İstanbul'da şiirin sultanlığı başlıyor

RABİA

Bağımlı
Üye
Uluslararası İstanbul Şiir Festivali 12-16 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. 12 Mayıs Salı günü Arkeoloji Müzesindeki açılış seremonisi ile başlayacak festival, Cumartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndaki kapanış konseri ile sona erecek

MÜŞFİK KENTER TEKRAR SAHNEYE ÇIKIYOR

Festivalde, şiir okumaların dışında, İstanbul, Haliç ve Kültür üniversitelerinde Şiir Akademileri, Bülent Ortaçgil, Serkan Çağrı, Rumeli Band ve Kardeş Türküler konserleri ile Şiir Hatları Vapuru gezisinin de yer alacak. Bu yılın sürprizi Müşfik Kenter'in ''Bir Garip Orhan Veli'' ile yıllar sonra tekrar şiir festivali için sahneye çıkacak olması.

Dün gece Hilton otelinde yapılan kokteyl ile basın tanıtım toplantısı gerçekleştirilen festivalde “İstanbul’un bir şiir başkenti olduğu"na vurgu yapılarak, geçtiğimiz yıl ilki yapılan festivale kadar adına şiirler yazılan ve adı şiirle özdeşerek, pek çok şaire ev sahipliği yapan İstanbul'da uzun soluklu bir şiir festivalinin olmadığına dikkat çekildi. Uluslararası İstanbul Şiir Festivali'nin böyle bir festival açığını kapattığı gibi uluslarlarasa alanda adından söz ettirerek Türkiye'ye sadece kültür düzeyinde değil turizm alanında tanıtım şansı sağladığına dikkat çekildi.

DOĞAN HIZLAN: FESTİVAL ŞEHRİ ŞİİRİN DERİNLİĞİNE ÇAĞIRIYOR

2. Uluslararası İstanbul Şiir Festivali Onursal Başkanı Doğan Hızlan, Türk şiirini dünya şiiriyle buluşturacak festivalin tüm şehri şiirin derinliğine çağıracağını söyledi.

Hilton Otel'deki basın toplantısında festivalle ilgili bilgi veren Hızlan, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş'nin sponsorluğunda yapılan festivalin bu yılki ana temasının çağdaş Romanya şiiri olduğunu kaydetti.

Hızlan, Goethe Enstitüsü, Interfilm Berlin ve Cine Impuls ortaklığıyla gerçekleştirilecek Zebra Şiir Filmleri Festivali'nin bu yıl festivale görsel bir renk kazandıracağını ifade etti.

Zebra yöneticilerinden Dr. Christiane Lange'ın sunumuyla tanıtılacak ''En İyi Şiir Filmleri 2002-2008''nin gösteriminin Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde 14-15-16 Mayıs'ta düzenleneceğini belirten Hızlan, ''Türk şiirini dünya şiiriyle buluşturacak festival, tüm şehri şiirin derinliğine çağıracak. 5 gün boyunca kitap evlerinden İstanbul'un en güzel köşklerine, tarihi mekanlardan tiyatro ve konser salonlarına kadar tüm şehir şiirle nefes alacak'' şeklinde konuştu.

BAYHAN: iSTANBUL'DA ŞİİR YAZMAK İÇİN ŞAİR OLMAYA GEREK YOK

Festivalin yürütme kurulunda bulunan Kültür A.Ş Genel Müdürü Nevzat Bayhan da İstanbul'da şiir yazmak için şair olmaya gerek olmadığını belirterek, dünyanın kültür başkenti olan İstanbul'a böyle bir festival kazandırmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Şiir festivali söz konusu olduğunda neden İstanbul gündeme gelmiyor diye hayıflandıklarını ifade eden Bayhan, ''Artık şiir deyince İstanbul'un akla gelmesini istiyoruz. Festivale katılan sanatçılar şiirleriyle İstanbul'u dünyaya tanıtacak'' dedi.

Şiir Festivali Onursal Başkanı Doğan Hızlan'ın tevazusuna dikkat çeken Bayhan, "Aslında kendisi de İskender Pala hocamızda her ne kadar şey yapmıyoruz deseler de oldukça büyük çaba sergiliyor ve bu festivalin hayata geçirilmesinin temelinde önemli roller oynuyorlar. Onlar başta olmak üzere emeği geçen herkese minnettar olduğumuzu belirtiyor, teşekkür ediyorum" dedikten sonra birkaç gün de olsa şiirin güzelliğini yaşayabilmek için tüm İstanbulluları festivale davet etti.

