• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kader, Kader nedir?

• Konbuyu başlatan kursat
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 84
  • Görüntüleme 15K

Okunuyor :
Kader, Kader nedir?

el-Aciz

Tecrübeli
Üye
Benim ne demek isteyip ne demek istemedigimi sizin anladiginizi biliyorum.
Ama söyle birsey yazmissiniz ki

Sizse sevgili el Aciz, yazmayıverin olsun gitsin .
Bu tarafinizca sahsimi düsünerek yazilmis birsey ise acik yüreklilikle söyleyebilirim ki ben burada bildigim yada bildigimi zannettigim konularda yazmaktan SIKILMAM,

yok bunu kendi adiniza benden bir istek olarak yazdi iseniz, hic süpheniz olmasin bu gercekten samimi bir istekse benden, size su dakikadan itibaren siz istiyorsunuz diye bir kelime dahi yazman...
Saygilarimla

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Aşkolsun sevgili el Aciz :)

Siz zaten en başından beri, inançsız birinin dini bilgisi mühim değil, Allah'a inanmadıkça onunla dini kavramlar hakkında tartışmanın ne kadar saçma olduğunu söylüyorsunuz hemen hemen.

Ben de bu gereksiz tartışmanın bu ilgisiz başlık altında sürmesine gönlüm razı olmadığından son verdim sözlerime... Size de zaten en baştan beri ileri sürdüğünüz şey için destek oldum hatta :) Bakın sonunada şu sırıtma ifadesini ekledim >> :)

Yineliyorum; Siz de yazmayı verin kafirlere olsun bitsin sevgili el aciz :)

el-Aciz

Tecrübeli
Üye
syn spartaküs , bir Aşkolsun da benden size olsun...

Ben inancsiz birinin ister dini ister siyasi isterse ekonomi ve sosyal bilgisinin önemsiz olduguna dair birsey yazmadim...
Evet Allah'a inanmayan biri ile Allah a inananlarin Farz baglaminda kabul gördügü seylerin tartisilmasinda tartismayi yapan iki taraf icin bir fayda vermeyecegini yazdim...Bu benim fikrim... Bunu yazdiktan sonrada $unu özellikle ekledim , Allah'a dolayisiyle ondan gelen kader e inananlar ile , Allah a inanmadan kader tartismasi yapan size ; iki-üc hafta buyurun kitaplar dolusu gece-gündüz ara vermeden yazisin göreceksinizki kac hafta tartisirsaniz tartisin tartisma bittiginde her iki tarafta basladigi nokta neresi ise halâ orada durduklarini görecektir .. dedim..
Ben halâ ayni fikirdeyim...

Bunu neden yazdigimida eminimki siz tahmin ediyorsunuz, sormasanizda....

Allah'a inanan kisiler sizinle kaderi tartisirken yada size kader i anlatirken nereden destek ve kaynak alarak konuya izahat getirmek durumunda..? öncelikle Ayet lerden ve hadislerden
Allah diye bir varligi kabul etmeyen birine , kabul etmedigi bir varligin sözlerini (Ayet ) delil olarak sunmanin faydasi olurmu..?

Allah ve sözlerine inanmayan birinin , Allah'in bizler icin Elci olarak görevlendirdigi Peygamberine , Peygamber sözü olarak kabul ettigimiz Hadis lere inanmasi mümkünmüdür...?

Müsadeniz olursa bir soru yöneltmek isterim..
Meselâ ; suan sizin sorabileceginiz herhangi bir sorunun cevabini , ben Ayet ve Hadis lerle
verdigim zaman bunun sizin acinizdan bir önemi olurmu..?

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Elbette olur... Zira bu tür tartışmalarda ben sürekli islami kaynakları koyuyorum.

Sonuçta bu bir ''inanç tartışması''. Dolayısı ile öne sürülen tezlerde inanca dahil.

Siz bana bu allah'ın sözü derseniz, elbette inanmam.

Çünkü iddiam onun insan ürünü olduğuna dair.

Kaç zaman geçerse geçsin, siz rahat olun. O insiyatif yazarlara ait.

İnancınızda ne ne ise, siz onu söyleyin...

Ben yanlış bildiğimi düzelteyim, siz sevap kazanın :)

Burada sadece birini ikna etme üzerine kurulu bir tartışma olduğunu sayarsanız, bildiklerimiz hakkında yanılgıya düşersiniz...

Halihazırda iddiamızda, Allah'a, varlığına ya da yokluğuna dair değil.

İslam'da kader üzerine diyeceğiniz sözler varsa buyrunuz...

Yoksa ne demek istediğinizi anladık, fakat bunun yanlış olduğunu anlamanızı bekliyoruz.

Peygamberinizde ''kafirlerle'' tartıştı, hocalarınızda...

