İşte 2050 yılındaki Türkiye haritası!

ABD'de 'Gölge CIA' olarak bilinen Stratfor düşünce kuruluşunun başındaki George Friedman, "Önümüzdeki 100 yıl" adını verdiği kitabında Türkiye'yi geleceğin süper güçleri arasında saydı. Amerikan İstihbarat Ajansı CIA'ya yakınlığı nedeniyle "Gölge CIA" olarak bilinen Stratfor'un sahibi, ünlü stratejist George Friedman, önümüzdeki yüzyılın sonlarında Çin ve Rusya gibi ülkelerin gerileyip yerlerini Türkiye, Japonya, Meksika ve Polonya gibi yeni dünya güçlerine bırakacağını öne sürdü. Friedman, "Next 100 Years: A Forecast for the 21'st Century" adlı yeni kitabında şu tahminlerde bulundu:

* Rusya ve Çin gibi güçler için önümüzdeki yüzyılda endişelenmeye gerek yok. Bu ülkeler komünizme benzer çöküş yaşayacak. Rusça veya Çince'yi bırakın, Türkçe, Japonca, Polonya ve Meksika dillerini öğrenmeye bakın.

* Gelecek yüzyılın süper güçleri Çin ve Rusya değil; Türkiye, Japonya, Meksika ve Polonya olacak. Türkiye'nin dünyadaki siyasi etkisi 2050 yılında Osmanlı haritasını andıran bir görüntü oluşturacak.

* ABD'nin şu an üzerine eğildiği İslamcı militanlarla savaş konusu 21'inci yüzyılla birlikte tarihin derinliklerinde kalacak.

Stratfor 1996'da, Teksas'ın Austin kentinde kurulan özel bir istihbarat kurumu. Başında ünlü stratejist ve siyaset bilimci George Friedman bulunuyor. Friedman ve başında bulunduğu Stratfor, Pentagon'a da danışmanlık yapıyor. Stratfor, Asya'da 1997'de kriz yaşanacağını ABD yönetimine çok önceden bildirmişti. Şimdi Friedman’ın öngörülerine bakarsak ne kadar haklı olduğunu görürüz. 2050 yılları Türkiye’nin gücünün tam anlamıyla zirvede olduğu, Türk İslam Birliği’nin kurulduğu ve İslam’ın tüm dünyaya hâkim olduğu yıllardır. Bu dönem “altınçağ” dönemi olarak adlandırılır. Yalnız Friedman’ın çizdiği harita biraz eksik, Türkiye hem güneyde hem kuzeyde birçok ülkeyle daha birleşip, Sudan, İran gibi ülkeleride bu birliğe katacaktır.

Türkiye’nin giderek güçleneceği yabancı basında sürekli dile getiriliyor, her geçen gün bu doğrultuda haberler çıkıyor. Dünya ülkeleri daha şimdiden geleceği görüyor, fakat her ne hikmetse bir tek Türkiye’deki bazı çevreler bu önlenemez yükselişi görmezden ve anlamazdan geliyorlar. Friedman’ın çizdiği bu sınırlar Hz. Mehdi liderliğinde kurulacak Türk İslam Birliği’nin sınırlarıdır ve aslı çok daha geniştir. Hz. Mehdi ile birlikte bir damla kan akıtılmayacak tüm dünya Türklerin adaletine, merhametine ve şefkatine Osmanlı’dan sonra bir kez daha şahit olacaktır…
 
Üst Alt