İSTANBUL ŞİİR FESTİVALİ ULUSLARARASI ALANDA REFERANS OLDU

Festival Koordinatörü Adnan Özer de toplantıda Festivalin oluşumu hakkında bilgi vererek, "Uluslararası İstanbul Şiir Festivali henüz yeni olmasına rağmen şimdiden referans festival olmuş ve katılımcı şairler bu festival sayesinde ülkelerinde ödül aldıklarını belirterek bizlere teşekkür etmişlerdir. Bu önemli bir gurur kaynağıdır, Amacımız şiir düşünce platformu oluturmak suretiyle festivalin adından daha çok söz ettirmektir" dedi.

ÖZEL TEMA ROMANYA

UNESCO, 2000 yılını büyük şair Eminescu’ya adamış ve o yılı ‘Şair Mihai Eminescu Yılı’ ilan ettiğine dikkat çekilerek bu sene Romen Şiiri’nin 2000 sonrası açılımını hızlandırmak için Uluslararası İstanbul Şiir Festivali'nin tema ülkesi olarak Romanya’nın seçimdiği belirtildi. .

KATILACAK ŞAİRLER

Leopoldo Castilla, Arjantin
1947 yılında Arjantin, Salta’da doğdu. Şair, yazar ve gazeteci.. “El Teuco” lakabıyla da tanınmaktadır. İlk şiir kitabını 1968 yılında yayımladı (El espejo de fuego-Ateş Aynası). Arjantin Askeri Diktatörlüğü’ne karşı mücadelesi yüzünden 1976 yılında ülkesini terketmek zorunda kaldı. 1983 yılına kadar İspanya’nın başkenti Madrid’te sürgün olarak yaşadı. Gazeteci olarak Afrika ve Asya’ya seyahatler yaptı. Rusya’daki prestroika sürecini izlemek üzere Moskova’ya davet edildi. Döndüğünde Prestroika Günlüğü’nü yayımladı (1990). Vietnam ve Kamboçya’da pekçok köyü gezdi. Halen yayımlanmış on şiir kitabı olan şair çeşitli ulusal ve ulaslararası ödüle değer görüldü. Şiirleri İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Portekizce, İsveç’çe ve Rusça’ya çevrilmiştir. Ayrıca üç roman ve bir gezi kitabı yayımlamıştır. Bir hikayesi üzerine Arjantinli yönetmen Rolando Pardo’nun çektiği uzun metraj bir film de bulunmaktadır. Çalışmaları arasında, Yeni Arjantin Şiiri (1988, Madrid) ve Güncel Arjantin Şiiri (1989, Stokholm) başlıklarıyla iki antoloji de yer almıştır.

Francisco Brines, İspanya
1932 yılında Valencia, Oliva’da doğdu. Deusto, Valencia ve Salamanca’da Hukuk, Madrid’de Felsefe okudu. Hüzünlü lirik şiir akımının en önemli şairlerinden biridir. İspanya İç Savaşı (baş. 1936) sonrası şair kuşaklarının ikincisi olan “50’li yılların grubu” şairlerindendir. Cambridge Üniversitesi’nde İspanyol Edebiyatı Okutmanlığı ve Oxford Üniversitesi’nde İspanyolca profesörlüğü yapmıştır. 2001 yılında Real Academia Espanola’nın üyesi olmuştur. İlk şiir kitabı olan Las brasas (Adonais Ödülü, 1959) 1960 yılında yayımlanan şairin 10’dan fazla şiir kitabı bulunmaktadır. Adonais Ödülü’nün yanısıra, 1987 Ulusal Edebiyat Ödülü ve 2007 IV Federico Garcia Lorca Şiir Ödülü gibi önemli ödüllerin sahibidir.

Joachim Sartorius, Almanya
1946 yılında Almanya, Fürth’de doğdu. Uzun süre New York, İstanbul ve Nicosia’da diplomatlık yaptı. Künste Üniversitesi’nde konuk profesör ünvanına sahiptir. Sartorius bugüne değin altı şiir kitabına imza attı. Malcom Lowry ve William Carlos Williams’ın toplu eserlerinin editörlüğünü üstlenmiş olan şair, birçok şiir antoloji hazırlamıştır.1998 yılında Paul Scheerbart ödülüne layık görülen Sartorius, Almanya PEN ve Alman Şiir Akademisi üyesidir.

Luis Garcia Montero, İspanya
1958 yılında İspanya, Granada’da doğdu. Granada Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunudur. 1985 yılında aynı üniversitede doktorasını verdi. Tezi büyük İspanyol şair Sevillalı Rafael Alberti üzerinedir. İlk şiir kitabı olan El jardin extranjero-Yabancı Bahçe ile Adonais Şiir Ödülü’ne değer görüldü (1982). Bir başka büyük Granada’lı şair olan Garcia Lorca ile karşılaştırılır. Şair, İspanya’da 80’li yılların yeşeren demokrasi dönemi şiirinin önde gelen temsilcilerinden biridir. Şiiri, tipik özelliği kolektif yaşantının içinde “ben”i damıtma eğilimi olan “yaşantı şiiri” olarak adlandırılan akımdan kaynaklanır. 20’yi aşkın şiir kitabı yayımlamıştır. Şairin değer görüldüğü ödüller arasında, 1995 Ulusal Şiir Ödülü ve 2003 Ulusal Eleştiri Ödülü de bulunmaktadır. 1994 yılında ünlü romancı Almudena Grandes iile hayatını birleştiren Luis Garcia Montero halen Granada Üniversitesi’nde edebiyat profesörü ve Granada Güzel Sanatlar Akademisi üyesidir.

