Kadınların saçında erkek tipi dökülmeler

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir sağlık sorunu. Sağlıklı bir kişinin saçlarının yüzde 15'inin dökülme evresinde olup, günde ortalama 50-100 tel saç dökülmesi normal kabul ediliyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Belma Bayraktar, erkeklerde saç dökülmesinin daha sık görüldüğünü, bu durumun 25 yaşına kadar erkeklerin %25'ini, 40 yaşına kadar %40'ını, 50 yaşına kadar ise %50'sini etkilediğini belirtiyor. Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen “Androgenetik saç dökülmesi”, kadınların %20-30'unu etkilerken, 25 yaşındaki erkeklerin %30'unda bu tip saç dökülmesi ortaya çıkıyor.

Saç dökülmesi hakkında bilgiler veren Dr. Belma Bayraktar, bu konuda merak edilen soruları yanıtladı:

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin birçok nedeni var. Tedaviden önce nedenleri tespit etmek büyük önem taşıyor.

• Kalıtımsal saç dökülmesi:


Erkeklik hormonunun etkisiyle güçlü saç telleri ince tüylere dönüşüyor, bu nedenle saçın uzama aşaması kısalıyor. Saç kökü faaliyeti de önemli ölçüde azalıyor. Bu tür saç dökülmesi önce alnın köşesinde, sonra da saç ayırma çizgisi ile başın üst kısmında ortaya çıkan saç boşlukları ile kendini gösteriyor. Erkeklik hormonu farklı miktarlarda da olsa, hem kadında hem erkekte bulunduğundan kalıtımsal saç dökülmesine kadınlarda da rastlanıyor.

• Androgenetik saç dökülmesi (erkek tipi saç dökülmesi):


Erkeklik hormonu olan androjenler tarafından etkilenen, genetik olarak yatkın kişilerde genellikle 20'li ve 30'lu yaşlarda ortaya çıkan ve öncelikle alın bölgesindeki saç çizgisinin çekilmesi ile sonra da tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan durumdur. Erkeklerin %30'u 25 yaşında, %40'ı 40 yaşında, %50'si 50 yaşında saç dökülmesiyle karşı karşıya kalıyor. Kadınların %20-30'unda erkek tipi saç dökülmesi görülüyor.

• Olağan saç dökülmesi:

Ömrünü tamamlamış saç kendiliğinden veya dış etkilerle (tarama, yıkama, fırçalama) dökülüyor. Bunun yerine yeni saç çıkıyor. Günde ortalama 100 adet saç dökülüyor. Stres, yetersiz beslenme ve diyet, demir ve protein eksikliği, cerrahi müdahaleler, ateşli hastalıklar, mevsim değişiklikleri, tiroid bezi hastalıkları ve diğer endokrin bozukluklar, doğum sonrası ve menopoz gibi durumlarda yaşanılan hormonal değişiklikler olağan saç dökülmelerinin içinde yer alıyor.

• İlaçlara bağlı dökülmeler:

 • Yüksek doz A vitamini,
 • Androjenler,
 • Mantar ilaçları,
 • Tansiyon ilaçları,
 • Bazı ağrı kesici şişlik giderici ilaçlar,
 • Pıhtılaşma önleyici ilaçlar,
 • Kanser ilaçları, tiroid ilaçları,
 • Ülser tedavisinde kullanılan ilaçlar,
 • Antiviral ilaçlar,
 • Epilepsi ilaçları,
 • Hormon ilaçları,
 • Psikiyatride kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabiliyor.
 • İlaçlara bağlı saç dökülmeleri genellikle geri dönüşümlüdür. Bazı genetik hastalıklar saç dökülmesiyle birlikte olabilir. Bazı hastalıklarda (Lupus, frengi, tiroid hastalıkları,AIDS gibi) saç dökülmesi görülebilir.

