• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İstanbul Film Festivali

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 7
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
İstanbul Film Festivali

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

İstanbul Film Festivali, Beyaz Perdeden Önce Okullarda
29. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 3 - 18 Nisan tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Festival, sinemalardan önce geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da önce okullarda başlıyor.İstanbul Film Festivali, Beyaz Perdeden Önce Okullarda
İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından AKBANK sponsorluğunda düzenlenen 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 3 - 18 Nisan tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Festival, sinemalardan önce geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da önce okullarda başlıyor.

Akbank sponsorluğunda gerçekleşen 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali, heyecanını festival başlamadan okullara taşıyor. Geçtiğimiz yıl İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilen Christine Jeffs'in yönettiği Günışığını Temizleme Şirketi adlı film, İstanbul'daki 15 üniversite ve 3 lisenin öğrencileriyle buluşacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek film gösterimlerinden önce öğrencilere İstanbul Film Festivali programıyla ilgili bilgi de verilecek.

Film gösterimleri, 8 Mart Pazartesi günü saat 11.00'da İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde başlayacak. 1 Nisan Perşembe gününe kadar sürecek gösterimler, aralarında Boğaziçi, Galatasaray, İstanbul, İstanbul Teknik, Koç ve Sabancı Üniversiteleri'nin de bulunduğu 12 üniversitenin yanı sıra İstanbul Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi ve Robert Kolej'de ücretsiz olarak gerçekleşecek. "Festivalden Önce Okullardayız" detaylı programını aşağıda bulabilirsiniz.

İstanbul Film Festivali'nin "Festivalden Önce Okullardayız" gösterimleri kapsamında 17 Mart Çarşamba günü Boğaziçi Üniversitesi'nde yer alan Mithat Alam Film Merkezi'nde gerçekleşecek söyleşiye Uluslararası İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan konuk olarak katılacak. Saat 16.00'da başlayacak söyleşiye Azize Tan, 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali programında yer alan filmler hakkında bilgi vererek öğrencilerin sorularını cevaplayacak.

İstanbul Film Festivali, Beyaz Perdeden Önce Okullarda - *MSN AkTTif - Sinema
 

mopsy

Emektar
Üye
OSCAR yarışındaki filmler 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde

Merhaba!

Istanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından AKBANK sponsorluğunda 3-18 Nisan 2010 tarihleri arasında gerçekleşecek 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali programında Oscar adayı 7 film yer alıyor. 6 farklı kategoride 8 kez aday gösterilen bu 7 film, 7 Mart’ta gerçekleştirilecek
82. Oscar Ödülleri heyecanının ardından İstanbul Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşacak.Dünyaca ünlü Amerikalı moda tasarımcısı Tom Ford’un Christopher Isherwood’un romanından uyarladığı, yapımcılığını üstlendiği ve yönettiği ilk filmi “A Single Man”, başrolündeki Colin Firth’e En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar adaylığını getirdi. Filmde eşcinsel bir üniversite profesörünü canlandıran Colin Firth bu rolüyle Venedik Film Festivali’nde Volpi Kupası’nı kazandı. Başrollerde Colin Firth’e Julianne Moore’un eşlik ettiği “A Single Man”, İstanbul Film Festivali’nin “Akbank Galaları” bölümünde yer alıyor.

• Romantik komedi filmleriyle tanıdığımız Nora Ephron’ın son filmi “Julie & Julia”da Meryl Streep, kendine bir kez daha hayran bırakan performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar’a en yakın isimlerden biri sayılıyor. 16 defa Oscar’a aday gösterilerek kırılması zor bir rekora da imza atan Merly Streep, bu filmdeki rolüyle Ocak ayında Altın Küre’yi de kazanmıştı. Festivalin “Akbank Galaları” bölümünün merakla beklenen filmlerinden “Julie & Julia”da Meryl Streep’e başarılı oyuncu Amy Adams eşlik ediyor.

• Oscar ödüllü başarılı oyuncu Helen Mirren, “The Last Station”daki rolüyle, En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar’a yakın bir diğer isim. Michael Hoffman’ın yazıp yönettiği “The Last Station”, Tolstoy ve karısı arasındaki eğlenceli, duygusal ve karışık aşkın hikâyesini anlatıyor. İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma bölümünde Altın Lale Ödülü için de yarışacak "The Last Station"da Tolstoy’un eşi Sofya’yı canlandıran Helen Mirren, En İyi Kadın Oyuncu dalında, Tolstoy’u canlandıran Christopher Plummer da En İyi Yardımcı Erkek dalında Oscar’a aday gösterildi.

En İyi Belgesel kategorisinde Oscar için yarışan (bunlardan “The Cove” ödülün sahibi olmayı başardı) filmlerden ikisi İstanbul Film Festivali’de NTV Belgesel Kuşağı’nda izleyiciyle buluşacak.

- Dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biri kabul edilen Louie Psihoyos’un yönetmenliğini üstlendiği “The Cove”, Japon balıkçıların yunus katliamını konu ediyor. 2009 Sydney, Stockholm, Ghent ve Sundance’te İzleyici Ödülü, Seattle’da En İyi Film, Boston, Los Angeles, Toronto, Denver Sinema Eleştirmenleri’nin En İyi Belgesel ödüllerini kazanan “The Cove”, En İyi Belgesel dalında Oscar’ın bu yılki sahibi oldu…

- Judith Ehrlich ve Rick Goldsmith’in nefes kesen belgeseli “The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers” da, 1971’de gizli Pentagon belgelerini New York Times gazetesine sızdırarak Vietnam Savaşı’nın çevreleyen yalanları afişe eden Daniel Ellsberg’in öyküsünü anlatıyor. Zamanın Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger tarafından “Amerika’daki en tehlikeli adam” olarak tanımlanan Ellsberg’in şaşırtıcı öyküsünü anlatan film, En İyi Belgesel dalında Oscar adayı gösterilmişti.

• Yabancı Dilde En İyi Film Kategorisi’nde İsrail’in adayı “Ajami” bu yılın en çok ödül kazanan yapımlarından biri oldu. Filistinli Scandar Copti ve İsrailli Yaron Shani’nin Filistin–İsrail çatışmasını çarpıcı bir dilde anlattıkları “Ajami”, İstanbul Film Festivali’nde “Sinemada İnsan Hakları” bölümünde yer alarak Avrupa Konseyi Sinema Ödülü (FACE) için de yarışacak. Filmin yönetmenleri Scandar Copti ve Yaron Shani’nin Festival’e katılmak üzere İstanbul’a geleceğini de hatırlatalım.

• BBC’de yayınlanan bir diziden yola çıkarak Armando Iannucci’nin yönettiği film “In the Loop”, ABD Başkanıyla İngiltere Başbakanının Ortadoğu’da bir savaş çıkarma heveslerini son derece mizahi bir dille anlatıyor. En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar’a aday gösterilen “In the Loop”, Festivalde Comedymax sponsorluğunda gerçekleştirilecek Festivalin bu yılki yeni bölümlerden “Antidepresan” kapsamında izleyiciyle buluşacak.

29. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek Oscar adayı filmlerin tam listesi:

- Scandar Copti ve Yaron Shani’nin yönetmenliğini üstlendiği “Ajami” (İsrail) Yabancı Dilde En İyi Film kategorisi adayıydı.
- Louie Psihoyos’un yönetmenliğini üstlendiği “The Cove” (ABD) En İyi Belgesel kategorisinde adaydı, ödülü aldı.
- Armando Iannucci’nin yönettiği “In the Loop” (İngiltere) En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinde aday gösterildi.
- Nora Ephron’ın yönetmenliğini üstlendiği “Julie & Julia” (ABD) En İyi Kadın Oyuncu kategorisinin en büyük favorilerindendi ama Merly Streep bu kez ödüle ulaşamadı.
- Michael Hoffman’ın yönetmenliğini üstlendiği “The Last Station” (ABD) En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorilerinde aday gösterilmişti.
- Judith Ehrlich ve Rick Goldsmith’in yönettiği “The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers” En İyi Belgesel kategorisi adayları arasında yer aldı.
- Tom Ford’un yönettiği “A Single Man” (ABD) En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde Colin Firth’le aday gösterildi.

OSCAR yarışındaki filmler 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali?nde | sinema.com - Sinema, Sinemalar, Filmler ve Beyazperde'ye Dair Her Şey
 

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

[ALINTI]Uluslararası İstanbul Film Festivali
3 Nisan'da kapılarını açacak.[/ALINTI]


3 Nisan'da başlayacak Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin programı açıklandı. 57 ülkeden 243 yönetmen... Yerli, yabancı, yeni, kült, ödüllü, ödülsüz 200'ü aşkın film... Sinemaseverler 15 gün boyunca filmle yatıp filmle kalkacak

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV), Akbank ana sponsorluğunda düzenlediği 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 3-18 Nisan'da gerçekleşecek. 57 ülkeden 243 yönetmenin 200'den fazla filmi Beyoğlu'nda Atlas, Yeni Rüya, Beyoğlu, Sinepop, Pera Müzesi sinemaları; Kadıköy'de Kadıköy sineması ve Nişantaşı'nda City's sinemasında izleyiciyle buluşacak. Biletlerde düşük fiyat uygulaması bu yıl da sürüyor: Tam 10 TL, öğrenci ile 65 yaş ve üstü için 7 TL, hafta içi gündüz seans 3.50 TL, Akbank galaları 15 TL, Türk Sineması filmlerinin biletleri ise 3,50 TL'den satılacak. Biletler 20 Mart'ta satışa çıkacak.

Festivalin 'Uluslararası Yarışma' bölümünün ödülü olan 'Altın Lale' bu yıldan itibaren kısa bir süre önce hayatını kaybeden İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı anısına verilecek. İşte 'Altın Lale' için yarışacak 11 film: Surat (Tsai Ming-Liang), Annemi Öldürdüm (Xavier Dolan), Aşkın Son Mevsimi (Michael Hoffman), Gainsbourg (Joann Sfar), Sevdiğim Her Şey (Jacek Borcuch), Matmazel Chambon (Stephane BrizŽ), Akıntıya Karşı (Javier Fuentes), Orijinal Altyazılı (Cesc Gay), Fobidilya (Yoav Paz-Doron Paz), Nowhere Boy (Sam Taylor Wood), Şeylerin Boktanlığı (Felix Van Groeningen).