Mel Kenne, ABD
Dört şiir kitabı yayımlanmış olan Mel Kenne, ikinci şiir kitabı South Wind-Güney Rüzgarı ile 1984 Austin Kitap Ödülü’ne değer görülmüştür. Türkçe çevirisini İpek Seyalıoğlu’nun üstlendiği beşinci şiir kitabı, ‘Fault Line’ (Fay Hattı) bu yıl Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanacaktır. Kenne, aynı zamanda, Latin Amerika, İspanyol ve Türk Şiiri’nden kaydadeğer çeviriler yapmıştır. Halen İstanbul’da yaşayan şair, Kadir Has Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim görevlisidir.

Emilio Coco, İtalya
Şair, çevirmen, editör Emilio Coco 1940 yılında İtalya’nın San Marco in Lamis şehrinde doğdu. Torino Üniversitesi’nde çağdaş İtalyan şiiri üzerne çalışmalarda bulundu ve aynı temada geniş bir antoloji hazırladı. Söz konusu antoloji 1991 yılında yayımlanmıştır. İspanyol edebiyatı ve kültürü üzerine çalışmalarıyla da tanınır. Çağdaş İspanyol Tiyatrosu başlıklı araştırması, Bask şiiri ve Galiçya şiiri üzerine yaptığı çalışmaları önemlidir. Bugüne değin yedi şiir kitabı yayımlamıştır. Yine 1994 yılından itibaren birçok şiir antolojisi ve kitabında emeği geçen Emilio Coco, 1999 yılında Annibal Caro, 2003 yılında Alfonso X el Sabio ödülüne değer görülmüştür.

Philippe Beck, Fransa
1963 yılında Strasbourg’da doğdu. Nantes Üniversitesi’nde edebiyat ve felsefe okudu. Alter ve Quaderno adlı dergilerin editörlüğünü üstlendi. 15 şiir kitabı, sayısız makale, düzyazı, eleştiri ve çevirileri bulunan şair, birçok önde gelen Fransız şiir antolojilerinde yer almıştır Poesies didactiques (2001) ve Chants populaies (2007) önemli şiir kitaplarındandır. Flammarion yayınevince yayımlanacak bir roman üzerinde çalışan Beck, evli ve bir çocuk babasıdır.

Zilhad Ključanin, Bosna
1960 yılında Trnava’da doğdu. Sarajevo Üniversitesi’nde felsefe ve sosyoloji anadalları yapan Ključanin, iki sene de karşılaştırmalı edebiyat okudu. Yüksek lisansını Zagreb Üniversitesi’nde edebiyat üzerine yaptı. Doktorasını ise Sarajevo’da Felsefe üzerine yaptı (2001). Şiir, düzyazı, senaryo, eleştiri, deneme ve tiyatro oyunları yazan Ključanin’in 25’in üzerinde eseri mevcuttur. Şiirleri birçok dile çevrilen şair, 1983’te Mak Dizdar Edebiyat Ödülü, 1999’da Plaque Una-Sana Canton Ödülü, 2000 yılında En İyi Roman ödülü, 2002’de Zija Dizdarevic Ödülü gibi birçok ödülün sahibidir.

Niels Hav, Danimarka
1949 yılında Lernvig’de doğdu. Danimarka’nın yaşayan en güçlü şairlerinden biri olarak tanınmaktadır. Biz Buradayız adlı şiir kitabı pekçok ülkede ses getirmiştir.Yayımlanan 5 şiir kitabı ve 3 kısa öykü kitabı bulunmaktadır. Şiirleri dolayısıyla Czeslaw Milosz ve Les Murray ailesine, öyküleri dolayısıyla Anton Çehov ailesine dahil olduğunu belirtmektedir. Eserleri onu aşkın dilde çevrilen şair, en büyük açılımını Kanada’da yapmıştır. Avrupa başta olmak üzere, Asya, Güney ve Kuzey Amerika’da pekçok ülkeyi gezmiştir. Eserleri Arapça, İtalyanca, Türkçe ve Çince’ye de çevrilmiştir. Danimarka Sanat Konseyi Şiir Ödülü başta olmak üzere birçok ödüle değer görülmüştür. Piyano sanatçısı Chiristina Bjorkoe ile evli olan Niels Hav, halen Kopenhag’da yaşamakta ve geçimini yazar olarak sağlamaktadır.

