• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Italya fotograflari

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Italya fotograflari

mopsy

Emektar
Üye
MerhabaMilano’ da önce Duomo Meydanına gittik, burası Milano’ nun merkezi, çok canlı ve hareketli bir meydan. Meydana adını veren Duomo Katedrali çok etkileyici, gotik stilde inşa edilmiş, yüzeyi 3000′ den fazla heykelcikle süslenmiş, dünyanın 4.en büyük katedrallerinden. 1386′ da inşaatına başlanmış, 1813′ de tamamlanmış ancak ayrıntıları ile katedralin inşaatı 1960′ da tamamlanmış. Ama biz farklı farklı tarihlerdeki üç İtalya seyahatimizde de Duomo’ nun inşaatsız halina denk gelemedik, inşaatsız bir resmini bile çekemedik. Sonra öğrendik ki, Milano’ lular bile aralarında bitmeyen işler için Duomo inşaatı gibi ” deyişini kullanırlarmış.

Katedralin hemen yanında 19 yy da inşa edilmiş dünyanın ilk alışveriş merkezi Galeria Vittoria Emanuelle var, çatısı camdan yapılmış, demirle inşa edilmiş, Prada, Gucci, Luise Vuitton vb markaların yer aldığı çok şık bir açıkhava alışveriş merkezi.Dört sokağın kesiştiği ve Piazza Duomo ile Piazza Scala arasında geçişi sağlayan bu alışveriş merkezinin tam orta noktasında, yere işlenmiş boğa figürü var. Çevresinde turistlerin halka yapıp, boga figürü üzerinde ayak topukları üzerinde dönme sırası beklediğini ve yere işli boğa figürü üzerinde sırayla döndüklerini göreceksiniz. Sebebi boğanın cinsel organına basmanın şans getirdiğine inanılması. Ehh bizde ya doğruysa diye iki üç tur atıverdik yere yapılmış boğa figürü üstünde…Milano’ da görülmesi gereken diğer önemli yer La Scala ( Scala opera binası) ve Castello Sforzesco ( Sferzesco kalesi ). La Scala İtalya’ nın ve dünyanın en güzel opera binalarından, Sforzesco Kalesi ise Dante caddesinin en uç noktasında yer alan meydandaki görkemli yapısı ve bahçesiyle ihtişamlı bir kale.VENEDİK

Akşam saat 23:00 gibi Venediğe ulaştık. Venedikteki otelerde yer bulamadığımız için konaklamayı Venedik ile en yakın kara bağlantısı olan Mestre’ de Vivit otelde yapıyoruz.Otelimizin bulunduğu Piazza Ferretto meydanı çok hareketli, sabah uyandığımızda anlıyoruz ki paskalya dolayısı ile Mestre halkının büyük bir bölümü, özellikle yaşlı nüfus, giyinip süslenip bu alanda buluşup bayramlaşıyorlarmış. Sabah kahvaltısından sonra bu alanda geziniyoruz, öyle güzel bir ortam var ki, biz de bu havaya kendimizi kaptırdık bir türlü ayrılamıyoruz.

devam edecek...

YİNE DÜŞTÜK YOLLARA
 
Son düzenleme:
Üst Alt