İşten Nasıl Adam Atılır?

İşten Nasıl Adam Atılır?​

Hangi müdüre soracak olursanız olun hepsi en zor görevin bir çalışanı işten çıkarmak olduğunu söyleyecektir.

İşten Nasıl eleman çıkarılır?​

Performans düşüklüğü, yeniden yapılanma ya da personel azaltma gibi durumlarda gerçekleştirilen bu işlem ne kadar profesyonelce yapılırsa müdür ve çalışan üzerindeki olumsuz etkisi de o kadar az olur.

İşte taktikler
Problemleri not alın. Fırsat buldukça bunları çalışanınızla paylaşıp kendini geliştirmesi için fırsat tanıyın ve olumlu adımlar atmadığı sürece işinin tehlikeye gireceğini ona hissettirin.

Şirket prosedürlerini okuyup anladığınıza emin olun ve daha önceden hazırlanmış adımlan izleyin.

Çalışanla yapılmış yazılı ve sözlü anlaşmaları kontrol edip işten çıkarmayı engelleyecek noktalan gözden geçirin.

İşten çıkarma konuşmasını kimin yapacağını belirleyin ve söylenip söylenmeyecek konulan bu kişi ile kararlaştınn. Kibar ama kararlı bir konuşma olması için plan yapın.

İşten çıkarmanın gerekçelerini ortaya koyan yazılı bir belge düzenleyin. Çalışanınızın böyle bir belge istemesi durumunu göz önünde tutun ve hazırlıklı olun.

Toplantıyı sadece sizin, işten çıkarılacak olan kişinin ve bir şahidin olacağı özel bir yerde gerçekleştirin. Görüşmeden önce çalışanın son ödemesini gerçekleştirecek belgeleri hazırlayın.

Kararınızın nedenlerini açıklayın ve çalışanınıza şirketle ilgili görüşlerini dile getirebilme fırsatını verin.

Çalışanın zimmetinde olan belgeleri, anahtarları, yaka kartlarını ve diğer şirket materyallerini teslim alın.

Çalışanınıza işten çıkartma belgesini imzalatın. Son maaş ödemesini yapın ve varsa tazminat işlemlerini gerçekleştirin.

Çalışanınız şirket binasından çıkana kadar ona eşlik edin.

Tutarlı olun. Bir çalışanınızı performansı yüzünden işten çıkaracaksanız onun durumunda olan diğerlerini de aynı sebepten kovmaya hazırlıklı olun.

Bayram ve tatillere yakın tarihlerde çalışanlarınızı işten çıkarmayın. Bu ofis içinde moral bozukluğuna ve şirket imajının kötü etkilenmesine sebep olur.

İşten çıkarma sebebi yeniden yapılanma ya da personel azaltmaysa çalışanınıza en az iki hafta önceden haber verin.

Usulüne uygun olmayan işten çıkarmalar şirkete hukuksal anlamda büyük zarar verebilir. Prosedürlere uygun davrandığınızdan kesinlikle emin olun.
askmen
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Doğru noktalara değinilmiş...Ancak umarım hiç kimse böyle birdurumla karşı karşıya kalmaz...

Sağlıcaklakalınız...
 
Merhaba,

Doğru noktalara değinilmiş...Ancak umarım hiç kimse böyle birdurumla karşı karşıya kalmaz...

Sağlıcaklakalınız...

Doğru noktalar ama işleyiş genelde böyle değilki..:)
Çalıştığım yerden biliyorum.Müdür direk kovmuyordu acayip psikolojik baskı yapıyordu,bağırıyordu,hakaret ediyordu..
Yani istersen dur daha orda en son çıkan daha doğrusu baskıyla çıkarılan iki arkadaşım 1 seneden fazla çalışıyordu tazminatını istemişler çıkış verirken ve müdürün dediği benmi çıkarıyorum seni git otur işini yap..:)
Ama çıkmışlardı işten..
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sanırım yukarıdaki yazı " olması gerekeni " yazmış , uygulananı değil...:))) Haklısınız ne yazık ki böyle olmuyor....Bırakıp gitsin de " tazminat ödemeyelim " diye bakarlar...Maalesef burada böyle...