• Mevsimsel saç dökülmeleri:


Saçın sıkı bir şekilde toplanması ve sert taranması da dökülmeye neden oluyor. Mevsim geçişlerinde artan saç dökülmeleri normal kabul ediliyor, özellikle yaz sonu saçlar yoğun güneş ışını, havuz ve denizden sonra yıpranıyor, dökülme artıyor. Dökülme aylarca devam etmiyor, uzun sürüyor ve saçlarda belirgin seyrelme olursa bir cilt hekimine başvurmak gerekiyor.

Ağır diyetler de saçları döküyor!


Saç dökülmesi yaşayan kişilerin önce bir cilt hekimine başvurması gerekiyor. Bazen kan tetkikleri yapılarak demir, çinko, biotin eksikliğinin saptanması, tiroid veya başka bir hastalık olup olmadığı, kullanılan ilaca bağlı mı döküldüğü, stresten mi kaynaklandığının araştırılması önem taşıyor. Çünkü bazen kullanılan ilacın kesilmesi bile çözüm olabiliyor. Aşırı diyetler de saçı dökebildiği için beslenmede protein ve vitaminden zengin beslenme önemli.

Saçı sert fırçalamak travma yaratıyor!

Beslenme dışında saçlara zarar verici işlemlerden mümkün olduğunca sakınmak gerekiyor. Perma, boya, sık sık fön çektirmek, saçları sık ve sert bir şekilde fırçalamak da döküyor. Saçların yapısına uygun şampuanla yıkanması gerekiyor; ayrıca zaman zaman evde de uygulanabilecek uygun karışımlarla saç maskeleri yapılması yarar sağlıyor. Dr. Belma Bayraktar, eczanelerde bulunan saç besleyici toniklerin bir cilt hekimine danışılarak kullanılabileceğini, saçların kurutucularla değil, doğal akışına bırakılarak kurutulmasını öneriyor.

Dökülme bir ayı aştıysa hekime başvurun!

Dr. Belma Bayraktar, tüm bu uygulamalara rağmen dökülmenin bir aydan fazla sürmesi, saçların eski hacmini ve canlılığını kaybetmeye başlaması üzerine mutlaka hekime başvurulması gerektiğini söylüyor. Yağlı saçların sık ve uygun şampuanla yıkanmasını öneren Dr. Bayraktar, “Çünkü saçlar yağlanırsa daha çok dökülür. Kuru saçların ise yumuşak şampuanlarla yıkanması önerilir. Saçları sık ve sert fırçalamak uygun değildir” diyor.

Saç ürünleri dökülmeyi önlüyor mu?


Son dönemde saç dökülmesini engelleyici ve yeniden saç çıkartıcı bir takım ürünler eczanelerde satılıyor. Bunlardan bazıları tablet şeklinde ağızdan alınan, saçı kökünden besleyip nemlendiren, yaşlanma karşıtı olmasının yanı sıra içeriğinde buğday tohumu yağı, aminoasit, E vitamini, B vitamini, çinko, magnezyum, yağ asitleri, antioksidanlar da bulunuyor. Bu tür ürünlerin son derece faydalı olduğunu söyleyen Dr. Belma Bayraktar, şunları söyledi: “Fakat en az 3 ay süreyle kullanılmaları gerekiyor. Bu ürünlerin bir kısmı ağız yoluyla alınıyor, ayrıca son derece faydalı tonik ve losyonlar da var. Fakat hepsinin cilt hekimi tarafından önerilmesi önem taşıyor. Erkek tipi dökülmede FDA onaylı iki ürün var. Fakat kullanım süresi oldukça uzundur, bırakıldığında ise aylar içersinde dökülme yeniden başlayabiliyor. Ayrıca saçlara uygulanan saç mezoterapisi yöntemiyle de son derece başarılı sonuçlar alınıyor. Bu tedavide bir takım saçı besleyici vitamin, mineraller enjektör yardımıyla saç köklerine veriliyor. Önce haftada bir, daha sonra seans aralıkları açılarak işleme devam ediliyor”.