Kim Haeng-sook, Güney Kore
1970 yılında Güney Kore, Seul’da doğdu. İlk şiiri 1999’da haftalık şiir dergisi Modern Edebiyat’ta yayımlandı. 2000’de Daesan Yaratıcı Yazarlık Fonu tarafından ödüllendirildi. 2 şiir kitabı ve iki deneme kitabı bulunan Haeng-sook, halen Kangnam Üniversitesi’nde Kore Edebiyatı profesörlüğü yapmaktadır.

Fadhil Al-Azzawi, Irak
1940 yılında Irak, Kerkük’te doğdu. Bağdat Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Leipzig Üniversitesi’nde iletişim doktorası yaptı. Arap dünyasının en çok tanınan şair, yazar ve eleştirmenlerinden biridir. Yedi şiir kitabı, altı roman ve üç eleştiri/deneme eseri olan Azzawi, aynı zamanda Almanca’dan birçok eseri çevirdi. Irak’ın avant-garde altmış kuşağına dahil olan şairin eserleri kendi ülkesinde büyük bir övgü ve heyecanla karşılandı. Arap gazeteleri ve kültür-sanat dergileri adına gazetecilik ve çevirmenlik yapan Azzawi, Şiir 69 dergisinin kurucularındandır. Halen Berlin’de yaşamaktadır.

Tal Nitzan, İsrail
Şair, editor ve çevirmen Tal Nitzan, Jaffa’da doğdu, Buenos Aires, Bogota ve New York’ta yaşadı. Dört şiir kitabı bulunan şairin eserleri, İngilizce, Arapça, İspanyolca, Portekizce, Türkçe, Japonca, Letonca gibi dillere çevrilmiştir. Kültür Bakanlığı İlk Kitap Ödülü, Kadın Yazarlar Birliği Ödülü, ACUM Yazarlar ve Sanatçılar Derneği Ödülü sahibidir. Cervantes, Machado, Garcia Lorca, Neruda, Paz, Borges, Garcìa Màrquez, Vargas Llosa, Cortàzar, Toni Morrison, Ian McEwan gibi yazar ve şairi İbraniceye çevirmiştir. Etkin bir barış mücadelecisi olan Nitzan, birçok politika-şiir etkinlikleri düzenledi ve büyük yankı uyandıran, İsrail’in Filistin’i işgaline karşı son 20 yıl içinde yazılmış 99 şiirden oluşan İbranice Protesto Şiirleri 1984-2004 adlı şiir antolojisinin de editörlüğünü yaptı. Halen Tel Aviv’ de yaşamaktadır.

Breyten Breytenbach, Güney Afrika
1939 yılında Cape Town’dan doğdu. Cape Town Üniversitesi’nde güzel sanatlar okudu. Afrikaans ve İngilizce dillerinde yazmaktadır. Gençliğinden itibaren politik mücadeleye atılan şair Milliyetçi Parti’nin ırkçı ve ayrımcı kanunlarına başkaldırdı. 1960’ların başlarında Güney Afrika’yı terk edip Paris’e yerleşti. Burada Vietnam asıllı bir Fransız’la evlendiği için geri dönemedi. Fransa’da ülkesinin ırkçı politikalarına direnmek için Okhela adlı direniş örgütünü kurdu. Güney Afrika’ya gizlice geçiş yaptığında yakalanıp 7 yıl hapse mahkum edildi. Albino Terörist’inin Gerçek İtirafları adlı eserinde bu süreci anlatmaktadır. Uluslararası örgütlerin de araya girmesiyle, 1982’de serbest bırakıldı. İlk şiir kitabı 1964 yılında yayımlanan şairin yirmiyi aşkın şiir kitabı bulunmaktadır. Birçok şiir kitabının yanısıra roman ve deneme yazıları sayısız dile çevrildi. Ayrıca ressam olan Breytenbach’ın eserleri Avrupa’nın sanat merkezlerinde sergilendi. Cape Town Üniversitesi’nde ziyaretçi profesör ünvanı olan şair, Goree Enstitüsü’nün müdürlüğünü yapmakla beraber, New York Üniversitesi’nde de yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir.

Doina Ionaid, Romanya
1968 yılında Bükreş’te doğdu. Bükreş Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu (1968). Daha sonra aynı üniversitenin Fransızca Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 1998 yılında ünlü şair ve romancı Mircea Cartarescu’nın danışmanlığını yaptığı Ferestre (Pencereler) adlı kolektif eserde şiirleri yayımlandı. Şair kimliğinin dışında ayrıca birçok tarihi ve edebi çevirileri mevcuttur. Halen Bükreş’te yaşamakta ve Observator cultural dergisinin genel sekreterliği görevini yürütmektedir.

