• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

İyi Müslüman olmak

ümmi

Kıdemli
Üye
Merhaba,

Ateist,agnostik,şu,bu " kafir " olabilir de müslüman diye tanımlanan olamaz mı...??? Kafir " GERÇEĞİN ÜSTÜNÜ ÖRTEN " değil mi...??? Bu durumda " Namaz kılan - oruç tutan..." da KAFİR olabilir...

Dinlerin hepsi " İnsanı - İnsan yapmak için " gelmiştir...İnsan olabilmek birinci şart diye düşünüyorum...

Sağlıcakla kalınız...
efenim insanı insan yapmak için gelen emir ve yasaklara uymadan nasıl iyi insan olunabilir ki.

B

bursali68

Ziyaretci
efenim insanı insan yapmak için gelen emir ve yasaklara uymadan nasıl iyi insan olunabilir ki.
Merhaba,

Sn.ümmi ,nerelere çekiyorsunuz anlamıyorum ki....İyi insan olmak için Kur'an sadece bir araç tır...Yani Kur'an'a inanmayanların hiç biri iyi insan değil mi...? Böyle bir mantık yok...Kur'an bu yolda " yol göstericidir ", öğüt vericidir...Eğer iyi bir insan olmak için sadece Kur'an'a inanmak yeterli olsaydı , şu anki müslümanların hepsinin dünyanın en iyi insanları olması gerekirdi...Bağnazlıklar yapmayan , saltanat sürmeyen , tembellik yapmayan...! Ve sadece iyi bir insan olmak için müslüman olmak yeterli olsaydı tüm dünya müslüman olurdu...Yani Kur'an bir insanı iyi bir insan , iyi bir müslüman yapmak için DEĞNEK dokundurup sihirbazlık yapmaz...İnsanın kendine kalan bir şeydir bu...Tamamen insanın kendini yetiştirebilmesi ,çevresi , ailesi , eğitimi...bunların hepsi birer faktör...

Ayrıca o emir ve yasaklar zaten insanın yaradılışındaki iyi yönleri açığa çıkarıcıdır...Ve bu sadece Kur'an ile olan bir şey değil...Eğer öyle olsaydı Allah MAUN , MÜNAFIKUN , KAFIRUN gibi sureler ile müslümanları tokatlamazdı...

Sağlıcakla kalınız...

expositor

Amatör
Üye
Allahallah.Kendinizi ve ehlinizi ateşten koruyun ayeti ne olacak.En azından ailemizden sorumluyuz efenim.
Namazla ateşten korunacağınızı mı sanıyorsunuz? Bence Kuran'ı bir daha okuyun. Amelleri ve namazları boşa gidenleri falan görürsünüz.

Dikkat ederseniz amel ile namazı ayırdım onu da amelden sayıp büyük bir şey yaptığımız sanılmasın diye... Kendimiz için gerekli olan bir ihtiyacı sanki -haşa- Allaha lütfetmiş gibi davranmamamız gerek.

Ailenizi bilgilendirirsiniz onlar da isterlerse kılarlar ama başka insanların namaz kılıp kılmadıklarını eleştirme ve Allah adına düşünüp "namaz kılanlar şuraya gidecek kılmayanlar buraya" deme hakkınız yok. Namazı kendimiz için kılıyoruz ve yalnızca bulunduğumuz zamanda işimize yarar ahirette değil. O da doğru kılarsak. Çünkü namaz kılanlar olduğu gibi namaz kılma taklidi yapanlar da var. Kötü niyetle değil bilmedikleri için...

Son düzenleme:

ümmi

Kıdemli
Üye
Merhaba,

Sn.ümmi ,nerelere çekiyorsunuz anlamıyorum ki....İyi insan olmak için Kur'an sadece bir araç tır...Yani Kur'an'a inanmayanların hiç biri iyi insan değil mi...? Böyle bir mantık yok...Kur'an bu yolda " yol göstericidir ", öğüt vericidir...Eğer iyi bir insan olmak için sadece Kur'an'a inanmak yeterli olsaydı , şu anki müslümanların hepsinin dünyanın en iyi insanları olması gerekirdi...Bağnazlıklar yapmayan , saltanat sürmeyen , tembellik yapmayan...! Ve sadece iyi bir insan olmak için müslüman olmak yeterli olsaydı tüm dünya müslüman olurdu...Yani Kur'an bir insanı iyi bir insan , iyi bir müslüman yapmak için DEĞNEK dokundurup sihirbazlık yapmaz...İnsanın kendine kalan bir şeydir bu...Tamamen insanın kendini yetiştirebilmesi ,çevresi , ailesi , eğitimi...bunların hepsi birer faktör...

Ayrıca o emir ve yasaklar zaten insanın yaradılışındaki iyi yönleri açığa çıkarıcıdır...Ve bu sadece Kur'an ile olan bir şey değil...Eğer öyle olsaydı Allah MAUN , MÜNAFIKUN , KAFIRUN gibi sureler ile müslümanları tokatlamazdı...

