşlem:
Kan bağışı işlemi yasal bir süreçtir. Bu nedenle kan bağışı için Kan Merkezimize başvurduğunuzda, resimli, TC kimlik numarasını içeren ve yasal olarak geçerli bir kimlik (ehliyet vb.) belgesi ibraz etmeniz gerekir. Türkiye de ikameti olmayan yabancılardan (turistler vb.) izlenebilirliğin sağlanamaması nedeniyle kan bağışı kabul edilmez. Türkiye de ikamet eden yabancı uyruklular kan bağışında bulunabilirler.

Kan bağışı hakkında bilgilenmeniz, kişisel bilgilerinizin sisteme kayıt edilebilmesi, güvenli bir donasyon sağlanabilmesi için sizlere Donör Sorgulama Formu verilir.

2.Donör Sorgulama Formunun Doldurulması:

Bağışçı formunun doldurulması, kan bankacılığının temel ilkelerinden olan Güvenli Kan için oldukça önemli bir uygulamadır. Bağışçı kendisine verilen Bağışçı sorgulama formunu okuyup soruları iyice anladıktan sonra, sorgulama formunu eksiksiz olarak doldurmalıdır. Kan bağışçısı sorgulama formunda isim ve soy isim bağışçının el yazısı ile yazılmalı ve imzası bulunmalıdır.

3. Bilgi İşlem Kaydı:
Donör sorgulama formunu doldurduktan sonra kan verme işleminin yasal bir süreç olması ve izlenebilirlik açısından; telefon, kimlik ve kalıcı adres bilgileriniz otomasyon sistemimize kaydedilir. Sisteme kaydınız yapılırken tam kanmı yada trombosit aferezmi bağışlamak istediğinizi belirtmeniz gerekir.

4. Tam Kan Sayımının Ölçülmesi :

1 Nolu odada görevli olan yetkili personel tarafından tam kan sayımınız yapılır. Kan değerleriniz, kan verebilecek düzeyde ise doktor muayeneye yönlendirilirsiniz, kan değerleriniz kan veremeyecek düzeyde ise gerekli açıklamalar yapılır ve sizlere teşekkür edilir.

5. Doktor Muayenesi:
Bilgi işlem kaydı ve kan sayımınız yapıldıktan sonra yetkili personel tarafından nabız, ateş ve tansiyon ölçümünüz yapılarak sisteme kaydedilir. Yapılan ölçümleriniz ve donör formunuz Kan Merkezimizin doktoru tarafından değerlendirilir. Kan bağışında bulunmanız ilk olarak size daha sonra ihtiyaç sahibine herhangi bir zarar vermeyecekse kan bağışı işlemine yönlendirilirsiniz.

6. Kan Bağış İşlemi:
Kan bağışı işlemi için özel olarak tasarlanmış kan alma yataklarına alınırsınız. Kullanılan tüm malzemeleriniz tek kullanımlık ve sterildir. Kan bağışı işlemi;yetkili personelimiz tarafından gerçekleştirilir ve yaklaşık 5-10 dk sürer. Her kan bağışınızda sadece 1 ünite kan bağışlayabilirsiniz. 1 ünite kan yaklaşık 450 ml. toplam kanınızın %10 dur, buda sizin fark edemeyeceğiniz düzeyde bir hacimdir.

7. Dinlenme ve İkram:

Kan bağışı işlemi bittikten sonra yetkili personelimizin öngördüğü süre kadar dinlenmeniz gerekmektedir. Dinlenme işleminden sonra sizlere kan şekerinizi dengelemek amacıyla, meyve suyu, kek gibi küçük ikramlarımız olacaktır, almayı unutmayınız.

8. Dikkat edilmesi gerekenler:
Gerçekleşen kan bağışı günlük hayatınızı etkilemeyecek düzeydedir. Yine de dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

Sigara baş dönmesi ya da mide bulantısı gibi şikâyetlere yol açabileceği için doktor ya da flebotomistlerimizin önerdiği süre içinde içilmemesi gerekmektedir.

Gün içerisinde kan bağışında bulunduğunuz kolunuz ile ağırlık kaldırmamanız kapanan damar duvarındaki pıhtının açılmaması için önemlidir.

İlk 4 saat boyunca olduğundan fazla sıvı tüketmeye çalışınız. İlk öğünden önce alkollü içecekler almayınız. (alkol vücuttan sıvı atılımını artırdığı için şikayete yol açabilir.)

Sportif faaliyetlerinize bir gün ara veriniz.

Gün içerisinde sıvı kaybını artırdığı için aşırı sıcak ortamlarda (hamam, sauna) bulunmayınız.

Pilot, ticari araç şoförleri, tehlikeli makine operatörleri, yüksek yerlerde bedeni faaliyet gösteren meslek grupları vb.in kan bağışladıktan sonra 24 saat işlerine ara vermeleri önerilir.

Tüm bu önerilere rağmen baygınlık hissi ya da baş dönemsi olursa bir yere uzanın veya başınızı iki dizinizin arasına alacak şekilde oturunuz.

9. Kan Verme Bilgileri:
Kan verdiğinize dair bilgileri içeren bir kart, kan bağışınız bittikten sonra size verilir.

cerrahpasa tıp fakultesi
 
Sağlıklı olup olmaması tartışılır bence ama bünyenin kendisini yenilemesi için bana faydalı gibi geliyor.
 
  • Etiketler
    donör sorgulama kan bağışı kan verme
  • Üst Alt