Kablosuz Ağ ( Wireless Network ) Nasıl Kurulur ?

Kablosuz ağlar tıpkı mobil telefonlar ya da televizyonlar gibi radyo dalgalarını kullanır

Ancak kablosuz ağlarda veri iki yöndede iletilir. Basitçe anlatırsak bilgisayarlardaki kablosuz ağ adaptörleri, veriyi sinyale çevirerek anten vasıtasıyla yayar. Kablosuz router lar bu sinyalleri alır çözümler ve veriyi kablolu yolla internete ulaştırır. Benzer şekilde bu işlemin tersinde de kablosuz router kablo yoluyla aldığı veriyi çözümler sinyale çevirir ve anten vasıtasıyla bilgisayarlara iletir. Veri bu şekilde 2,4 ghz ya da 5 ghz frekansında taşınır bu frekans değeri telsiz telefonlardan ve mobil telefonlardan daha yüksektir. Yüksek frekans daha çok veri taşınmasına olanak verir. Wifi 802.11 standardını kullanır.

IEEE 802 standartlara bakacak olursak

IEEE 802.11a, 5ghz frekansta çalışır. Maksimum 54megabit/sn veri transfer eder.
IEEE 802.11b, 2,4ghz frekansta çalışır. Maksimum 11megabit/sn veri transfer eder.
IEEE 802.11g, 2,4ghz frekansta çalışır. Maksimum 54megabit/sn veri transfer eder.
IEEE 802.11n, 2,4ghz frekansta çalışır. Daha fazla kapsama alanı ve hız sunar. Maksimum 140megabit/sn veri transfer edebileceği öngörülmektedir.

IEEE 802.15 2,4ghz frekansta çalışır. Wireless Personel Arena Networks – WPAN dar bir kaplama alanı sunan bluetooth teknolojisidir. Genelde kişisel kullanım içindir. Bluetooth 3 farklı güçte yayılabilir. Bunlar 100miliwatt 100metre, 2,5miliwatt 10m, 1miliwatt 10cm alanı kapsayabilir. Ancak motorola 2,5miliwatt olarak ürettiği pc kartlarının engeli olmayan ortamlarda 100m kapsama alanına ulaşabildiğini bildirmiştir. Bluetooth Optimal şartlar altında 1mbit hıza ulaşılabilir ancak normal şartlarda saniyede 700-800 kb veri transferi yapabilmektedir.

IEEE 802.16 Wimax çok güçlü bir kapsama alanı sunar. Bölgeleri hatta şehirleri bu teknoloji ile yüksek hızlı internete bağlamak mümkün olacaktır. Wimax aynı wifi teknolojisi gibi çalışır. 2-11ghz ve 10-66ghz frekanslarında çalışabilir. Kapsama alanı 50km ye kadar, hızı ise 70megabit e kadar çıkabilir. Çeşitli bölgelerde testleri sürmektedir.

IEEE (Institute of Electric and Electronics Engineers) Elektrik ve elektronik mühendisleri ensititüsü bu teknolojilerin standartlarını belirler ve protokollerini tanımlar, bu tip sayılarla ifade ederek sınıflandırılmasını sağlar.

Kablosuz ağ kurmak

Kablosuz bağlantı yapılabilecek bir ağ kurmak istiyorsanız öncellikle masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızın kablosuz ağ kartına sahip olması gerekir. Günümüzde satılan neredeyse her dizüstü bilgisayar modelinde standart olarak kablosuz ağ kartı bulunmaktadır. Masa üstü bilgisayarlarda da artık kablosuz ağ kartları takılmaya başladı. Eğer kablosuz ağ kartınız yoksa resimde gördüğünüz kartlardan masa üstü bilgisayarınız için pci dizüstü bilgisayarınız için ise pcmcia ağ kartı almanız gerekiyor. Ayrıca masaüstü ya da dizüstü bilgisayarıza usb girişinden de bağlayabileceğiniz usb kablosuz ağ adaptörleride var ancak anteni güçsüz olduğundan küçük yerler dışında önermiyoruz. Elbetteki bu kablosuz ağ ev ya da ofisinizdeki tüm pc ler birbirleri arasında dosya ve kaynak paylaşımı yapabilsin en önemliside internete girebilsin diye yapıyoruz.