Sağlıcakla kalınız...
efenim Kuran zaten iyi insan olmamız için yol gösterir.İnanmak bir artıdır.Hemde büyük bir artı.İnandığını yaşamakta büyük bir artıdır.
Kuran sandığınızdan çok daha önemli.
Maun suresinde vay o namaz kılanlar denilirken,bazı müfessirlere göre müslümanlar kasdedilmemektedir.(yetimi itip kakan,fakiri doyurmayan,hatta engel olan,en ufak yardımı dahi esirgeyenlerin salatlarında yanıldıkları ,mürai oldukları ki bu surenin iniş sebebi olarak ebu cehilin bir yetimin hakkını vermemesi belirtilir.)
Münafık zaten kafirdir.
Kafirun sureside zaten kafirlere hitabendir müslümanlara değil.

ümmi

Kıdemli
Üye
Namazla ateşten korunacağınızı mı sanıyorsunuz? Bence Kuran'ı bir daha okuyun. Amelleri ve namazları boşa gidenleri falan görürsünüz.

Dikkat ederseniz amel ile namazı ayırdım onu da amelden sayıp büyük bir şey yaptığımız sanılmasın diye... Kendimiz için gerekli olan bir ihtiyacı sanki -haşa- Allaha lütfetmiş gibi davranmamamız gerek.

Ailenizi bilgilendirirsiniz onlar da isterlerse kılarlar ama başka insanların namaz kılıp kılmadıklarını eleştirme ve Allah adına düşünüp "namaz kılanlar şuraya gidecek kılmayanlar buraya" deme hakkınız yok. Namazı kendimiz için kılıyoruz ve yalnızca bulunduğumuz zamanda işimize yarar ahirette değil. O da doğru kılarsak. Çünkü namaz kılanlar olduğu gibi namaz kılma taklidi yapanlar da var. Kötü niyetle değil bilmedikleri için...
namazda bir ameldir efenim hemde salih amel.ve münafıklara çok zor gelen bir amel.Namazı Allah bize lutfeder.Biz Allaha değil.
Allah adına düşünmüyoruz kuranda Allahın namaza verdiği önemi belirtiyoruz.
Cehennemdeki insanlara "Sizi şu cehenneme sürükleyip-iten nedir?" (Müddesir Suresi, 42) diye sorulduğunda verdikleri ilk cevap ne oluyor biliyor musunuz? Onlar: "Biz namaz kılanlardan değildik" dediler. (Müddesir Suresi, 43

Sonra onların arkasından öyle nesiller türedi ki, namaz (kılma duyarlılığın)ı kaybettiler ve şehvetlerine kapılıp-uydular. Böylece bunlar azgınlıklarının cezasıyla karşılaşacaklardır. (Meryem Suresi, 59)
Onlar, siz birbirinizi namaza çağırdığınızda onu alay ve oyun (konusu) edinirler. Bu, gerçekten onların akıl erdirmeyen bir topluluk olmalarındandır. (Maide Suresi, 58)
''Gönülden katıksız bağlılar'' olarak, O''na yönelin ve O''ndan korkup-sakının, dosdoğru namazı kılın ve müşriklerden olmayın. (Rum Suresi, 31)
İşte sizin önemsemediğiniz namaz bu kadar önemli.
Namazı huşu ile kılmak elbette önemli.Ama huşu ile kılamıyorum diye de bırakılmaz.Günde beş vakit her türlü dünyevi meşgaleyi bırakıp huzura durmak kolay değil vede azmedilmeye değer amellerdendir efenim.

expositor

Amatör
Üye
namazda bir ameldir efenim hemde salih amel.ve münafıklara çok zor gelen bir amel.Namazı Allah bize lutfeder.Biz Allaha değil.
Allah adına düşünmüyoruz kuranda Allahın namaza verdiği önemi belirtiyoruz.
Cehennemdeki insanlara "Sizi şu cehenneme sürükleyip-iten nedir?" (Müddesir Suresi, 42) diye sorulduğunda verdikleri ilk cevap ne oluyor biliyor musunuz? Onlar: "Biz namaz kılanlardan değildik" dediler. (Müddesir Suresi, 43

Sonra onların arkasından öyle nesiller türedi ki, namaz (kılma duyarlılığın)ı kaybettiler ve şehvetlerine kapılıp-uydular. Böylece bunlar azgınlıklarının cezasıyla karşılaşacaklardır. (Meryem Suresi, 59)
Onlar, siz birbirinizi namaza çağırdığınızda onu alay ve oyun (konusu) edinirler. Bu, gerçekten onların akıl erdirmeyen bir topluluk olmalarındandır. (Maide Suresi, 58)
''Gönülden katıksız bağlılar'' olarak, O''na yönelin ve O''ndan korkup-sakının, dosdoğru namazı kılın ve müşriklerden olmayın. (Rum Suresi, 31)
İşte sizin önemsemediğiniz namaz bu kadar önemli.
Namazı huşu ile kılmak elbette önemli.Ama huşu ile kılamıyorum diye de bırakılmaz.Günde beş vakit her türlü dünyevi meşgaleyi bırakıp huzura durmak kolay değil vede azmedilmeye değer amellerdendir efenim.
Sevgili kardeşim vermiş olduğunuz ayetlerde namazdan değil dinin direği olan SALAT'tan bahseder. Salat namaz değildir. Arapçasından bakın. Karışıklığın sebebi zaten salat'ın namaz sanılmasıdır.