Bu arada ben çokkk şahit oldum....

Sağlıcakla kalınız...
 
Merhaba,

Sanırım yukarıdaki yazı " olması gerekeni " yazmış , uygulananı değil...:))) Haklısınız ne yazık ki böyle olmuyor....Bırakıp gitsin de " tazminat ödemeyelim " diye bakarlar...Maalesef burada böyle...

Sağlıcakla kalınız...

Aynen öyle ne yazıkki olması gereken değil işine gelinen..:)
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Bununla ilgili meslek hayatımda iştek çıkartmak durumunda kaldığım bir tek kişi oldu...O kişiyi de bu gün aldım ertesi günü işten çıkarttım...:)))

Yıl 2001 Kalıphane için eleman gerekliydi , ilan verildi , baktık mesleki olarak iyi biri karşımıza çıktı....Başlattık...Evraklarını getirdi başladı...O gün ve ertesi gün öğlene kadar ki hal ve davranışları çok hoşuma gitmedi....Ve gelmiş olduğu firmada bulunan Metod Şefi olan Eskişehir'den mezun ettiğim öğrencime telefon ettim...O elemanın durumunu sordum...Aynen şunu dedi telefonda...:

- Hocam sen hinlenlemesen-kuşku duymasan kolay kolay bunun için aramazdın...Ne diyeyim dedi...Mesleki olarak 10 üzerinden 10 , kişilik ve davranış olarak 10 üzerinden 1....Karar senin dedi...

Çok hoşuma gitmese de , bunun üzerine muhasebeyi aradım ve arkadaşın evraklar için yaptığı masraf da dahil olmak üzere , 2 günlük ücretini ödeyip işine son verilmesini istedim...Bunun dışında da olmadı...

Maalesef özel sektörde olan durumlar...

Sağlıcakla kalınız...
 
selam ederim,

ahlaki bir yanlış olmadığı sürece eksik ve kusurlar uyararak giderilebilir. çalışan arkadaşları işden çıkarmak, işe almakdan çok daha zordur. bu yüzden alırken iyi tespit edilmeli, işe alınan arkadaşın işe yatkınlığı ve yetenekleri iyice gözden geçirilmelidir. başlangıçta 3 ay deneme süresi verilmelidir. zaten böyle bir kanun var bildiğim kadarı ile, başladıkdan en geç 3 ay sonra sigorta başlatılmak zorundadır. yapılan eksik işde kasıt yoksa ulu Allahın hakkı 3 dür. aynı kusurdan en az 3 kere uyarılmalı. eğer verim alınamıyorsa işden çıkarılsa dahi tazminatı ödenmelidir. çünkü işe alırken belkide başka yerde kısmeti olan arkadaşın kısmetine engel olmuşda olabilirsiniz.

konu başlığı güzel birde işden çıkarmadan önce doğru karar vermek doğru insanı doğru kısıma almak önemlidir. bu yüzden işe çalışan alma ilede ilgili güzel bir paylaşım daha olabilir.
 
Son düzenleme:
selam ederim;

13 yıl kadar önce bir işe girmiştim. bir başka şehirde çalışıyorken oradan ayrılıp bu işe girmeye karar vermiştim. yaklaşık 3-4 ay ikili ilişkilerimiz oldukça iyi olmasına ragmen hala ben ne için orada çalışıyordum belli değildi. ayrılmaya karar verdim. herhangi bir iş bulmadan ayrıldım. evde oturmuş iş arıyorken iş teklifi gibi bişey aldım. şu an hala çalışmakta oldugum sektörün en büyük fimrasına doğru düzgün görüşme bile yapmadan işe alındım. doğrusu çok şaşırmıştım. aradan geçen belki 3-5 ay sonra ögrendimki işden ayrıldıgım firma sahibi beni oraya işe aldırmıştı.

bilemiyorum anlatma istegi duydum bu olayı umarım konumuz sapmamıştır. aslında hep kötü yöneticiler yok gerçekten güzel insanlarda var.
 
Üst Alt