İyi Müslüman olmak

efenim namaz salattır.
Dua salattır.
Peygamberimiz için dua salattır.
Meleklerin müslümanlara yardımı salattır.Salat kavramının içine karşılıklı muhabbet ve bu muhabbetin(yoğun sevgi)gereği olan yardım,dua,ve diğer ameller girer.
Namaz da kulun Rabbinin huzurunda olduğunun şuurunda huzura durup münacat ettiği,bağlılığını tazelediği,Kulluğunu sergilediği,acziyetini itiraf ettiği,,muhabbet demleridir.Nasıl salat değildir dersiniz.

Dua duadır. Namaz duadır. Fakat Salat namaz değildir. Ben demiyorum "Arapça" diyor.

salat kaps***** namazda girer efenim.Salat kavramını kurandan bi inceleyin isterseniz.

Salat benim anlattığım şekilde peygamberimizin hayatındaki kadar BÜYÜK ve kapsamlıdır, kök itibariyle "destek" anlamındadır... Salat ise hem eğitim anlamında hem mali anlamda her türlü desteği ifade eder ve salatı ikame etmek de bu şekilde destek organizasyonlarını oluşturmak demektir.

Namaz ile salatı bir tutmak demek salat'ı yok etmek, namaz ile üstünü örtmek demektir. Dikkat ederseniz ben hem namazı hem salat'ı savunuyorum. Yani iki kavram var ki birisi dinin direğidir.

Siz haklıysanız bir sorun yok zaten bir çok kişi namaz kılıyor ama ben haklıysam eksik kalıyor hem de ne büyük eksik. Ben zaten araştırdım bence siz araştırın. Belki namazın neden kötülüklerden alıkoymadığını da anlamış olursunuz.

Son düzenleme:
Namaz insanın kendisi için gereklidir, ihtiyaçtır. Salat ise toplum için gereklidir ve orada Barış ve esenlik içinde İslam toplumu oluşturmanın yoludur. Bu konuda elini taşın altına koyanlar da mutlaka ödüllerini hem dünyada hem ahirette alacaklardır. Kuran'da Allahın vaatleri bunun üzerinedir. Öyle üç kuruşa beş köfte yok.

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

efenim Kuran zaten iyi insan olmamız için yol gösterir.İnanmak bir artıdır.

Ha şunu bileydiniz....Sn.ümmi....Farklı bir şey mi söyledim...??? Müfessirleri geçiyorum ben...Baktığımda o sureler " müslüman " olanlara hitaben söylemde bulunan surelerdir...Siz müfessirler ne demiş ona bakın , bizler Allah'ın bize gönderdiğini aklımızca , eğitimimizce ...anlamaya çalışırız...Kimsenin etkisi altında kalmadan...

Sağlıcakla kalınız....

• Etiketler
    iyi müslüman olmak
  • Üst Alt