Bu durumda bize

yönlendirici (router),
adsl modem,
dağıtıcı ya da anahtarlayıcı (hub ya da switch),
ve kablosuz erişim noktası (wireless access point) gerekir.
Farklı donanım konfigürasyonları ile bu özellikleri elde edebileceğimiz kurulumlar yapılabilir. Ancak piyasa bulabileceğiniz kablosuz adsl modemler bu özelliklerin tümünü barındırıyor.
Kablosuz adsl modemler genellikle kapalı alanda 30m açık alanda 100 m ye kadar kapsayabilirler. Kapalı alanlardaki metal dolaplar, mikro dalga fırın vs. gibi bazı etmenler bu kapsama alanı verimliliğini düşürür.

Kablosuz bir ağın kapsama alanında olan ve bilgisayarında kablosuz ağ kartı olan herkes bu kablosuz ağa erişebileceğini unutmayın. Bu durum hem kişisel veri güvenliğinizi tehlikeye atar hemde kotalı adsl kullanıyorsanız kotayı aşmanıza ve fazla kullanım bedeli ödemenizi gerektirebilir. Kablosuz ağınıza dışardan erişimi engellemek için alabileceğiniz önlemler var; bunlar;

İlk önce kablosuz adsl router ınızın administrator arayüzünü şifreleyin.

Modemler ilk alındığında fabrika ayaları ile gelir ve administrator arayüzünün şifreleri bellidir. Kitapçığında yazdığı gibi internetten modem üreticilerinin sitelerinin destek bölümlerinden ya da diğer kaynaklardan bu modemlerin şifreleri öğrenilebilir. Bunu modemin yönetim panelinden girerek değiştirin. Modemin şifresini unutursanız yönetim paneline erişemessiniz ve erişmek için modemi resetlemeniz gerekir.

Modeminizin SSID yayınını kaldırın

Birçok access point ya da kablosuz adsl modem in menusünde disable SSID broadcating (SSID yayınını engelle) seçeneği mevcuttur. Bunu seçerek SSID yayınını engelleyin. Şayet SSID yayınını yapmanız gerekiyorsa başlangıç ismini değiştirin. Modemlerin hemen hemen hepsinde başlangıç SSID değeri modemin markası ya da modelidir. Buda saldırganlara modemin başlangıç kullanıcı adı ve şifresi konusunda fikir verir. Örneğin USRobotics 9106 kablosuz adsl modemin başlangıç SSID değeri USR9106 dır buda saldırgana bu modemin başlangıç kullanıcı adının admin şifresininde admin olduğunu anlatır. Bu bilgilere tüm üreticilerin web sitelerinin destek (support) bölümlerinden elde etmek mümkündür.

WEP şifreleme; (Wired Equivalency Privacy – Kabloluya eşdeğer gizlilik), 64 bit ve 128 bit wep şifeleme vardır. Ağınızda sadece web şifrelemeyi destekleyen cihazlar (pda, dvr, gelişmiş satellite receiver lar gibi) bulunabilir bu durumda zorunlu olarak web şifreleme kullanılır. Wep şifrelemede kullanabileceğiniz şifre karakterleri 0-9 arası rakam ve A-F arası harf olabilir ve sık sık değiştirmekte yarar vardır. Çok etkili olmasada wep şifreleme şifrelemesi olmayan bir kablosuz ağdan daha güvenlidir.

WPA şifreleme; (Wifi Protected Access- Wifi korumalı erişim), WPA windows servis paketi II ile beraber desteklenen bir şifrelemedir. Piyasada güncel satılan tüm kablosuz cihazlarda şuan WPA WPA2 şifreleme sistemlerini destekliyor. Ancak WPA2 kullanmak için işletim sisteminizi bununla ilgili güncellemeniz gerekebilir. WPA şifrelemede wep şifrelemedeki gibi karekter sınırlaması yoktur. Daha güçlü bir algoritma kullanır ve kırılması güçtür. Eğer cihazlarınız buna olanak tanıyorsa bu şifrelemeyi kullanmanızı öneriyoruz.

MAC Filtreleme; (Media Access Control – Medya erişim kontrolü), Her ağ cihazı (adsl router, kablosuz erişim noktası, pcmcia ağ kartı, pci ağ kartı gibi) benzersiz bir mac adresine sahiptir. Adsl modemlerde mac filtrelemesi menusunde bu cihazların mac adreslerini ekleyerek bu cihazların modeme erişimine onay verebilirsiniz. Mac filtre listesinde olmayan bir ağ kartına sahip bilgisayarlar bu modeme erişemezler. Ağınıza erişmesine izin vereceğiniz tüm pc lerin mac adreslerini öğrenip bu listeye eklemeniz gerekir. Mac filtremenin bu konuda uzman kişiler tarafından aşılabileceğini unutmayın.
modemayarlari.com
 
Üst Alt