• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kadınlar İmamlık Yapabilir mi?

Okunuyor :

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye

sis_labirenti

Tecrübeli
Üye
Bana göre yapabilir. Eğer bir cinsiyet ayrımı yoksa yapabilir tabii. Eğer buna "Yapamaz" noktasında gerekçe olarak kadının narin yaradılışı veya cemaatin çoğunun erkek oluşu gibisinden ilginç bir cevapla karşı çıkan olursa o kişilerin de camiiye neden gittiklerini sorgulaması icap eder kanımca.

Masterlord

Kıdemli
Üye
aman ya :)))
bulaşmadıkları bi o konu kalmıştı

eksik kalırlarsa
nerde eşitlik diye kıyameti koparırlar

Bana göre yapabilir. Eğer bir cinsiyet ayrımı yoksa yapabilir tabii. Eğer buna "Yapamaz" noktasında gerekçe olarak kadının narin yaradılışı veya cemaatin çoğunun erkek oluşu gibisinden ilginç bir cevapla karşı çıkan olursa o kişilerin de camiiye neden gittiklerini sorgulaması icap eder kanımca.
senin mantıkla yola çıkarsak

camiye namaz için gidilir
amaç bellidir
dimi

öyleyse
caminin ortası çıplak bi bayan koyalım

zaten amaç ibadet ve namaz deilmi

camiye gidenler insan deil ya
bakmazlar

forumdayim

Tecrübeli
Üye
eger konustugumuz dinse, onun kendi kurallari vardir, o kurallara uyulursa din olur yoksa din olmaktan cikar... kadindan peygamber gelmemistir, imamda olmaz... bundan sonra iste su nedenden bu nedenden demenin geregi varmi?

sis_labirenti

Tecrübeli
Üye
Hâlâ fikirlerle değil insanlarla tartışıyoruz. Sayın Masterlord madem fikrime karşısınız bunu söylemenin daha üsturuplu yolları var. Demişsiniz ki;

camiye namaz için gidilir
amaç bellidir

Benim mantığım bu yolla çalışmıyor. Ama benim sarf etmediğim cümlelerden mantık yürütmek sanırım daha mantıklı.

Kadın peygamber gelmemiştir imam da olmaz demiş Sayın Aladin. Açıkçası bu mantığı tam anlayamadım. Biraz daha açıklar mısınız? İmamların erkek olmasının nedeni peygamberlerin erkek olmasından mı kaynaklıdır?

AyIşığı1

Amatör
Üye
Kadınların erkeklere imamlığı caiz değildir... Önlerinde bir kadın olduğunda erkeklerin huşu içinde namaz kılmaları mümkün olmaz... Fıtrata aykırı...

forumdayim

Tecrübeli
Üye
Bayanlar bayanlara imamlık yapabilir diye biliyorum. Ama sadece bayanlara yapabilirler sanırım.
büyük islam ilmihalinde bu durumun mekruh oldugu belirtilmektedir...
bu namazdan elden edilecek sevabin gidecegini sadece namaz borcunun ödenmis olacagi anl***** gelecegidir....
oysa maksat yapilan ibadetler allah rizasi icin hem sevap almak hem borc ödemek olmalidir...

Üst Alt