• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İşte Türk malı elektrikli araba

  • Konbuyu başlatan RABİA
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
İşte Türk malı elektrikli araba

RABİA

Bağımlı
Üye
Elektrikli otomobil üretmek için ortaklık kuran ünlü tasarımcı Murat Günak ile Alphan Manas, bu konuda önemli bir adım attı. İşte Türk malı elektrikli araba:

Türk işadamı Alphan Manas’ın Fransız otomobil karoser üreticisi Heuliez’i satın almak için anlaşma sağladığı bildirildi. Fransız Haber Ajansı, Sanayi Bakanlığı’na atıfta bulunarak verdiği haberde, uzun zamandır zarar eden şirketin Türk işadamı tarafından bu ay sonuna kadar satın alınacağını duyurdu.

SERMAYE ARTACAK

Fransız Haber Ajansı (AFP), Türk işadamının ülkenin batısındaki Poitou-Charentes bölgesinde, yaklaşık 600 kişinin çalıştığı fabrikanın sermayesini 30 milyon euro artıracağını bildirdi. AFP’ye konuşan Türk işadamı, ilke olarak anlaşma sağlandığını, ayrıntılı mali araştırmaların ardından, kendileri için tatmin edici bir sonuç almaları halinde şirketi satın almaya hazır olduklarını ifade etti. Manas, Türkiye’deki sanayicilerin de kendisine ortak olarak katılabileceklerini söyledi. Yatırımın finansmanında yerli üreticilerden olumlu bir sonuç çıkmasa da Karsan projeye destek verebileceğin açıklamıştı. Fransa’nın köklü otomotiv şirketlerinden olan Heuliez’i satın almak için daha önce Türk tasarımcı Murat Günak ile birlikte 20 milyon euroluk teklif veren Brightwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas, bunun Türkiye açısından çok önemli ve kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu söylemişti. Cenevre Otomobil Fuarı’nda Türk tasarımcı Murat Günak’a ait Mia’yı tanıtan Manas, burada yaptığı açıklamada Heuliez şirketinin satın alınması sürecinin tamamlanması halinde bunun Türkiye açısından da büyük bir fırsat olacağını kaydetmişti.

KIZININ ADINI VERDİ

Günak tarafından geliştirilen ve kızı “Mia”nın adını taşıyan elektrikli aracın, üretildiğinde 15 bin euro civarında fiyata sahip olması bekleniyor. Renk değiştirme özelliğine de sahip olan Mia konseptinin seri üretime geçmesi halinde 20 bin adetlik üretiminin Fransa’da gerçekleştirilmesi, talebin artması halinde de üretimin Türkiye’ye taşınacağı belirtiliyor.

Yeni pil teknolojisi Mia’da kullanılacak

Türk tasarımcı Murat Günak, Heuliez’in satın alınması halinde şirketin bir anlamda ortağı olacak. Heuliez’in Fransa’nın yanı sıra İspanya ve Slovakya’da da tesisleri bulunuyor. Alphan Manas, Heuliez’e aynı zamanda teknoloji de getireceklerini belirterek, “Üzerinde çalıştığım yeni nesil pil teknolojisiyle ilgili bir projem var. Bunu da Heuliez’e getirip, ürettiğimiz Mia’larda kullanmayı düşünüyoruz. Bu pil teknolojisi, şarj süresini yarı yarıya kısaltacak” demişti.
Bugün
 
Üst Alt