İstifa eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

İstifa eden tazminat alabilir mi?.

Çalışma hayatıyla ilgili yasalarımızda kıdem tazminatı almanın yolları düzenlenmiş durumda. En z 1 yıllık kıdeminin alması gereken çalışanın kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılması da isteniyor..

Yani aslında sebepsiz yere istifa eden kıdem tazminatı alamıyor. Ancak bazı istisnaları var. Emeklilik, askerlik ve kadınlar için evlilik gibi tazminat alma yolları var..

Çalışanların istifa ederek tazminat alma yollarından en önemlisi 10 yıllık prim sahibi olmaları. Bu durumda 15 yıl ve 3600 günü tamamlayan çalışanlar tazminat alabiliyor..


DİLEKÇE ÇOK ÖNEMLİ
Bu yazı olmadan istifa ederseniz tazminatınız yanabilir buna dikkat edin. Yine istifa dilekçenize de 15 yıl 3.600 günü doldurma dolasıyla ayrılıp tazminatı talep ettiğinizi yazmanız gerekiyor. Bu istifa dilekçesini ve SGK yazısını noter vasıtasıyla göndermek sizin için bir hukuki delil de oluşturacaktır..

Böylece tazminatınızın ödenmemesi ya da istifanızın gizlenmesi gibi durumlarda arabulucuya bu belge ile başvurabilirsiniz.
Bu noktada, "Tazminatı aldıktan sonra tekrar çalışabilir miyim? İkinci işyerimden de aynı yazı ile yeniden tazminatımı alıp ayrılabilir miyim?" soruları akla geliyor. Bu soruları, sırayla yargı kararları ışığında cevaplamaya çalışalım. 15 yıl ve 3 bin 600 yazısı ile işten ayrılan bir çalışan aslında, "Ben çalışmayı bırakıp emeklilik için bekleyeceğim" beyanında bulunmuş oluyor..

Dolayısıyla ayrılır ayrılmaz ertesi gün bir işyerinde hemen çalışmaya başlaması bu hakkı kötüye kullanması olarak değerlendirilebilir..
 
Üst Alt