Çünkü herkes gözü kapalı bir dine inanmıyor.

el-Aciz

Tecrübeli
Üye
Halihazırda iddiamızda, Allah'a, varlığına ya da yokluğuna dair değil.

İslam'da kader üzerine diyeceğiniz sözler varsa buyrunuz...
.
Syn.Spartaküs , bu konu hakkinda diyecegim tekrardan ibaret olacagi icin gerek duymuyorum

Islamda kader meselesinide buyurun tartismaya devam edin, yazilanlari okumakta katilimdir.

Tartismaci arkadaslarimiza simdiden kolay gelsin diyeyim, mikrofonu sizlere birakayim..

Saglicakla kaliniz

mopsy

Emektar
Üye
Kader II

Selam!
Dunya hayatinda benlgindeki Fucur-Takva arasinda ki yasam baglaminda;
SECIM SENINDIR.
BU SECIM KADERIN OLACAKTIR...
Sure Leyl
Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
3. Yemin olsun erkeği de dişiyi de yaratana,
4. Ki sizin emek ve gayretiniz mutlaka dağınık ve parça parçadır.

I-)Allah kimi isterse kalbini acar.GEREK SART:
5. Kim verir ve sakınırsa,
6. Ve güzeli doğrularsa,
7. Biz ona, en kolay olanı kolaylayacağız.

II-) Allah kimi isterse kalbini saptirir.GEREK SART:
8. Ama kim cimriliğe sapar ve kendisini tüm ihtiyaçların üstünde görür,
9. Ve güzelliği yalanlarsa,
10. Biz onu, en zor olana sevk edeceğiz.
... Biz ona, en kolay olanı kolaylayacağız...
... Biz onu, en zor olana sevk edeceğiz...
Iste bunun icin: Allah kimi isterse kalbini acar/ Allah kimi isterse kalbini saptirir denmistir.
6.125.Allah, iyiye ve güzele götürmek istediğinin göğsünü İslam'a açar.
Saptırmak dilediğinin de göğsünü öylesine daraltıp tıkar ki,
o, göğe yükseliyormuş gibi olur.
Allah, iman etmeyenler üzerine pisliği işte böyle atıverir.

mcvenom

Acemi
Üye
öncelikle merhaba... belki bayağı geç bir mesaj olacak. yada mesaj olacak mı onu da bilmiyorum. ama kader ile ilgili tartışma yapmaya çalışan insanlar genelde hatalı olduğunu bilen ve bu yaptıkları hatayı herhangi bir şeyler örtmeye çalışan kişilerdir.

sıradan ve basit bir soruyla başlayalım...
benim bu yazıyı yazıyor olmamı ben mi istedim, yoksa benim istemem mi istendi yoksa benim istediğimi düşünmem mi istendi...

eğer bana soracak olursan ne kur'anı katarak ne de başka bir ilahi yorumu katarak cevap veriyorum, bana göre benim istediğimi düşünmem istendi...

ben bütün bunları şu anda yaşadığımız şeyleri kararlarımızı tercihlerimizi zaten yaşayıp geçtiğimize inanıyorum. burda olmamızın sebebi ise şu anda cennette ya da cehennemdeysek neden orda olduğumuzu anlamak...

eğer gerçekten bütün bunların bir film olduğunu düşünecek olursak... benzetmeyi mazur görün... sizden önce bu filmi izleyen Allahtır. Dolayısıyla hep film benzetmesi yapıyoruz ya burdan şu sonucu çıkarmayı unutuyoruz... Film çekilmeden izlenmez! ! ! ben bu şekilde savunuyorum... biz başrolu oynadığımızı bu koskoca filmde 6 milyar insanın arasında o kadar sıradan ve önemsiz bir yeri taşıyoruz ki gerçekten bunun sonucunu olurunu olmazını sadece ona bırakmak bana biraz rahatlatıcı geliyor. Yarın ölsem umurumda değil derler ya aynen öyle... yarın ölüp ölmeyeceğimin bilinmesi beni rahatsız de etmiyor mutlu da etmiyor. fazla somut düşünüyoruz. soyut da değil biraz daha mekanik düşünmemiz gerektiği inancındayım.

yani kendi kendimize düşünebiliyor olmamızı kabul etmek bize biraz zor geliyor açıkçası... sebepde şu... doğduğumuzdan bu yana hep birileri bizim yerimize düşünüyor. Neden Allah da öyle yapıyor olmasın ki diyoruz kendimize!