Adela Greceanu, Romanya
1975 yılında Sibiu’da doğdu. Lucian Blaga Üniversitesi’nde Gazetecilik okudu. Şiirleri Şiirleri Almanca, İngilizce, İsveççe, Makedonca, Sırpça, Slovence ve Macarca’ya çevrildi. 2000 yılından beri Romanya Kültür Radyosu’nda edebiyat programı yapıyor.

Astrid Lampe, Hollanda
1955 yılında Hollanda’nın Tilburg şehrinde doğdu. Halen Utrech’te yaşıyor. Dört şiir kitabı bulunmaktadır. Prestijli VSB ödülüne aday gösterilen ve Spuit je RALkleur adlı eseriyle birçok ödül kazanan Astrid Lampe, üslubu ve seçtiği temalarla Hollanda’nın en ilginç kalemlerinden biridir. Sanal dünyanın en önemli kahramanlarından olan Lara Croft ile ilgili çalışması özellikle kaydadeğer bulunmaktadır.

Anzhelina Polonskaya, Rusya
Moskova yakınlarındaki Malakhovka kasabasında doğdu. 18 yaşında şiir yazmaya başlayan Polonskaya, aynı zamanda profesyonel bir buz patencisidir. İlk şiir kitabı “Svetoch Moy Nebesny” (Benim Kutsal Fenerim) 1993’de yayımlandı. 1995-1997 yılları arasında Latin Amerika ülkelerinde buz bateni dansçısı olarak çalıştı. 1998’de ikinci şiir kitabı “Stikhotvoreniia” (Dizeler) Moskova Yazarlar Yayınevi tarafından basıldı; bu tarihten itibaren Moskova Yazarlar Birliği üyesidir. Bugüne değin dört şiir kitabına imza atan şair, halen doğduğu kasabada yaşamaktadır.
Corneliu M. Popescu ve Amerika Slav ve Doğu Avrupa Dilleri Uzmanları Birliği (AATSEEL) gibi uluslararası ödüllere layık görülen Polonskaya’nın şiirleri İngilizce, İspanyolca, Slovence, Makedonca ve Almanca’ya çevrilmiştir.

Mourid Barghouti, Filistin
1944 yılında Ramallah’da doğdu. 1967’de Kahire Üniversitesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinden kısa bir süre sonra patlak veren 6 Gün Savaşı’ndan sonra kendini evsiz ve ülkesiz buldu. Kahire’ye dönmeden önce Mısır, Lübnan, Ürdün, Irak, Budapeşte’de uzun yıllar yaşadı. İlk şiir kitabını 1972’de Lübnan’da yayımladı. Arkasından 12 şiir kitabı ve kendisine Necib Mahfuz Edebiyat Nişanı’nı kazandıran 30 yıllık sürgününü konu alan otobiyografik romanı Ra’aytu Ramallah’ı (Ramallah’ı Gördüm) kaleme aldı. Edward Said’in ‘varolan en iyi varoluşçu sürgün çalışması’ diye nitelendirdiği roman, Bloomsbury yayınları tarafından İngiltere’de yayımlandı ve Barghouti’ye büyük bir ün kazandırdı. Mısırlı romancı ve akademisyen Radwa Ashour ile evli olup halen Kahire’de yaşamaktadır.

Mateja Matevski, Makedonya
1929’da İstanbul, Tünel’de doğdu. Çocukluğunun bir bölümü İstanbul ve Makedonya, Gostivar’da geçti. Üsküp Üniversitesi Filoloji Fakültesi’nden mezun olan Matevski, Makedon Radyo ve Televizyonu’nda gazetecilik, kültürel ve edebi programlarda editörlük, sonrasında Üsküp Radyo Televizyonu’nda yayın yönetmenliği ve müdürlük yaptı. Makedonya Cumhurbaşkanlığı’nın kültür biriminde de görev alan Matevski, birçok yayınevi ve edebiyat dergisinde yayın yönetmenliği yapmıştır. İlk şiirleri 1951 yılında yayımlandı. Şairliğinin yanısıra edebiyat ve tiyatro eleştirmeni, köşeyazarı ve çevirmen olan ve Türkçe’de dahil 24 dilde 30 şiir kitabı bulunan Matevski, onu aşkın uluslararası ödülün sahibidir. Şaire ayrıca sanat ve edebiyat alanında yaptığı katkılardan ötürü Fransa Légion d’honneur nişanı verilmiştir. Üsküp Üniversitesi’nde profesör olan Matevski, aynı zamanda Makedonya PEN’in onursal başkanı ve Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi Başkanı’dır.

Ali Günvar
1953 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi ve aynı fakültede master yaptı. Şiirleri Birikim, Gösteri, Yazko Edebiyat, Merdiven Şiir gibi dergilerde yayımlandı. Şair, mimar ve akademisyen kimliğinin yanında TV’deki kültür programlarına da katkıda bulunan Ali Günvar, Yeditepe Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde proje hocalığı yapmaktadır.

