İşte DNA, işte yaratılış mucizesi! Video

Bugün sizlerle yine harika bir video paylaşmak istiyorum. Videoyu seyrettiğinizde DNA’nın nasıl mükemmel yaratıldığını sizlerde görecek, gördüklerinizin mükemmelliği karşısında hayretler içinde kalacaksınız.

Her insanın vücudunun tüm detaylarının şifrelendiği DNA’da inanılmaz bir bilgi deposu var, o kadar ince hesaplanmış ve planlanmış ki baktığınızda bu yaratılış mucizesi karşısında müthiş etkileniyorsunuz ve bütün bu adeta milimetrik hesaplanmış detayların asla tesadüflerle oluşamayacağını anlıyorsunuz. DNA kopyalanması sırasında DNA sarmalını fermuar gibi açıyor, görev alan enzim sadece şifrenin alınacağı noktaya kadar DNA’yı açıyor, geri kalan kısmı bırakıyor, bir diğer enzim kopyalanma sırasında DNA’nın üzerindeki şifreyi okuyor, başka bir enzim bu şifrenin karşısına ilgili kodları getirerek eşleştiriyor, kopyalama tamamlandıktan sonra enzimler kopyayı iki kez kontrol ediyorlar, başka bir enzim gelerek kopyadaki bağlantıları sıkıştırıp güçlendiriyor, sonra tamir enzimi geliyor ve hata oluştuysa o kısmı çıkarıyor, başka bir enzim geliyor ve çıkartılan kısmın yerine doğru olanı yerleştiriyor!

Tüm bu işlemler bitince enzim kopyayı baştan sona kontrol ediyor ve yeni DNA molekülü eskisinin tamamen aynısı oluyor. Bir DNA’nın tesadüfen oluşması, bütün harflerin son derece düzenli yerleşmesi imkânsızdır. DNA tam 3 milyon harften oluşan, canlı ile ilgili tüm bilgileri saklayan muazzam büyüklükte bir bilgi bankasıdır. DNA’daki bu kompleks yapı evrim teorisine en ağır darbeyi vurmuştur. Aslında tüm evrimciler nerdeyse 1000 ciltlik bir ansiklopedi sayfasının tesadüflerle kopyalanamayacağını, bu kadar muazzam detayların tesadüflerle gerçekleşemeyeceğini bilirler ama itiraf etme cesaretini gösteremezler
 
Üst Alt