örnek vereyim bi tane daha....
teknoloji ilerliyor... yapay zekaya yani kendi kendine düşünebilen olasılık mantığında değil de yorum mantığıyla hareket eden makinalar üretilmesi bekleniyor... kendi kararlarını veren bir makina ürettiğimiz zaman insan ırkı olarak sonucuna nasıl varacağız? sevgili kürşat böyle bir makinaya sahip olduğunu düşün... onu nasıl yönetirsin? yok kendi kendine düşündüğüne zaten inanmıyorsan o halde bunları yazan kimdi... Allah bunları düşünmemi istedi diyorsan o halde senin düşümeni mi istedi. eğer düşünmeni istediyse bunu yine kendi isteğinle yapmış gibi hissetmenin sebebi nedir?sana bu kısmını soruyorum sadece...yine onun istemiş olması olabilir mi acaba?

dediğim gibi biz fazla somut düşünüyoruz onu. aldı çamuru yarattı şekil verdi şeklinde... Hayır... bu kabul edilebilir bir şey değil. bizi düşünerek var etti. biz bir düşüncenin ürünüyüz... tıpkı yapay zekanın ilerde bir düşünceden meydana geleceğini kabul etmek zorunda olduğumuz gibi...

ha olayın bir de şu tarafı var... yapay zekayı düşünmemizi de o istemiş olabilr mi?
kimbilir. bu soruların bir cevabı var mı yok mu ben de bilmiyorum tek bir şey izah edebilirim sanrım. Bizim ne yaşayacağımızı biliyorsa biz bu tercihi yapmışız demektir.yani aslında bize de yoktan var edebilme yetisini bununla kanıtlıyor aslında... diyor ki: senin önüne bunları çıkartacağım hangisini tercih edersin... bize bu tercih etme düşüncesini vererek diyor ki olmayan bir düşüncen var, elinde malzemeler bununla düşün ve ben de sana yaratayım!

bu dünyada sana verilen malzemelerle yapabileceğin herşeyin belli bir sınırı vardır... o sınırı kendin bilirsin aslında içinden birini seçmişsindir yapmışsındır ve herşey zaten bitmiştir... biz bunu tercih edip sonuca vardığımız için Allah biliyor... Şunu kabul edemiyoruz Allah'ın zaman kavramı yoktur, Allah için herşey olmuş bitmişse biz de geldik geçtik ve herşey zaten bitti!
not: bir şeylere cevap vermek istediğimden değil kafamda olanları yazmak istedim...

VeyselicNumbers

Acemi
Üye
Spartacus'e cevap, Allahın varlığının ispatı, Zaman nedir, en kısa IQ testi.

Sayın Spartacus,

Anladığım kadarıyla, siz Allah'ın varlığına inanmıyorsunuz. Bununla ilgili naçizane size küçük bir ispat yapmak isterim.
1) Kurana göre sağ soldan üstündür. Bu çok acayip bir iddiadır, çünkü çoğu kimse sağ mı üstündür, sol mu deyince cevap veremez, fakat Allah veriyor, inananlara ve şükredenlere ashabul-meymene (sağın ashabı), diğerlerine ashabul-meşeme (solun ashabı) diyor.
2) Karaların yaklaşık yüzde yetmişbeşi Kuzey yarım kürededir. İnsanların da yaklaşık yüzde yetmişbeşi Kuzey yarım kürededir. (Kabe de kuzey yarım kürededir.) Demek ki Dünyanın üst tarafı Kuzey'dir.
3) Dünya'nın üst tarafı Kuzey ise, yani haritalardaki gibi, demek ki Dünya Batı'dan Doğuya doğru, yani sağdan sola doğru dönmektedir. Yani SAĞ EL kuralına göre dönmektedir. Sağ el kuralını bilirsiniz, dönme yönünü sağ elin başparmak hariç diğer dört parmakla gösterirsiniz, başparmak ta yukarıyı gösterir. Yani Erbakan Hoca'nın sembolü var ya, sağ yumruk sıkılı, başparmak havada. Yani OKEY, yani EVET, yani Allah var, yani SAĞ EL.

Kuran 39/67 "Allah'ı, kadrine/şanına yaraşır şekilde tanıyamadılar. Oysaki kıyamet günü, yeryüzü tamamen O'nun avucudur/avucundadır; gökler de O'nun sağ elinde dürülmüş haldedir. Şanı yücedir O'nun; arınmıştır onların ortak koştuklarından."

"Es semavatu matviyyatun bi yeminih" deniliyor, yani "Gökler de O'nun sağ elinde dürülmüş haldedir" demek.

Sol mu, sağ mı? Yok mu, var mı?
Cevap? Sağ! Yani Allah var! Yani Sağ elle yapılan Erbakan Hoca işareti! Yani OK. Yani EVET. Yani Dünya sağ el kuralına göre dönüyor, siz isteseniz de istemeseniz de bu böyle. Kabe'de de müminler SAĞ EL KURALINA GÖRE dönerler. SAĞ EL kuralı.

