Kaç Kişi İşten Çıkarıldı

KAÇ KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI

"GİDEREK ZİNCİRLERİNDEN BAŞKA KAYBEDECEK ŞEYLERİ KALMIYOR"

TOFAŞ'tan büyük işçi kıyımı: 800 işçinin işine son verildi

Türkiye’nin önde gelen otomotiv firmalarından TOFAŞ, 2012 yılında aldığı siparişlerin azaldığı iddiasıyla sözleşmeli çalışan yüzlerce işçiyi işten çıkardı. Bursa TOFAŞ'ta çalışan, Türk Metal Sendikası üyesi 800 işçinin işten çıkarıldı.

DHA'nın haberine göre konuyla ilgili TOFAŞ’tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçici süreli sözleşme ile görev yapan 800 çalışanımızın 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle sonlanan sözleşmeleri yenilenmemiştir. İlerleyen dönemde talepteki artışa bağlı olarak yeni istihdam söz konusu olduğunda bu çalışanlarımıza öncelik verilecektir.”

TOFAŞ'tan yapılan açıklamada sözleşmesi yenilenmeyen işçi sayısının 800 olduğu İfade edilirken, konuyla ilgili açıklama yapan Türk Metal Sendikası 3 No’lu Şube Başkanı Zafer Öztürk, TOFAŞ’ın bin sözleşmeli işçiyi işten çıkardığını kaydetti.

haber.sol.org.tr

Anadolu cam Topkapı fabrikasını kapattı, 450 işçi işsiz kaldı

Topkapı Şişecam Fabrikası’nın Eskişehir’e taşınması üzerine işlerini kaybeden 450 cam işçisinin direnişi devam ederken, fabrika yönetimi bugün Topkapı’da üretim faaliyetinin tamamen durdurulduğunu açıkladı.

İstanbul Topkapı'da 40 yıldır üretim yapan Şişecam fabrikasının, Eskişehir’e taşınması üzerine işlerinden olan Kristal-İş üyesi 450 işçinin mücadelesi devam ederken, fabrika yönetimi Topkapı’da üretim faaliyetinin durdurulduğunu ve çalışanların yasal haklarının ödenmeye başlandığını açıkladı.

Anadolu Cam Sanayii A.Ş.’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “31 Aralık 2012 tarihi itibariyle Topkapı fabrikamızda üretim durdurulmuş olup, çalışanlarımızın yasal hakları ödenmeye başlanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Topkapı fabrikasının kapanmasıyla işsiz kalacak 450 işçi yılbaşını fabrikada geçirerek fabrikanın kapatılmasını protesto etmişti. Yaş ortalamaları 45 ve kıdem ortalamalarının 18 yıl olan cam işçileri ise yatay geçiş haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini açıklamıştı.

Eskişehir'de üretim kapasitesini 160 tondan 600 tona çıkaracak olan fabrika yönetimi ise, Topkapı fabrikasına seneleri veren işçilere yatay geçiş hakkı tanımayarak daha düşük ücretle yeni işçiler çalıştırmayı planlıyor.

(soL- Haber Merkezi)

Yurtiçi Kargo’da işten çıkarmalara karşı direniş başladı

Yurtiçi Kargo Konya, Ankara ve İstanbul’da Nakliyat-İş’e üye oldukları gerekçesiyle 50’yi aşkın işçi işten çıkarıldı.
Nakliyat-İş üyeleri birçok kentte işten çıkarmalara ve sendikal hakların önündeki engellerin kaldırılması için eylem yaptı.
İstanbul Kadıköy’de ve Esenyurt’ta işten çıkarılan işçilerse direnişe başladı.

haberin devamı

Üst Alt