Arif Ay
1953 yılında Niğde’de doğdu. Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdikten sonra çeşitli devlet memurluklarında bulundu. İlk şiiri 1975 yılında Edebiyat dergisinde yeralmıştır. İlk şiir kitabı olan Hıra’nın yayın yılı 1978’dir. 12 şiir kitabı, öykü ve deneme kitapları bulunan Ay, halen Başkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Ataol Behramoğlu
3 Nisan 1942’de İstanbul, Çatalca’da doğdu. 1966′de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. “Dönüşüm” dergisininin kuruluş çalışmalarına katıldı, sahipliğini üstlendi. 1970′te İsmet Özel’le birlikte “Halkın Dostları” dergisini çıkardı. 1972′de Moskova Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Sovyet edebiyatı üzerine inceleme yaptı. 1974′te Türkiye’ye döndü. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda dramaturg olarak çalıştı. 1979′da Türkiye Yazarlar Sendikası’nın genel sekreteri oldu. Yayınevlerinde çalıştı. İlk şiirleri “Ataol Gürus” takma adıyla Yeni Çankırı, Yeşil Ilgaz, Çağrı gibi yerel gazete ve dergilerde yayınlandı. Yükseköğrenimi sırasında Yapraklar, Dost, Evrim, Ataç gibi dergilerde çıkan şiirleriyle dikkat çekti. Bu dönemin şiirlerini biraraya getiren ilk şiir kitabı “Bir Ermeni General” 1965′te basıldı. Çevirileriyle de dikkat çeken Behramoğlu, Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazıları yazmaktadır.

Egemen Berköz
1941′de Karadeniz Ereğlisi’nde doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Çevirmenlik ve metin yazarlığı yaptı. İlk şiiri 1959 yılında Yeditepe dergisinde yeralmıştır. Şiirleri Ataç, Devinim, Dost, Soyut, Yeditepe, Yelken gibi dergilerde yayımlandı. 1960’lı yıllarda şiir yazan kuşağın İkinci Yeni’ye en yakın şairlerinden.

Betül Tarıman
1962 yılında Edirne’nin Keşan ilçesinde doğdu. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. İlk şiiri Ağustos 1992 tarihli Kıyı dergisinde çıktı. Şiirleri ve yazıları Varlık, Gösteri, Kitap-lık, Sözcükler, Şiir Odası, E Edebiyat, İnsancıl, Damar, Düşlem, Edebiyat ve Eleştiri, Yasakmeyve, Adam Sanat, İmgelem, Öteki başta olmak üzere çeşitli dergilerde yayımlandı. Önemli şiir ve öykü atölyeleri çalışmaları yapan Tarıman, 2005’de Necatigil Şiir Ödülü’nü aldı. Cumhuriyet Kitap ekinde kitap tanıtımları yapıyor.

Celal Fedai
1972 yılında Kayseri’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Aynı bölümde yüksek lisans yaptı. İlk şiir kitabı Şeytanın Günlüksüz Irgadı 2001 yılında yayımlandı. Türkiye Yazarlar Birliği, 2005 yılında Fedai’yi, Parmak ile Boyanmış adını taşıyan üçüncü şiir kitabından ötürü yılın şairi ödülüne değer buldu. Sözcükler için Savaş adıyla yayımlanacak düzyazıları ve İskeletimde Asılı Meyveler adını verdiği yeni şiirleri üzerinde çalışan Fedai, evli ve bir çocuk babasıdır.

Osman Konuk
1961’da Afyon’da doğdu. 1982 yılında, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Yönelişler dergisi’nin (1981) ilk dönem kurucu kadrosunda ve yayın kurulunda yer aldı. Şiirleri, Yeni Sanat, Oluşum, Yönelişler, Tan, İpek Dili, Atlılar, Kırklar, Kökler, Hece, Heves dergilerinde yayımlandı. Seni Yalnız Ben Anlarım (Üç Çiçek yay., 1982) ilk şiir kitabıdır. Kocatepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmaktadır.

İbrahim Tenekeci
1970 yılında Kastamonu ili Taşköprü ilçesinde doğdu. Lise eğitimini yarıda bırakıp edebiyata yöneldi. Bir dönem kitapçılık yaptı. İlk şiiri 1988 yılında yayınlandı. Sonrasında ağırlıklı olarak Dergâh, Kırklar, Derkenar, Merdiven, Endülüs, Kardelen, Düş Çınarı ve Kaşgar dergilerinde göründü. 1998-99 yılları arasında Sağduyu gazetesinde kültür sanat editörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 1999’dan beri Milli Gazete’de köşe yazarlığı ve düşünce sayfası editörlüğü yapmaktadır. 2008 yılında, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Şairi” seçildi. Aynı yıl, “Yılın Yazarı” ödülünü de aldı. Evli ve beş çocuk babasıdır.

