Kabineyi tersinden okumak

KABİNEYİ TERSİNDEN OKUMAK
Mehmet Necati GÜNGÖR

Hükümet nihayet açıklandı.
Bu kadar geciktirildiğine göre, belli ki tepe ile köşk arasında çetin pazarlıklar olmuş.
Bunu, kabineye giremeyen isimlerden de anlamak mümkün.
Meselâ 13 yıldır ekonominin başında olan Ali Babacan yok.
Ali Babacan deyip geçmeyin,
Dünya finans çevrelerinin çok yakından tanıdığı ve güvendiği bir isim.
Davutoğlu'nun bu isimden vazgeçtiği söylenemez.
Belli ki, bu işin bir vazgeçireni var.
Söylemeye gerek yok; anladınız.
Peki başka?
Meselâ Cemil Çiçek, çözüm görüşmelerinin mimarı Beşir bey? Efsane sağlık bakanı diye takdim edilen benim hemşerim Akdağ nerede?
Tahmin edelim:
Babacan, Merkez Bankası operasyonuna karşı çıktığı için gitti.
Akdağ'ın başını aşı meselesi yedi. Hatırlayınız; dönemin Başbakanı tarafından aşı ithalatını yanlış buluyorum, meselâ ben aşı yaptırmayacağım denilerek bayağı refüze edilmişti.
Cemil Çiçek'in adını Yozgat'taki baraja verdi ama, O da Gül ya da Gülenbarajına takıldı anlaşılan. Yani, Gül'e ve Gülen'e olan gönül yakınlığından dolayı gitti denebilir.
Kimler geldi?
Tepe'nin mutemet adamları Binali bey, damat bey ve Emine hanımın sohbet arkadaşı filanca hanım. Bunlar bakan oldular. Hem de kilit bakanlıklara getirildiler.
Yıldırım bey ile Süleyman. Bunlardan biri baba ocağına sırt çevirmesinin, öteki ana ocağından kopuşun mükâfatını aldılar.
En büyük hayal kırıklığını ise hemşerilerim yaşadı.
İki bakanlık bekliyorlardı, hiç biri olmadı.
Efgan Alâ diyorsanız; o şimdi Bursa Milletvekili.
Yani iktidara yüzde yetmiş üzerinde oy veren benim hemşerilerim vefanın ve aşırı tevazuun bedelini ödediler.
'Elde bir' olmak böyle bir şeydir.
Erzurum, evvelki seçimlerde verdiği yüzde yetmiş oranındaki oylarını meselâ yüzde altmışa, elliye çekseydi, eminim; bu gün iki bakanlık da çantada keklikti.
Neyse, bi dahaki sefere diyeceğim ama bundan da umudum yok. Korkarım Erzurum bi dahaki seçimde işi 90'lara kadar vardırır.
Hani, istasyon meydanında dönemin başbakanına senin zammın da güzel diye alkış tutmuşlardı ya. Böyle derin bir sevgiden başka ne çıkar?
Sıra geldi, Kabine'nin adını koymaya:
Bu Kabineye 'Davutoğlu Kabinesi' denebilir mi?
İsteyen deyiversin.