• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz)

Okunuyor :
Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz)

Affrodit

Tecrübeli
Üye
Kalça eklemi ağırlığınızı taşıdığı için aşınma ve bozulmaya en sık uğrayan eklemlerdendir. Bu durum tıpta osteoartrit, günlük kullanımda kireçlenme olarak adlandırılır ve kalçanın en sık rastlanılan hastalığıdır. Tüm eklemlerde olduğu gibi kalça ekleminin hem topu hem de yuvası kıkırdakla kaplıdır. Bu kıkırdak yapı bu iki kemiğin birbiri üzerinde ağrısız ve minimal sürtünme ile kaymasını sağlar.
Bu kıkırdağın bozulması, aşınması ve yer yer kaybolmasına osteoartrit veya kireçlenme denir. Anlaşılacağı üzere dışarıdan bir kireç toplanması söz konusu değildir. Böyle bir durumda ilk belirtiler sabah kalkıldığında kasıkta ve uyluk ön-iç tatafında ağrı ve rahatsızlık hissidir. Ağrı aktiviteyle artar, istirahatle azalır. Bu belirtiler kalça hastalıklarının bir çoğunda olabilir.
Tedavi edilmeyen osteoartritler yıllar içinde ilerleyerek ağrısız yürümeyi imkansız hale getirir. Bu kadar ilerlediğinde eklem etrafında kemik dikenler gelişir. Bu sırada kıkırdak tamamen aşınmış, eklemde kemik kemiğe sürter hale gelmiştir. Kalça hareketi neredeyse tamamen ortadan kalkabilir. Bu durumda gittikçe adelelerde de zayıflık ve yetmezlik oluşur.
Ailelerde bir yatkınlık görülebilir. Fakat gelişimi ileri yaşlarda şişman, kaza sonucu kıkırdağı yaralanmış kişilerde daha sıklıkla görülür.
Tanı klinik muayene ile ve direkt röntgen tetkikleri ile konur. Doktorunuz durumunuza göre size bir tedevi önerecektir.

Tıbbi (cerrahi olmayan) tedavi
Osteoartritin erken devrelerinde iseniz cerrahi olmayan tedaviler hastalığınızın ilerlemesini yavaşlatabilir.
Kalçanızı fazla kullanmaktan kaçınınız.
Düzenli fizik aktivite yapınız. Özellikle yüzme, su aerobiği, salon bisıkleti adele kuvvetini korur ve eklem hareket açıklığının korunmasına yardımcı olur.
Anti-romatizmal, anti-enflamatuar ilaçlar kulanılabilir.
Geceleri yeterli derecede uyunmalıdır.
Fazla kilolar varsa erilmelidir
Baston kullanımı önerilir.

Cerrahi Tedavi
Erken yaşta gelişen osteoartrit gerçekten cerrahi açıdan zor bir problemdir. Erken dönemlerde kalça artroskopisi hastalığın gelişimini yavaşlatabilir. Kalça artroskopisi dünyada çok az merkezde yapılmakta olup halen gelişme aşamasındadır ve sınırlı müdahale imkanına sahiptir.
Protez öncesi cerrahilerden biri de osteotomilerdir. Osteotomi femur kemiğinin başının veya boynunun kesilerek yeniden yönlendirilmesidir. Bu yöntemle kalça eklemine binen yükler yeniden düzenlenmekte ve/veya eklemin sağlam yüzeyleri yük taşıyan bölgelere getirilmektedir. Bu yöntem total kalça protezlerindeki ilerlemeler nedeni ile popüleritesi azalmakla birlikte bazı vakalarda eşsiz olanaklar sağlayabilmektedir.
Kalça ekleminin femur başı bölümündeki küçük kıkırdak boşluklarında (özelllikle travmatik olanları) osteoatritin başlangıç dönemlerinde yapılan kıkırdak nakilleri kalça protezi gereksinimini ileri yaşlara erteleyebilmektedir. (bkz: Eğitim konuları - Eklem Kıkırdağı Sorunlarına Yeni Yaklaşımlar)
Kalça osteoartritinin radikal tedavisi total kalça protezidir.
Alıntıdır...
 

yekin97

Amatör
Uzaklaştırıldı
Kalça kireçlenmesi diğer ismiyle osteoartroz sık rastlanan kalça ağrısı sebebidir. Çoğunlukla orta ve ileri yaşlarda görülür. Kalça kireçlenmesi çoğunlukla ağrı ve topallama ile belli olur. Hastalığın ilerlemesiyle kalça deformasyona uğrar. Topallama belirginleştiğinde ise ağrının olduğu taraf kısalmış gibi hissedilir.