Ayşe Sevim
1979 yılında İzmit’te doğdu. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Hz. Muhammed’in hayatını konu alan “Güneşe Yolculuk” isimli romanı 2004 Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı ödülüne değer görüldü. Yazarın aynı yıl yayınlanan Feminizmin kısa tarihini anlattığı “Feminizm” isimli tarihi çalışması çeşitli üniversitelerde yardımcı kaynak olarak kullanıldı. Çocuklar için yeniden yorumlayıp modern bir dille yazdığı “Türk Destanları” serisinin ardından, yazarın “Yazarlar ve Aşkları” isimli deneme kitabı yayınladı. “On yıl boyunca çeşitli edebiyat dergilerinde yayınlanan şiirleri ise “Taburcu” ismiyle 2007 yılında okuruyla buluştu.

İsmail Kılıçarslan
1976 yılında Ankara’da doğdu. 1993 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazanarak İstanbul’a geldi. İlahiyat eğitimini yarıda bırakarak bu kez aynı üniversitenin İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema bölümüne kaydoldu. İlk şiiri Kaknüs Dergisi’inde yayımlanan şairin, Hece, Yedi İklim, Dergah, Kırklar, Atlılar ve Fayrap gibi dergilerde de şiirleri yayımlandı. “Ablam Uzak Ülkede” ile “2004 Cahit Zarifoğlu Şiir Ödülü”nü aldı. Şair kimliğine ek olarak birçok belgesel senaristliği yapan Kılıçarslan, “Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Belgeseli’ ödülünü aldı. İstanbul’da yaşıyor.

Eray Canberk
1940 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Askerlik dönüşü İstanbul’da çeşitli yayınevlerinde çevirmen, yayın yönetmenliği ve danışmanlık yaptı. İlk şiiri 1959’da yayımlanan Canberk, şiir, düzyazı ve çeviri alanında birçok eser vermiştir. Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Françoise Sagan gibi önemli yazarların eserlerini de dilimize sunan Canberk, Heyamola Yayınevi’nde danışmanlık yapmakta ve Türk Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı Bizim Gazete’de köşe yazıları yazmaktadır.

Gülten Akın
1933 yılında Yozgat’ta doğdu. 1955′te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Eşinin görevi nedeniyle Anadolu’nun çeşitli ilçelerinde avukatlık ve öğretmenlik yaptı. 1972′de Ankara’ya yerleşerek Türk Dil Kurumu Derleme ve Tarama Kolu’nda çalıştı. Kültür Bakanlığı Yayın Danışma Kurulu üyeliğinde bulundu. İlk şiiri 1951’de yayımlandı. Ardından Hisar, Varlık, Yeditepe, Türk Dili, Mülkiye gibi dergilerde çıktı. Şiirleri pek çok dile çevrildi ve kırktan fazla şiiri bestelendi. Varlık, Türk Dil Kurumu, Halil Kocagöz, Erdal Öz Edebiyat Ödülü başta olmak üzere birçok ödüle değer görüldü.

Sedat Ümran
1926 yılında İstanbulda doğdu. 1948′de İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Çeşitli kuruluşlarda mütercimlik yaptı. 1974′de İzmit Sümerbank Boru Fabrikası mütercimi iken emekli oldu. İlk şiir kitabı Meş’aleler kendi yayını olarak 1949′da çıktı. Ümran’ın Almanca’dan yaptığı çok sayıda çevirisi de bulunmaktadır.

Kamil Eşfak Berki
1948 yılında Üsküdar’da doğdu. İstanbul Eczacılık Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1978 yılına kadar Yalova’da eczacılık yaptı. İlk şiiri 1972′de Eskişehir’de yayımlanan ‘Deneme’ dergisinde çıktı. 1974′ten itibaren, yeniden yayımlanmaya baslayan Diriliş’te şiir çevirisi, şiir ve yazılarıyla yer aldı. Binbirdirek Yayinevi’ni kurdu. 69-87 arasinda yazdığı şiirleri Ay Işığı ve Kervan adıyla Yazi Yayıncılık tarafından kitaplaştırıldı. Türkiye Yazarlar Birliği Şiir Ödülünü aldı. Halen Milli Gazete’de iç ve dış politika üzerine yazılar yazmaktadır.

Nilay Özer
1976 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Biyololoji Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. İki yıl öğretmenlik yaptı. 1995 yılından bu yana çeşitli dergilerde şiir ve yazıları yayımlandı. 1997’de Kocaeli Üniversitesi Şiir Okulu Ödülünü aldı. 1999’da Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde dikkate değer bulundu. Aynı yıl ilk kitabı Zamana Dağılan Nar, Hera Şiir Kitaplığı tarafından basıldı. 2004’te Cemal Süreya Şiir Ödülü’nü alan Ol! adlı dosyası 2005’te Komşu Yayınları’ndan çıktı. 2002 yılında Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisansa başladı ve Turgut Uyar’ın Divan adlı yapıtı üzerine bir tez hazırladı. Aynı bölümde doktora çalışmalarını sürdüren Özer, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı dersleri vermektedir.