MSN Yaşam
 

mopsy

Emektar
Üye
yakındır kel bi kel dolanacağım şapkasız günler..:((

Merhaba!

Konuyu benzesim uzerinden ele alirsak:
Amerikan akbabasi keldir.
Ve beyaz kafalidir.

Ancak sor Darwin'e gore,
Akbaba ve Marti ayni atadan evrimlesmemistir.

Ayrica Marti su dalisi yapan bir ucucu oldugundan
Tuzlu su tuyleri son derece saglikli kilmaktadir.

Ayrica Biolojik incelemelerde Kizil Martilarda
Asla KEL bir fosile raslanmamistir.

Sn.Kizil Marti;
Gonul rahatligiyla genis aralikli tarakla taranin.
[Balik iskeleti formundaki]
 

Guney

Kıdemli
Üye
Muhteşemsin sevgili Mopsy
Yine içime su serptin ...

Şimdi Akbaba ve Martı az biraz benzeşiyorlarmı ne? Hani şurdan yola çıktım "biri leş" ci diğeri "çöp" cü..:))
ben yinede son sözlerinizden hareketle koltuğumun arkasına yaslanıp kel kalmayacağım umuduyla kızıl kızıl mutlu gülümsemelerdeyim..
laf aramızda saçlarımı hiç taramam sadece ellerimle şekil veririm. yoksa bu yüzden mi dökülüyor ?

Bak hiç düşünmemiştim demek saçlarımda arkadaşını özlemiş..Hemen gidip sık dişli bir tarak alacağım..:)))

(tesadüfün bu kadarına pes doğrusu karışık listemde çalan parça tam konu..:)) " düz tara yar saçını düz tara"...)
 

mopsy

Emektar
Üye
Muhteşemsin sevgili Mopsy
Yine içime su serptin ...

Şimdi Akbaba ve Martı az biraz benzeşiyorlarmı ne? Hani şurdan yola çıktım "biri leş" ci diğeri "çöp" cü..:))
ben yineden son sözlerinizden hareketle koltuğumun arkasına yaslanıp kel kalmayacağım umuduyla kızıl kızıl mutlu gülümsemelerdeyim..
laf aramızda saçlarımı hiç taramam sadece ellerimle şekil veririm. yoksa bu yüzden mi dökülüyor ?
Bak hiç düşünmemiştim demek saçlarımda arkadaşını özlemiş..Hemen gidip sık dişli bir tarak alacağım..:)))

Merhaba!
...Hani şurdan yola çıktım "biri leş" ci diğeri "çöp" cü...

Sn.Guney copcu olan Kargadir.
Marti dalis ustasidir.
Yani CANLI BALIK avcisi.

Denizde balik azaldigi donemler olmemek icin
Ne bulurlarsa yerler.
Yoksa onlar buyuk AVCI dirlar.

Sn.Guney; hint kadinlari saclari dokulmeyen ve
Dunyanin en guzel sacli kadinlaridir.
Bunun sebebi Hindistan cevizi yagi esasli bir karisim kullanmalaridir.

Mekkeye gittigimde heryerde bu yagin kadinlar tarafindan alindigini gordum.
Zannederim Turkiyede de Hindistandan ithal bu yag satilmaktadir.
Kesin cozum, belkisi yok!

Siselerin ustunde:

Yazmaktadir.
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
hintdistan cevizi yagidir , yalniz biraz kokar. Butun hintliler bunu kullanir ve saclari cok guzel cikar.. Oradaki yagi zamaninda turkiyeye getirdim ben . Kullanilmasi bizde zor. Cunku iklim ve sicaklik bolge farklari var. Orada olsa kullaniliyor denedim. sac dokulmem yok ama denedim. Turkiyede kullanamayiz agir kaliyor. :eek:k:
 
Üst Alt