Bu ispat Veysel Perü'ye aittir. CopyRight VeyselicNumbers.com

Bunu anlamadıysanız size küçük bir IQ testi yapmam gerekecek.
EN KISA IQ TESTİ (TURKISH):
1. BIRINI SEC:
A) SAG
B) SOL
2. BIRINI SEC:
A) 1
B) 0
3. BIRINI SEC:
A) 1 SAĞDADIR
B) 0 SOLDA DEĞİLDİR

Testten IQ'nuzun kaç çıktığını merak ediyorsanız VeyselicNumbers.com'a bir göz atın (tepesinde İngilizce/Tükçe seçeneği mevcuttur.)
Burada söylemek gerekirse yanıtlarınız AAA ise IQ=1, değilse IQ=0 dır.

Bir not:
Zamanın sırrı nedir?

Bir kutsi hadis:
"Ademoğlu, 'yazıklar olsun dehre (zamana)' demesin. Çünkü ben, evet ben dehrim. Geceyi ve gündüzü ben gönderiyorum. Dilediğim zaman onların ikisini de tutarım." (Buhari Tefsir: 45/1, Tevhid: 35, Edep: 101, Müslim Elfaz: 1-2, 5-6, Ebu Davud Edep: 169, Ahmed: 5/299, 311)

Zamanın sırrı Allah'ı göstermesidir. Bunun için, SAAT YÖNÜNÜ KİM İCAT ETTİYSE YANLIŞ YAPMIŞTIR. Saat yönü, yani zamanın yönü SAĞ EL KURALINA GÖRE OLMALIDIR. Yani şimdiki saat yönünün tam tersine dönmelidir. Zaman Allah'ın varlığını birliğini gösterir. SAAT yönü de SAĞ el kuralını, yani ALLAH'ın var olduğunu gösterir. CLOCKWISE dedikleri şey aslında CLOCKDUMB'dır. WISE CLOCK, sağ el kuralına göre dönen clock'tur.

Yani saat te sağ el kuralına göre döner, ve zaman, ALLAH vardır der!

Bu ispat Veysel Perü'ye aittir. CopyRight VeyselicNumbers.com

Saygılar.
Veyselic Numbers (.I) Must we change numbers in Quran to right-to-left?

Ekli dosyalar

Evans

Acemi
Üye
İnsanoğlu başarılarından övünürken "Ben yaptım!" diyebiliyorken ve düşeceğini hissettiğinde bir duvara tutunup da düşmesini engelleyebiliyorken, yaptığı her işte "ben" kavramını kullanabiliyorken, nasıl cüzzi iradesini inkar edebilir ki.. ben anlayamadım...

Nefsimizi kırıp dinin farzlarını gücümüz yettiğince yapmaya çalıştığımızda, eminim ahirette kimse "Olmaz, sen cehennem ehlindensin" diye tutup da bizi sürüklemeyecektir.. Burada bir giz var bence insan aklının yetemeyeceği..

Kimilerine göre doğru yaşamıyorsam da bir desteğim var;

Ebu Hureyre'nin (ra) haber verdiğine göre:
Allah Resulü (as) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz Aziz ve Celil Allah şöyle buyurur: Ben kulumun beni zannettiği gibiyim Kulum beni anarken ben muhakkak onunla beraber bulunurum Eğer o beni gönlünde gizlice zikrederse, ben de onu gönlümde zikrederim Eğer o beni bir cemaat içinde zikrederse, ben de onu o cemaatten daha hayırlı bir cemaat içinde zikrederim Kulum bana bir karış yaklaşırsa, ben ona bir arşın yaklaşırım Kulum bana bir arşın yaklaşırsa, ben ona bir kulaç yaklaşırım o bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak varırım"

Bence biz Allah'ı zannetmemiz konusunda içimize dönelim.. Çünkü tüm bunların üstünde Allah kendi buyurmuştur "Ben kulumun beni zannettiği gibiyim"..

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Ebu Hureyre'nin (ra) haber verdiğine göre:
Allah Resulü (as) şöyle buyurmuştur: "Şüphesiz Aziz ve Celil Allah şöyle buyurur: Ben kulumun beni zannettiği gibiyim Kulum beni anarken ben muhakkak onunla beraber bulunurum Eğer o beni gönlünde gizlice zikrederse, ben de onu gönlümde zikrederim Eğer o beni bir cemaat içinde zikrederse, ben de onu o cemaatten daha hayırlı bir cemaat içinde zikrederim Kulum bana bir karış yaklaşırsa, ben ona bir arşın yaklaşırım Kulum bana bir arşın yaklaşırsa, ben ona bir kulaç yaklaşırım o bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak varırım"
Önce YARATILIŞ gerçegini düşünüp ona tam anlamıyla kul olmaya bakalım . Kader konusunuda bizler gibi avam olan kullara değilde ehline bırakalım diyorum ben

Üst Alt