Oya Uysal
1952 yılında İstanbul´da doğdu. İlk şiiri 1968 yılında yayımlandı. Şiirleri Yazko Edebiyat Yaşam İçin Şiir, Adam Sanat, Milliyet Sanat, Gösteri, Düşler ve Yaşasın Edebiyat dergilerinde çıktı. Şimdilerde Kitap-lık, Varlık ve Yasakmeyve dergilerinde yayımlanıyor. Ceyhun Atuf Kansu ve Cemal Süreya Şiir Ödülü gibi ödüllere değer görüldü. 2003 yılında yayımlanan Günaydın Sevgili Gece´den sonra, Yapı Kredi Kültür Yayınları tarafından yayımlanan Kimselerin Akşamı (2008) adlı şiir kitabı şairin şimdilik son kitabıdır.

Şeref Bilsel
1972 yılında Rize’de doğdu. Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. “Dar Zaman Rivayetleri” (1996), “Magmada Kış Mevsimi” (2003) ve “Mecnûn Dalı” (2007) adlı üç şiir kitabı var. 1999 yılında ‘Bıldır’ adlı bir şiir yıllığı yayımladı. Sonra Edebiyat dergisini yönetti. Tozan Alkan’la birlikte “Şairin Günah Defteri” adlı çalışmayı hazırladı. 1995 yılından beri –Cenk Gündoğdu’yla- Şiir Defteri’nin editörlüğünü yapmaktadır.

Turan Koç
1952 yılında Kayseri`de doğdu. 1977 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi`nden mezun oldu. Dokuz Eylül Üniveristesi Sosyal Bilimler Enstitüsü`nden doktor ünvanını aldı. 1994 tarihinde Doçent, Mayıs 2000`de Profesör oldu. Çeşitli sanat ve edebiyat dergilerinde şiir ve denemeleri yayımlandı ve kitaplaşırıldı. Arapça, İngilizce ve Farsça’dan çok sayıda şiir; edebiyat, felsefe ve ilahiyatla ilgili yazı ve kitap çevirdi. Halen Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü, Din Felsefesi Anabilim Dalı başkanı olarak görev yapmaktadır. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Ülkü Tamer
1937 yılında Gaziantep’de doğdu. 1958’de Robert Kolej’den mezun oldu. Yayıncılık, çevirmenlik ve oyunculuk yaptı. Şiirleri 1954′den itibaren Kaynak, Pazar Postası, Yeditepe, Yeni Dergi, Papirus, Sanat Olayı gibi dergilerde yayımladı. “Soğuk Otların Altında” (1959) şairin ilk şiir kitabıdır. 1967′de Yeditepe Şiir Armağanı’nı kazandı. Sabah gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır.

Veysel Çolak
1954 yılında Rize, İkizdere’de doğdu. DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 1977’den bu yana Malatya, Manisa ve İzmir’de öğretmenlik yaptı. Şiirleri Yeni Dergi, Yarına Doğru, Milliyet Sanat, Yazko, Yeni Toplum, Varlık, Ütopiya, Edebiyat ve Eleştiri, Adam Sanat, Dönemeç gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Halil Kocagöz, Sabri Altınel, Altın Koza, Orhan Murat Arıburnu ve Yunus Nadi Şiir Ödülü gibi birçok şiir ödülüne değer görülen Çolak, şiir, roman ve inceleme alanında birçok eser verdi. Dize adlı şiir dergisini çıkarıyor.

Festival Progr***** ait detaylı tüm bilgileri istanbulsiirfestivali.com
 
B

blueice

Ziyaretci
Emeğine sağlık RABİA.
Süpermeydan temsilcisi olarak da sizi ve blueice'yi gönderelim..
Olur mu?

Ben kendi adıma söyleyeyim, o kadar değilim daha.

Şair de değilim, ben makaleyi seviyorum, yazmaya çalışıyorum ama Eftelya, Deniz,Rabia ve adını saymadığım pek çok şair arkadaşım için bu geçerli olabilir.

Teşekkür ederim düşünceniz için Sosyalist.

Paylaşım için de Rabia'nın eline sağlık.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Ben kendi adıma söyleyeyim, o kadar değilim daha.

Şair de değilim, ben makaleyi seviyorum, yazmaya çalışıyorum ama Eftelya, Deniz,Rabia ve adını saymadığım pek çok şair arkadaşım için bu geçerli olabilir.

Teşekkür ederim düşünceniz için Sosyalist.

Paylaşım için de Rabia'nın eline sağlık.

Tamam biz de Eftelya, Deniz ve Rabia'yı gönderelim.
Hazırlığa başlayın arkadaşlar..
 
Üst Alt