KAHRAMAN! Cengiz topel

Merhaba

Kıbrıs Barış Harekâtının ilk havacı şehidi olan Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel, hem kahramanlığı ğı hem de ölüm şekli nedeniyle, Kıbrıs ve Türkiye Türkleri için kutsal bir hatıradır. 1934 yılında İzmitte doğan Topel, ilk ve orta öğrenimini Bandırma ve İstanbulda tamamladıktan sonra; lise öğrenimini, Haydarpaşa Lisesinde başlayıp, Kuleli Askerî Lisesinde devam ettirir ve 1953 yılında mezun olur.

1955 yılında, Kara Harp Okulunu bitirir ve Asteğmen rütbesiyle orduya katılır; küçük yaşlardan beri havacılığa meraklı olduğundan, Hava sınıfını seçer. Ardından, pilotaj eğitimi için Kanadaya gönderilir ve eğitimini başarıyla tamamlayarak, 1957 yılında yurda döner.

1961 yılında, Eskişehir 1. Ana Jet Üssüne atanan ve 1963 yılında yüzbaşılığa terfi eden Topel, 1964 yılının Ağustos ayında, Kıbrıs üzerinde caydırma amaçlı yapılan uçuşlara katılır.

RUMLARIN Kıbrıs Türklerine karşı işlediği suçları caydırmak amacıyla Türk jetlerinin Kıbrıs üzerinde uyarı uçuşu yapmasına karar verildiği, 7 Ağustos 1964 tarihinde, Eskişehirdeki hava üssünden dört jet havalanır.

İlk hedef olan Erenköye ulaşan jetler, karadaki Rum kuvvetlerini makineli top ateşine tutar ve bölgede üç gündür direnen Türk kuvvetlerine destek olur. Ertesi gün, 8 Ağustosta, Erenköydeki Türk kuvvetlerini denizden bombalayan ve onları iki ateş arasında bırakan Rum hücumbotlarına yönelik bir keşif uçuşu gerçekleştirilir.

cen16.jpg


Hücumbotlara yönelik ikinci hücum kolundaki dört jette; Yüzbaşı Cengiz Topel, Üsteğmen İzzet Öztarhan, Yüzbaşı Mehmet Konedralı ile Üsteğmen Ethem Sancar bulunuyordur ve komuta, Yüzbaşı Cengiz Topeldedir. Antalyaya kadar yapılan yüksek irtifa uçuşundan sonra kol, Akdeniz üzerinde alçak uçuşa başlar. Alçak uçuş yapmalarının nedeni, İngilizlerin Kıbrısa kurdukları radara yakalanmamaktır.

can16.jpg


YAKALANMASININ ARDINDAN ortaya atılan iddialardan hiçbiri kanıtlanamasa da, esir düşen Cengiz Topel, bir söylentiye göre kendisini konuşturmak isteyen Rumlar tarafından işkence edilerek ve vurularak öldürülmüş; diğer bir söylentiye göreyse, işkenceyle öldürüldükten sonra cenazesine ateş edilmiştir.

cen17.jpg


Cengiz Topelin esir düşmesinin ardından pilotunu geri isteyen Türkiye, eğer teslim edilmezse, intikam saldırılarına başlayacağını açıklar. 9 Ağustos 1964 günü, BM Barış Gücü komutanının şahsen gidip pilotumuzu ziyaret edeceğini söylemesiyle ertelenen bu planlar, aynı gün gece saatlerinde Rumların radyodan Cengiz Topelin öldüğünü bildirmesiyle rafa kaldırılır.

cen19.jpg


PİLOTUNUN cenazesini talep eden Türk hükümeti, Rum tarafının; ertelemeleri, geciktirmeleri ve Kıbrısta cenaze töreni yapılmaması gibi şartlarıyla karşılaşır. Cenaze töreninden sonra şehidin naaşını çalmakla tehdit eden Rumları engellemek için, cenazenin helikopter ile götürülmesine karar verilir.

cen20.jpg


Bu tarihte, şehidin ailesi, Cengiz Topelin hâlâ esir tutulduğunu düşünüyordur. Uçağın düştüğü gün İstanbula gönderilen annesi, bozulan radyolarından ve sokağa sokulmayan gazetecilerden dolayı, bir haber alamıyor ve kimsenin acılı anneye oğlunun vefat haberini vermesine izin verilmiyordur. Mebuse Topel, durumu ancak 13 Ağustosta, cenazede öğrenecektir.

