• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İstanbul Halk Tiyatrosu Ankara'da

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
İstanbul Halk Tiyatrosu Ankara'da

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Gagarin Sokağı sahneleniyor.

İstanbul Halk Tiyatrosu, yeni oyunu "Gagarin Sokağı" ile, 11-13 Ocak tarihlerinde Ankara'da sahne alacak. Oyun, çalıştıkları fabrikadan dünyaya bir mesaj iletmek isteyen iki işçinin eğlendirici ama düşündürücü hikayesini anlatıyor. İstanbul Halk Tiyatrosu, 2009-2010 tiyatro sezonu için hazırladığı "Gagarin Sokağı" isimli oyunu Ankaralı tiyatroseverlerle buluşturuyor.

İskoç yazar Gregory Burke'ün yazdığı ve Mehmet Ergen'in çevirip sahneye koyduğu "Gagarin Sokağı", bu akşam ve 12 Ocak'ta Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde, 13 Ocak'ta ise Yenimahalle Dört Mevsim Sahnesi'nde saat 20.30'da oynanacak. "Gagarin Sokağı", İskoçya'nın fakir sanayi bölgelerinden birindeki bir fabrikada geçiyor. İki işçi, siyasi bir eylem gerçekleştirmek amacıyla, fabrikayı teftişe gelecek Japon ya da Amerikalı olduğunu tahmin ettikleri birini rehin alıyorlar. O gece görevi biten üniversite mezunu bir güvenlik görevlisi de şapkasını unuttuğu için fabrikaya geri dönüyor ve işin içine bulaşmış oluyor. Oyun, iki işçi, işveren ve öğrenci arasındaki düşündürücü ama aynı zamanda komik olaylarla gelişiyor. Üst üste sürprizlerle artan gerilim, oyunun finalinde doruğa ulaşıyor.

"Gagarin Sokağı"nda Yıldıray Şahinler, Levent Üzümcü, Bahtiyar Engin ve Deniz Celiloğlu rol alıyorlar. Oyunun dekor ve kostüm tasarımı Barış Dinçel'e, ışık tasarımı ise Kemal Yiğitcan'a ait.

Şahinler, oyun hakkında şunları söylüyor: "Sıradan iki işçinin, çalıştıkları fabrikanın deposundan bütün dünyaya bir mesaj vermesi mümkün mü? Cevaplar olabileceğine inancımızı sürdürmemiz, bu düzeni değiştirmeyi hâlâ umut etmemiz mümkün mü? Nasıl? Bizim cevabımız evet ki "Gagarin Sokağı'nı yapıyoruz. "Nasıl?' sorusuna cevabı belki de "Nasıl yapılmaz?' üzerinden arayabiliriz dedik. "Gagarin Sokağı' için belki şöyle diyebiliriz: Kendimizi de düzeni de tiye alarak, matrak geçerek yeni bir dünyaya inancımızı pekiştirmeye çalışıyoruz."

ANKA
 
Üst Alt