• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

İşte dünyanın en ucuz otomobili!

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Otomobil sektöründe ucuzluk rekoru kıran Tata, piyasaya süreceği araçla, kırılması güç bir rekora imza atacak. 2500 dolar gibi bir fiyata satışa hazılanan Tata'nın yeni aracı çok farklı:

Hintli otomobil devi Tata'nın geliştirdiği otomobil 2500 dolara satılacak. Vatan Gazetesi'nin haberine göre araç yarın basına tanıtılıyor.

Ancak çok şey de beklenmemesi gerekiyor...Zira 30 beygir gücüne sahip olan otomobil, saatte en fazla 70 kilometre yapabilecek.

Ayrca klima ve radyosu da yok. Göstergelerde sadece hız göstergesi var. Kaportanın yarısı plastikten, yarısı alimünyumdan oluşuyor.

Tata'nın yılda 250 bin adet üreteceği otomobil, otomobillere değil de motosikletlere alternatif olacak. Hindistan'da satış rekorları kırması bekleniyor..

İşte otomobilin özellikleri..

* Motoru Alman Volkswagen gibi arkada olacak. Sadece motoru 700 dolara mal oluyor. 30 ile 35 beygir gücünde.

*Radyosu, kiliması göstergeleri yok. Sadece benzin ve hız göstergesi var.

* Vites otomatik ya da elden değil. Motosikletlerde olduğu gibi vitesi kendisi ayarlıyor. Yani aslında vitesi ve diferansiyeli de yok

* Jantlar, maksimum saatte 70 km hızla gidebilecek şekilde üretildi. Böylece tasarruf edildi.

* Tasarruf olsun diye bagajı yok. Bagaj denilen bölüme bir tek sırt çantası giriyor.

haber7
 

mrs.x.ray

1. avatar yarışma birincisi
Üye
dış görünüşü sevimli ama dayanıklılığı tartışılır.benım araba markasındaki favorım volkswagen.
 

ErDaLL

Tecrübeli
Üye
En ucuz otomobile yasak geldi

2500 dolarlık fiyatıyla gündeme damgasını vuran Tata'nın NANO modeline yasak geldi. Fiyatı gibi bir çok özelliği de olmayan araç bakın neden yasaklandı:

TATA'nın 2500 dolara piyasaya süreceğini açıkladığı NANO modeline, daha yola çıkmadan yasak geldi.

Sudan ucuz fiyatıyla, otomotiv sektörünü allak bullak edip, tüm dikkatleri üzerine toplayan NANO, Hollanda'da tarfiğe çıkamayacak.

Dünyanın en ucuz arabası ünvanıoyla son bir haftanın gündemi olan NANO'nun Hollanda' da yasaklanma sebebiyse, yeterli güvenlik önlemlerine sahip olmaması.

Temel versiyonunda klima, radyo, takviyeli direksiyon ve elektrikli cam gibi özellikler bulunmayan, kaportasının yarısının plasitikten oluşan NANO'nun, Hollanda'da bu şekilde trafiğe çıkmayacağını açıklayan, Hollanda Otomobil Satıcıları ve Tamirhane Sahipleri Birliği (BOVAG), NANO'nun, yeterli güvenlik önlemlerine sahip olmadığını açıkladı. BOVAG, NANO'nun, Hollanda'nın resmi olarak ön gördüğü çerçevede bir güvenliğe de sahip olmadığını ve bu yüzden de ülke içinde kullanılamayacağını duyurdu.

Hollanda'da yürürlükte olan kurallara göre, trafiğe çıkacak yeni araçların ABS fren sistemi ve hava yastığı gibi özelliklere sahip olması gerekiyor.


Haber7
 

ErDaLL

Tecrübeli
Üye
Dünyada ucuz, Türkiye'de pahalı

TATA'nın 2 bin 500 dolara satacağını duyuruğu NANO, kullanılan malzeme ve teknik özelliklerden dolayı çok ucuza imal ediliyor. Peki bu otomobil Türkiye'de kaça satılır?

Hintli otomobil devi Tata'nın 2 bin 500 dolara satılacağını açıkladığı otomobili 'Nano'nun tanıtımını yaptı. Aracın Türkiye'de fiyatının tahminen 13 bin YTL'ye ulaşacağı belirtildi. Tata'nın Türkiye dağıtımcısı İsotlar Grup'tan edinilen bilgiye göre Türkiye'de halihazırda 18 bin YTL'ye araçlar olduğunu ve halk arabası adıyla çıkacak ucuz otodan ithal edilmesinin şimdilik planlanmadığı kaydedildi.

Neden ucuz?
* Küçük bir araba boyutlarında.
* Bir adet cam sileceği var.
* Gösterge olarak yalnızca kilometre saati ve benzin sayacı bulunuyor.
* Radyo, klima, ABS, airbag, elektrikli direksiyon ve otomatik camlar yok.
* 35 beygir gücünde motoru var.
* Jantlar azami saatte 70 kilometre hıza kadar dayanıklı.
* Tekerleklere güç aktarımı dişlilerle değil kayışla yapılıyor.
* Ön kaputun altında motorun haricinde cam suyu haznesi ve akü bulunuyor.
* Vitesi, diferansiyeli ve bagajı da yok.

Kemal PEHLİVANOĞLU / SABAH
 
Üst Alt