ŞEHİDİN CENAZESİ, 11 Ağustos 1964 günü, Lefkoşa Rum Hastanesinden alınarak, saat 22.00a doğru Lefkoşa Genel Hastanesine bir tabut içinde ve çıplak olarak getirilir.

Otopsi neticesinde, yüzde ve gövdede çok sayıda darbe izi; vücutta farklı yönlerden ve kısa namlulu bir silahla yakından ateş edilerek oluşturulmuş kurşun delikleri ve ameliyat izleri tespit edilir. Bu durum, esir düştükten sonra vurulduğu ve işkence gördüğü iddialarını desteklemektedir.

cen22.jpg


12 Ağustos günü Lefkoşa Genel Hastanesi önünde yapılan cenaze törenine, çok büyük bir kalabalık katılır. Korteje, mezarında Kıbrıs toprağı da bulunsun diyerek cenazeyle birlikte gönderilecek olan, kırmızı atlas torbalarla taşınan Kıbrıs toprağı da eşlik ediyordur. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER helikopteriyle Adanaya götürülen cenaze, oradan da Ankaraya nakledilir. 14 Ağustos günü, başta Başbakan İsmet İnönü olmak üzere; bakanlar, kuvvet komutanları, milletvekilleri, senatörler, askerî erkân ve Cumhurbaşkanı adına Yaver Yzb. Talat Tekinin de hazır bulunduğu bir tören düzenlenir.

cen23.jpg


Aynı gün, cenaze, İstanbula gönderilir. Cenaze namazının kılınacağı Sultanahmet Camisinin önünde, mahşeri bir kalabalık vardır. Cami, 800den fazla çelenk ve yüz binlerce İstanbullu tarafından kuşatılmıştır.

Caminin bahçesindeki musalla taşında yatan Cengiz Topelin başında ise, milisler ve silah arkadaşları nöbet tutuyordur. Öylesine bir kalabalık vardır ki, cenazenin camiden çıkarılıp, kortejin önüne getirilmesi mümkün olmaz; zira evlerinden, işlerinden çıkıp gelmiş yüz binlerce İstanbullu tabuta hücum ediyor, ona yakın olmaya, onu kucaklamaya çalışıyordur. Denebilir ki bu tören, Mustafa Kemal Atatürkün cenaze töreninden sonra İstanbulun gördüğü en büyük cenaze törenidir.

cen26.jpg


Şehidin naaşı, kortejin başındaki yerine ancak saat 17.53te getirilebilir. Daha sonra kortejle Edirnekapıya götürülen cenaze, Sakızağacı Hava Şehitliğinde toprağa verilir.
Mynet

KAHRAMAN!
Allah cc nun selami ustune olsun!
 

feryad

Uzaklaştırıldı
Halkına ve Halkın seçtiklerine KURŞUN SIKANLAR elinde silah olan Düşmanlara karşı TIR******LAR..
Çünkü onlar ancak silahsız sivillere Silah doğrulturlar...
Suriyenin BAASÇI KATİL ORDUSU gibi...
 
Halkına ve Halkın seçtiklerine KURŞUN SIKANLAR elinde silah olan Düşmanlara karşı TIR******LAR..
Çünkü onlar ancak silahsız sivillere Silah doğrulturlar...
Suriyenin BAASÇI KATİL ORDUSU gibi...

Konu Cengiz Topel, sen diyorsun Suriye...

Dizi aralarında sık sık çıkan reklamlar gibisin.

Kusura bakma da forumu kirlettiğini düşünüyorum...
 
  • Etiketler
    cengiz topel
  • Üst Alt