Farkına varılmayıp tedavi edilmeyen kalça çıkıkları, ileri yaşlarda koksartroza zemin hazırlamaktadır. Ağırlık taşıyan diğer eklemlerde kalça ekleminde de artroz sık görülmektedir. Kalça artrozunun ilk belirtisi kalça ekleminde rahatsızlıktır. Yaşlanma,ailesel ;faktörler,çocukluk çağı hastalıkları,kalça kireçlenmesi en önemli risk faktörleridir.

Kaynak : bulenterdemli.com.tr
 

pele45

Acemi
Uzaklaştırıldı
Kalça ve diz kireçlenmesi : Yaşın ilerlemesiyle beraber kalça ve dizlerimizde kireçlenme görülebilir. Kireçlenmeye bağlı olarak yaşanan ağrılardan kurtulmak mümkündür. Elbette kireçlenmede de erken teşhisin önemi büyüktür.

Kalça Kireçlenmesi

Kalça kireçlenmesi (osteoartroz) yaygın şekilde rastlanılan bir ileri yaş problemidir. Kalça kireçlenmesi çoğunlukla ağrı ve topallama ile kendini belli eder. Hastalığın ilerlemesi sonucunda kalça deformasyona uğrar. Ardından iyice belirginleşen topallamayla ise ağrının olduğu taraf kısalmış gibi hissedilir.

Kalça kireçlenmesinin ilk belirtisi kalça ekleminde ağrıdır. Ağrı hastalığın ilk döneminde sadece hareketle artar ve dinlenmeyle azalır. Hastalık ilerledikçe ağrı günlük aktiviteler sırasında sorun olmaya başlar. Sonraki aşamalarda ise uyku düzenini bozacak kadar ilerleyebilir. Eklemin hareket kabiliyeti azalır. Ağrının yoğunluğu değişkendir. Nedensiz yere ağrı oluşabilir.

Kalça Kireçlenmesi için Tedavi

Kesin tedavisi olmayan bir hastalık olan kalça kireçlenmesi için yapılan tedaviler kişileri rahatlatmak içindir. Yapılan tüm tedaviler işe yaramazsa kalça protezi kullanılır. Kalça kireçlenmesinde tedavi her kişiye ayrı yöntem uygulanması gerekmektedir.

Bir ya da birkaç eklemde ağrının varlığı osteoartrit teşhisi için önemlidir. Fizik muayene, dizin doğrudan radyografisi (röntgen tetkiki) ve diğer eklem hastalıklarını dışlayarak tanı kesinlik kazanır.

Diz Kireçlenmesi

Genelde orta ve daha ileri yaşlarda yaşanan diz kireçlenmesi, eklemin yapısını ve fonksiyonlarını kaybederek pürüzsüzlüğünü kaybetmesi durumudur. Diz kireçlenmesi zaman içerisinde ilerlemeye devam eden bir rahatsızlıktır. Hastanın şikayetleri, muayene ve röntgen filmleri çoğu zaman tanı koymak için yeterlidir. Bağlar ve menisküslerin durumunu değerlendirmek için MR istenebilir.

Diz Kireçlenmesi için Tedavi

Diz kireçlenmesinde tedavi yapılmadığında, tıpkı kalçadaki gibi gün geçtikçe ağrılar artmaktadır. Diz kireçlenmesinde ilk belirti ağrı şikayetidir. Ardından bacağın hareketi kısıtlanır ve bacaklarda eğilme başlanır. Diz kireçlenmesi rahatsızlığı erkeklerde kadınlara kıyasla daha fazla olur.

Diz kireçlenme tedavisinde öncelikle ağrıyı azaltmak için anti-inflamatuvar ilaç ya da başka ilaçlar verilebilir. Ağrıyı kesmek için krem veya sprey şeklindeki bazı ilaçlar da tercih edilebilir. Bu tür ilaçlara rağmen ağrıları devam eden kişilere direkt olarak steroidler enjekte edilebilir.

Diz kireçlenmesinden kaynaklanan rahatsızlıkları hafifletmek için kullanılan bir diğer yöntem ise; hyalüronik asidin doğrudan diz eklemine enjekte edilmesidir. Dizde kireçlenme olan hastalar diz protezi de kullanabilirler. Şiddetli ağrısı olan, günlük aktiviteleri kısıtlanan ve bu ağrıları diğer yöntemlere cevap vermeyen hastalar için diz protezi etkili bir seçenektir.

Kaynak : Ankara Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Erdemli
 
Üst Alt