Kalça ve diz kireçlenmesi

Kalça ve diz kireçlenmesi

Yaşın ilerlemesiyle beraber kalça ve dizlerimizde kireçlenme görülebilir. Kireçlenmeye bağlı olarak yaşanan ağrılardan kurtulmak mümkündür. Elbette kireçlenmede de erken teşhisin önemi büyüktür.

Kalça Kireçlenmesi

Kalça kireçlenmesi (osteoartroz) yaygın şekilde rastlanılan bir ileri yaş problemidir. Kalça kireçlenmesi çoğunlukla ağrı ve topallama ile kendini belli eder. Hastalığın ilerlemesi sonucunda kalça deformasyona uğrar. Ardından iyice belirginleşen topallamayla ise ağrının olduğu taraf kısalmış gibi hissedilir.

Kalça kireçlenmesinin ilk belirtisi kalça ekleminde ağrıdır. Ağrı hastalığın ilk döneminde sadece hareketle artar ve dinlenmeyle azalır. Hastalık ilerledikçe ağrı günlük aktiviteler sırasında sorun olmaya başlar. Sonraki aşamalarda ise uyku düzenini bozacak kadar ilerleyebilir. Eklemin hareket kabiliyeti azalır. Ağrının yoğunluğu değişkendir. Nedensiz yere ağrı oluşabilir.

Kalça Kireçlenmesi için Tedavi

Kesin tedavisi olmayan bir hastalık olan kalça kireçlenmesi için yapılan tedaviler kişileri rahatlatmak içindir. Yapılan tüm tedaviler işe yaramazsa kalça protezi kullanılır. Kalça kireçlenmesinde tedavi her kişiye ayrı yöntem uygulanması gerekmektedir.

Bir ya da birkaç eklemde ağrının varlığı osteoartrit teşhisi için önemlidir. Fizik muayene, dizin doğrudan radyografisi (röntgen tetkiki) ve diğer eklem hastalıklarını dışlayarak tanı kesinlik kazanır.

Diz Kireçlenmesi

Genelde orta ve daha ileri yaşlarda yaşanan diz kireçlenmesi, eklemin yapısını ve fonksiyonlarını kaybederek pürüzsüzlüğünü kaybetmesi durumudur. Diz kireçlenmesi zaman içerisinde ilerlemeye devam eden bir rahatsızlıktır. Hastanın şikayetleri, muayene ve röntgen filmleri çoğu zaman tanı koymak için yeterlidir. Bağlar ve menisküslerin durumunu değerlendirmek için MR istenebilir.

Diz Kireçlenmesi için Tedavi

Diz kireçlenmesinde tedavi yapılmadığında, tıpkı kalçadaki gibi gün geçtikçe ağrılar artmaktadır. Diz kireçlenmesinde ilk belirti ağrı şikayetidir. Ardından bacağın hareketi kısıtlanır ve bacaklarda eğilme başlanır. Diz kireçlenmesi rahatsızlığı erkeklerde kadınlara kıyasla daha fazla olur.

Diz kireçlenme tedavisinde öncelikle ağrıyı azaltmak için anti-inflamatuvar ilaç ya da başka ilaçlar verilebilir. Ağrıyı kesmek için krem veya sprey şeklindeki bazı ilaçlar da tercih edilebilir. Bu tür ilaçlara rağmen ağrıları devam eden kişilere direkt olarak steroidler enjekte edilebilir.

Diz kireçlenmesinden kaynaklanan rahatsızlıkları hafifletmek için kullanılan bir diğer yöntem ise; hyalüronik asidin doğrudan diz eklemine enjekte edilmesidir. Dizde kireçlenme olan hastalar diz protezi de kullanabilirler. Şiddetli ağrısı olan, günlük aktiviteleri kısıtlanan ve bu ağrıları diğer yöntemlere cevap vermeyen hastalar için diz protezi etkili bir seçenektir.

Kaynak : Ankara Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Erdemli
 
Üst Alt