• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İyi ki doğdun DENİZ!

Okunuyor :
İyi ki doğdun DENİZ!

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
İyi ki doğdun DENİZ!

Bugün 68 kuşağının gençlik önderlerinden Deniz Gezmişin doğum günü. Deniz 66 yaşında mücadeleye ışık tutmaya devam ediyor.

Türkiye devrimci hareketinin sembol isimlerinden olan 68 kuşağının devrimci önderi Deniz Gezmiş 66 yaşında

27 Şubat 1947 yılında Ankara Ayaşta dünyaya gelen Gezmiş, idam edildiği 6 Mayıs 1972ye kadarki yaşamını son mektubunda söylediği Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir sözleriyle özetliyor.

O fazla şeyler yapabilmektir sözleriyle hayatını adadığı sosyalizm mücadelesini anlatırken, biz de 66 yaşında bir kez daha iyi ki doğdun Deniz diyoruz
 

kirmizigül

Kıdemli
Üye
bu günki islenen suclar seninkinde binkat daha agir ama birsey yapamiyorlar sense bagimsiz
türkiye ogrunu hayatini verdin mekanin cennet olsun
 

Bay X

Kıdemli
Üye
Deniz Gezmiş bugün hayatta olsaydı şu çakma Sosyalist ve Komünist kisvesine sığınan terör örgütü sempatizanlarını görseydi kahrolurdu..O'nun dönemiyle şimdikilerin arasında fersah fersah fark var..Millet bu sempatizanlar yüzünden Sol eğiliminden soğudu..Tıpkı Güney Amerika ekseninde olduğu gibi bizdede Güney'in eli kanlı ve silahlı havarileri Sosyalizm'i ilke edinmiş..Kuzey Kore'ye gidinde o iğrenç fikirlerinizi açıklayın bakalım sizi napıyorlar..
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
İyi ki doğdun Deniz Gezmiş

25 yaşında idam edilen Deniz Gezmiş'in bugün doğum günü.
Deniz Gezmiş hayatta olsaydı bugün 68. yaşında olacaktı.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
İYİ Kİ DOĞDUN DENİZ YOLDAŞ
SEVGİ VE SAYGIYLA...

O yıllar, ABD emperyalizminin tüm dünyayı dizayn etmek istediği yıllardı.
Doğal olarak Türkiye’ye de el atılmış, işbirlikçilerin de desteğiyle ülkemizi zehirli bir sarmaşık gibi sarmıştı.
Amacı ise herkesin bildiği gibi kendi politik anlayışını dayatmak, işbirliği adı altında ülkemizin üzerine çullanmak, bu vesile ile ülkemizi avucunun içine alarak gittiği yere kadar iliklerimize kadar sömürmekti.
Bunu bilmeyen, duymayan kalmamıştır sanırım.

O zamanlar ülke savunması bağlamında bu duruma karşı çıkan ise ‘’ Kahrolsun Emperyalizm’’ – ‘’ Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye’’ sloganlarıyla bir döneme damga vuran Deniz Gezmişler, Mahir Çayanlardı…
İşbirlikçiler ise ABD’den yana tavır almış, adeta devrimci avı başlatmıştı.

Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında ülkemizi teslim alamayan emperyalistler yerli işbirlikçilerin de desteğiyle iyiden iyiye ülkeye yerleşmek için gemileriyle limanlarımıza kadar sokulmuş, hatta karaya çıkmak istemişlerdi.
Denizler ve Mahirler ise ‘’ “Amerikalı it, evine git’’ - ‘’Amerikan Sömürgeciliğinin Bekçisi 6.Filo Defol’’ - ‘’Geldikleri gibi gidecekler’’ – ‘’Emperyalizm ve yerli uşaklarına karşıyız’’ - ‘’Rezil coni bir daha gelme’’ – ‘’Amerikan iti toprağımızda havlayamaz’’ – ‘’Kahrolsun Emperyalizm’’ – ‘’Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye’’ pankartı ve sloganları eşliğinde conileri denize dökmüşlerdi.

Peki, Türkiye’nin dört bir yanından emperyalizmin conilerine destek için gelen işbirlikçiler ne yaptı dersiniz?
Onlar da ABD’nin 6.filo gemisini kıble yapıp namaz kıldılar!

İşte o dönemki 6. Filo ve SAĞ-SOL çatışmasına neden olan bütün mesele kısaca bunlardan ibaretti.
Ve bu mücadele, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Harun Karadeniz, Sinan Cemgil, Ali Haydar Yıldız, Ulaş Bardakçı, Hüseyin Cevahir, Taylan Özgür gibi devrimci önderlerin katliamına neden olmuştu.

SOSYALİST
 
Üst Alt