• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

İyi Müslüman olmak

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Çoğumuzun aklına iyi müslüman denince namazını kılan,orucunu tutan, çevresine bir kötülüğü dokunmayan ağır başlı sakin bir insan tipi gelir. Ama olaya Kuran açısından bakıldığında iyi müslüman olmak için bunlar yeterli görülmemiştir. İyi müslüman yalnızca kötülük yapmayan, kötülüğe bulaşmayan müslüman değildir. İyi müslüman hayırda aktivite sergileyen, hayra katılan, emek veren, aklını çalıştıran, araştıran, düşünen müslümandır. Şunu unutmayalım pisliğe batmış bir toplum içinde kötülüğe bulaşmamış bir müslüman olmamız dahi o toplumun helakında bizi o toplumla birlikte helak olmaktan kurtarmaz. Bu Kuran ayetleriyle sabittir.

Yani namazını tam anlamıyla kılmayanlarda,orucunu tutmayanlarda iyi bir müslüman olabilir..miş..!

mopsy

Emektar
Üye
Çoğumuzun aklına iyi müslüman denince namazını kılan,orucunu tutan, çevresine bir kötülüğü dokunmayan ağır başlı sakin bir insan tipi gelir. Ama olaya Kuran açısından bakıldığında iyi müslüman olmak için bunlar yeterli görülmemiştir. İyi müslüman yalnızca kötülük yapmayan, kötülüğe bulaşmayan müslüman değildir. İyi müslüman hayırda aktivite sergileyen, hayra katılan, emek veren, aklını çalıştıran, araştıran, düşünen müslümandır. Şunu unutmayalım pisliğe batmış bir toplum içinde kötülüğe bulaşmamış bir müslüman olmamız dahi o toplumun helakında bizi o toplumla birlikte helak olmaktan kurtarmaz. Bu Kuran ayetleriyle sabittir.

Yani namazını tam anlamıyla kılmayanlarda,orucunu tutmayanlarda iyi bir müslüman olabilir..miş..!
Merhaba

Yalniz;
O Kitapta soyle bir ayette var!

Bismillâhir rahmânir rahîm.
49.14.Bedeviler: "İman ettik." dediler.
De ki: "Siz iman etmediniz. Ancak 'Müslüman' olduk deyin.
İman sizin kalplerinize girmemiştir.
Eğer Allah'a ve resulüne itaat ederseniz
Allah, yapıp ettiklerinizden hiçbir şey eksiltmez.
Çünkü Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir."
Sadakallah!

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
hahahahhaa ey malak arkadaşım Tövbe et!Kurtuluşa er!

Erki akıbetin hayırlı olsun..:))

(Bu arada beklemedeyiz merkez..:))

RABİA

Bağımlı
Üye
Yani iyi bir müslüman olmak için tam anlamıyla namaz kılmasak, oruç tutmasak da olurmuş....demektir bu...
Ben beş vakit namaz kılıyorum,orucumu da tutuyorum,benden ala müslüman yok demenin karşıtına getireceğimiz düşünce bu mudur yani?
İkisinin birbirinden ne farkı var?

"Ey mü'minler! Rükû edin, secde edin, Rabbinize ibâdet edin, hayır işleyin ki umduğunuza eresiniz." (22/Hacc, 77)

Son düzenleme:

yeşeren

Tecrübeli
Üye
Müslüman'ın hem dış, hem iç görevleri var. Benim kalbim temiz demekle iş bitmiyor. Kalpleri gören Allah'ın, kalbi temiz olanlara bir takım teklifleri var. Yapar - yapmaz herkesin kendi bileceği iş. Allah İle onun arasındaki hesaplaşmaya kimse karışamaz.

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Yani iyi bir müslüman olmak için tam anlamıyla namaz kılmasak, oruç tutmasak da olurmuş....demektir bu...
Ben beş vakit namaz kılıyorum,orucumu da tutuyorum,benden ala müslüman yok demenin karşıtına getireceğimiz düşünce bu mudur yani?
İkisinin birbirinden ne farkı var?

"Ey mü'minler! Rükû edin, secde edin, Rabbinize ibâdet edin, hayır işleyin ki umduğunuza eresiniz." (22/Hacc, 77)
Şimdi lütfen sözleri başka tarafa yontmayalım..
İyi Müslüman olmak namazla,oruçla olmaz [MENTION=143057]SEBLA[/MENTION] ama tabiki namazsız,oruçsuzda olmaz.Bunlar farzdır ama sadece farzları yerine getirmeylede ben müslümanım aa sen namaz kılmıyorsun,oruç tutmuyorsun sen değilsin anl***** gelmez. Önemli olan insan olabilmek,İyi müslüman olabilmek burdaki o 'İYİ' kavramı olmayınca Allah rızası için yapılan ibadetlerin bile kabul edilmeme ihtimali var öyle değilmi..

yeşeren

Tecrübeli
Üye
Dinci forumlara şöyle bir bakın, adamın evinde televizyonu yok, günaha girmemek için seyretmiyormuş, ama forumlarda namuslu bayanları taciz edip, iftira atıyor. Birde diyorki ben rüyamda peygamberi görüyorum. Peygamber soyundan geldiğini falan iddia ediyor. Evli barklı adam al işte bu da müslüman. Laikçi bir forumda da sol görüşlü birileri, kalbim temiz diye lafa başlıyor, başörtülülere, Ak Partiye oy verenlere ağzına ne gelirse sayıyor.

Allah bilir doğrusunu. Kimseye bir şey diyecek halim yok.Ayrıca kimin ne olacağını da Allah bilir.

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Ateist,agnostik,şu,bu " kafir " olabilir de müslüman diye tanımlanan olamaz mı...??? Kafir " GERÇEĞİN ÜSTÜNÜ ÖRTEN " değil mi...??? Bu durumda " Namaz kılan - oruç tutan..." da KAFİR olabilir...

Dinlerin hepsi " İnsanı - İnsan yapmak için " gelmiştir...İnsan olabilmek birinci şart diye düşünüyorum...

Sağlıcakla kalınız...

tntcool

Kıdemli
Üye
İyi bir müslüman olmak iyi bir insan olmayı kapsar ama iyi bir insan olmak iyi bir müslüman olmayı kapsamaz diye düşünüyorum.

ümmi

Kıdemli
Üye
Buyrun burdan yakın ..:)

Sn.ümmi bu yorumdan önceki editlediğiniz yorumu görünce işte sn.[MENTION=133704]ümmi[/MENTION] dedim ama bu ne şimdi hayal kırıklığına uğrattınız beni..:(
efenim editlediğim yorumu yazana kadar baktım sizde aynısını yazmışsınız.Tekerrür olmasın diye yenisiyle değiştirdim.Neden hayal kırıklığına uğradınız ki :gul:

Üst Alt