İşte Nasıl Çalışıyor Gibi Görünürsünüz?

Günümüzün büyük bir kısmını geçirdiğimiz iş yerleri sıkıntıların yanı sıra eğlenceli bir ortama da dönüşebilir. Ofis içinde yoğunluk içinde gibiymiş görünüp hemde iyi vakit geçirmenin yolları neler?

Hoşlansak da hoşlanmasak da yaşamamızı devam ettirmek için çalışmak zorundayız. Kimimiz kendi iş yerinde, kimimiz fabrikada kimimiz de şık ofislerde... Bazen sıkıcı ve stresli olan iş yerlerini biraz daha eğlenceli hale getirmek de ‘yaratıcı’ çalışanlara düşüyor. İşte bu tür çalışanların imza attığı ve dilden dile dolaşan iş yeri esprilerinden hemen hemen herkes haberdar. Eğer ‘anlayışlı’ bir yöneticiniz varsa bu özlü sözlerin panonuzda ya da masanızda görünür şekilde yer alması bile mümkün. İş yeri, yönetici-çalışan ilişkisi ve iş yaşamını konu eden yaratıcı öneri, özlü söz ve duvar yazılarını bir araya getirdik.

Çalışıyor gibi görünmek için

Her zaman ellerinde dokümanla yürü:

Elinde çeşitli doküman bulunan insanlar, özellikle işverenlerin gözünde kolayca çok çalışıyor imajı çizebiliyorlar.

Bilgisayarı meşgulmüş gibi kullan:

Tabii iş yapıyorum diye e-postalarını kontrol edebilir, sohbet edebilir, hatta sevdiğin bir arabanın özelliklerini takip edebilirsin. Eğer patron yakalarsa, “Yeni bir yazılım deniyorum” mazereti genellikle çalışır.

Masanı kalabalık tut

Çalışma masası üzerinde ne kadar çok malzeme varsa o masanın sahibi, işverenlere o kadar çok çalışkan görünür. Bu nedenle masanızda ilgili ilgisiz her zaman bir sürü şey bulundurun.

Sesli mesaj sistemi kullan

Gün boyu seni sürekli birileri arayarak onlar için bir şeyler yapmanı isteyecektir. En önemlisi de internette sörf ile geçebilecek zamanını çalacaklardır. Bu nedenle eğer mümkünse sesli mesaj sistemi kullanmak akıllıca bir çözüm olur. Hatta cihaza “Yoğun işlerim sebebiyle şu an yanıtlayamıyorum, lütfen adınızı ve telefonunuzu bırakın, daha sonra size döneyim” mesajı yerleştirmek akıllıca bir davranış olur.

Sabırsız ve huzursuz davran

Eğer işverenlerin gözü önündeyken aceleci ve huzursuz davranırsan, patron sizin çok çalışmaktan gerilmiş olabileceğini düşünecektir.

Ofisi geç terk et

Her zaman çalıştığın yeri geç terk et. Özellikle patron oradaysa ondan önce asla çıkma. Masanda bazı magazin dergilerini ya da gazeteleri oku ama sakın erken çıkma.

Etkileyici iç geçir

Aynı ortamda birileri varken yüksek sesle iç geçirmek, evrendekilere son derece yoğun ve baskı altında olduğun mesajını verir. Patronlar buna bayılır.

Yığın stratejisini iyi uygula

Odanın kalabalık ve sürekli çalışılır bir yer olduğu mesajını vermek için sadece masanı değil, yerleri de bir şeylerle doldur. Kalın bilgisayar kitapları olabilir. Özellikle patron odaya geldiğinde üzerinde kitapların bulunduğu bir koltukta kendisine yer açmanız patronun size minnetle bakmasını sağlayacaktır.

Kendi sözlüğünü kendin yarat

Bazı teknik terimleri öğren ve bunları özellikle toplantı zamanlarında bol bol kullan. Kimse ne söylediğini anlamayabilir ama öğreneceğin bu kelimeler patronunun gözünde minnettarlık olarak sana geri dönecektir.

Patrona göndereceğin yazılara dikkat et:

Örneğin burada anlatılan taktikleri arkadaşlarınıza gönderirken sakın patronunuza da göndermeyin.
askmen
 
- Her zaman ellerinde dokümanla yürü: BÜTÜN GÜN GEZİYO DERLER...
- Bilgisayarı meşgulmüş gibi kullan: İNTERNETTE GEZİYOSUN DERLER...
- Masanı kalabalık tut: HİÇ TERTİP DÜZEN YOK DAĞINIKSIN DERLER....
- Sesli mesaj sistemi kullan: AÇMAZSAN DUYMASAN BİLE SOKAKTA GEZİO DERLER...
-Sabırsız ve huzursuz davran: AKŞAMA PLAN VAR GALİBA DERLER...
-Ofisi geç terk et: NEDEN BÜTÜN GÜN OTURUPTA BU SAATE İŞ BIRAKIYOSUN DERLER...
-Yığın stratejisini iyi uygula: ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR SENDEN ADAM OLMAZ DERLER...
-Kendi sözlüğünü kendin yarat: BAŞKALARINA ÖZENTİ OLMA KENDİN GİBİ OL DERLER....
-Patrona göndereceğin yazılara dikkat et: SEN NE GÖNDERİRSEN GÖNDER O AN ASABİYSE ZATEN FIRÇAYI BASAR .....

Kısacası herkesin bir ikamesi vardır ve siz gerçekten çalışsanızda kimsenini sizi göreceği yoksa ağzınızla kuş tutun yine de bir işe yaramaz... Saygılar...
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
abi sabah gel masanı dağıt. gerekli gereksiz tüm dosyaları aç! çalıştığının? etiketi bu olsun. valla garantili, böyle emekli olanına şahidim.
 
Bu ülkenin %99 u hep ofislerde çalışıyor dimi diğer işler hiç yok zaten tek iş var bu ülkede o da ofis işi başka iş yok zaten sakın ha başka iş konularına örnek vermeyin.Masadan kalkmayın yemeğide ayağınıza getirsinler zaten çok çalışıyorsunuz birde nasıl işten kayataracağınızı,ben böylelerine daha ne deyim.
 
Üst Alt