Allahın o kadar önemsediği ve dini üzerine inşa ettiği konu salat'tır ki salih kul olmanın yoludur. Salat'sız İslam (barış ve esenlik) toplumu oluşmaz. Örneğini adına İslam devleti denen toplumlarda görebilirsiniz.

ümmi

Kıdemli
Üye
efenim Kuranda namaz sözcüğü olamaz çünkü Namaz farsça bir sözcük zaten.Arapça salatı ifade etmek üzere dilimize yerleşmiş.

expositor

Amatör
Üye
efenim Kuranda namaz sözcüğü olamaz çünkü Namaz farsça bir sözcük zaten.Arapça salatı ifade etmek üzere dilimize yerleşmiş.
Ama Kuran'da Namaz da var :)) Kelime olarak yoksa da işareti var. Namaz Salat ile alakasızdır. Salat kelimesinin ne anlama geldiğini araştırın namaz ile ilgisini bulabilecek misiniz?

Salat'ın gerçekte ne olduğunu merak edenler peygamberimizin hayatına baksın. Peygamberimizin ashabı ile birlikte yaptığı tüm eylemler, devrimler, her alandaki tüm toplumsal örgütlenmeler "salat"tır.

ümmi

Kıdemli
Üye
efenim namaz salattır.
Dua salattır.
Peygamberimiz için dua salattır.
Meleklerin müslümanlara yardımı salattır.Salat kavramının içine karşılıklı muhabbet ve bu muhabbetin(yoğun sevgi)gereği olan yardım,dua,ve diğer ameller girer.
Namaz da kulun Rabbinin huzurunda olduğunun şuurunda huzura durup münacat ettiği,bağlılığını tazelediği,Kulluğunu sergilediği,acziyetini itiraf ettiği,,muhabbet demleridir.Nasıl salat değildir dersiniz.

expositor

Amatör
Üye
efenim namaz salattır.
Dua salattır.
Peygamberimiz için dua salattır.
Meleklerin müslümanlara yardımı salattır.Salat kavramının içine karşılıklı muhabbet ve bu muhabbetin(yoğun sevgi)gereği olan yardım,dua,ve diğer ameller girer.
Namaz da kulun Rabbinin huzurunda olduğunun şuurunda huzura durup münacat ettiği,bağlılığını tazelediği,Kulluğunu sergilediği,acziyetini itiraf ettiği,,muhabbet demleridir.Nasıl salat değildir dersiniz.
Dua duadır. Namaz duadır. Fakat Salat namaz değildir. Ben demiyorum "Arapça" diyor.

expositor

Amatör
Üye
salat kaps***** namazda girer efenim.Salat kavramını kurandan bi inceleyin isterseniz.

Salat benim anlattığım şekilde peygamberimizin hayatındaki kadar BÜYÜK ve kapsamlıdır, kök itibariyle "destek" anlamındadır... Salat ise hem eğitim anlamında hem mali anlamda her türlü desteği ifade eder ve salatı ikame etmek de bu şekilde destek organizasyonlarını oluşturmak demektir.

Namaz ile salatı bir tutmak demek salat'ı yok etmek, namaz ile üstünü örtmek demektir. Dikkat ederseniz ben hem namazı hem salat'ı savunuyorum. Yani iki kavram var ki birisi dinin direğidir.

Siz haklıysanız bir sorun yok zaten bir çok kişi namaz kılıyor ama ben haklıysam eksik kalıyor hem de ne büyük eksik. Ben zaten araştırdım bence siz araştırın. Belki namazın neden kötülüklerden alıkoymadığını da anlamış olursunuz.

Son düzenleme:

expositor

Amatör
Üye
Namaz insanın kendisi için gereklidir, ihtiyaçtır. Salat ise toplum için gereklidir ve orada Barış ve esenlik içinde İslam toplumu oluşturmanın yoludur. Bu konuda elini taşın altına koyanlar da mutlaka ödüllerini hem dünyada hem ahirette alacaklardır. Kuran'da Allahın vaatleri bunun üzerinedir. Öyle üç kuruşa beş köfte yok.

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

efenim Kuran zaten iyi insan olmamız için yol gösterir.İnanmak bir artıdır.
Ha şunu bileydiniz....Sn.ümmi....Farklı bir şey mi söyledim...??? Müfessirleri geçiyorum ben...Baktığımda o sureler " müslüman " olanlara hitaben söylemde bulunan surelerdir...Siz müfessirler ne demiş ona bakın , bizler Allah'ın bize gönderdiğini aklımızca , eğitimimizce ...anlamaya çalışırız...Kimsenin etkisi altında kalmadan...

Sağlıcakla kalınız....

Üst Alt