İki Fransız tek vücutta
JOANN Sfar'ın kendi çizgi romanından uyarladığı 'Gainsbourg'da, Fransız müzisyen Serge Gainsbourg'un Nazi işgali altındaki Paris'teki çocukluğundan 1991'deki ölümüne dek hayatını anlatıyor. Filmde, Gainsbourg ile bir dönem büyük aşk yaşayan Brigitte Bardot'yu, Fransız aktris Laetitia Casta canlandırıyor.

Gurbet Kuşları
FESTİVALİN 'Anılarına' bölümünde, geçen yıl hayata veda eden Türk sinemasının usta yönetmeni Halit Refiğ'in iki filmi gösterilecek. Refiğ'in 46 yıl önce çektiği 'Gurbet Kuşları' ve ABD'de çektiği çok az görülmüş kısa filmi 'Araya Girenler' (The Intercessors) sinemaseverlerle buluşacak.

Selvi Boylum Al Yazmalım
7 Nisan'da Atlas Sineması'nda gerçekleştirilecek özel gösterimde Atıf Yılmaz'ın 1978 yapımı 'Selvi Boylum Al Yazmalım' izleyici karşısına çıkacak. Filmin başrolünü Türkan Şoray ile paylaşan Kadir İnanır da festivalin bu yılki 'Sinema Onur Ödülü'nü alacak.

40 ödüllü tek filmiyle anılacak
2009'UN son günlerinde yaşamını yitiren Ahmet Uluçay'ın 'Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak' filmi de festivalin 'Anılarına' bölümünde gösterilecek. Uluçay, ömrü boyunca teknik ve maddi imkansızlıklar boğuşup, çektiği tek uzun metrajlı filmiyle ulusal ve uluslararası festivallerde 40 ödül almıştı.

ULUSAL YARIŞMA ADAYLARI
FESTİVALİN 'Ulusal Yarışma' ayağında Altın Lale için 11 film yarışacak. 'En İyi Film' 50 bin TL ile ödüllendirilecek. Festival sponsorlarından Efes Pilsen de Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği Jürisi'nin seçeceği 'En İyi Yönetmen'e bir sonraki filminde kullanılmak üzere 30 bin dolar ödül verecek. İşte adaylar: Ben Gördüm (Miraz Bezar), Denizden Gelen (Nesli Çölgeçen), Kıskanmak (Zeki Demirkubuz), Acı Aşk (A. Taner Elhan), Neşeli Hayat (Yılmaz Erdoğan),Karanlıktakiler (Çağan Irmak), Büyük Oyun (Atıl İnaç), Bal (Semih Kaplanoğlu), Vavien (Yağmur-Durul Taylan), Ses (Ümit Ünal) ve Beş Şehir (Onur Ünlü).

Akşam
İstanbul filme doyacak - Kültür-Sanat
 

mopsy

Emektar
Üye
Biletler 20 Mart’ta Satışta!

Merhaba!

Geçtiğimiz hafta programı açıklanan 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin biletleri 20 Mart Cumartesi günü satışa çıkıyor. Bilet fiyatlarında bu yıl da artış olmayacak. Festival boyunca, hafta içi gündüz seansları biletleri ise yalnızca 3,50 TL olacak.İstanbul Film Festivali indirimli fiyat uygulamasına, son iki yıldır olduğu gibi, bu yıl da devam ediyor ve bilet fiyatlarında bir artış yapmadan 2008’den bu yana aynı fiyatlarla devam ediyor: Festivalde bilet fiyatları tam 10 TL; Akbank Galaları hariç tüm seanslarda öğrenci ile 65 yaş ve üstü için 7 TL olacak. Gala filmlerinin biletleri ise 15 TL.

Festival boyunca, hafta içi gündüz seansları da (11.00–13.30 ve 16.00) yalnızca 3,50 TL olacak.

Festival Sponsoru AKBANK’ın Axess kart sahiplerine sunduğu çok önemli bir avantajı hatırlatmakta fayda var. Axess sahipleri hafta içi gündüz seansları ve Türk filmleri hariç tüm festival filmlerinin biletlerini % 20 indirimle alacaklar.

Sinemaseverler biletlerini;
- İKSV binası (Sadi Konuralp Caddesi No:5 Şişhane, her gün 10.00 -19.00 arası)
- Atlas, Yeni Rüya ve Kadıköy sinemalarında açılacak ana gişeler
- BİLETİX satış noktaları
- BİLETİX çağrı merkezi (0216 556 98 00) ve
- www.biletix.com’dan alabilecek.

PasoFilm! Kartıyla öğrenciler, bu yıl festivalde daha avantajlı!
İstanbul Film Festivali’nden öğrencilere özel bir avantaj: PasoFilm! kartıyla öğrenciler; festival biletlerini genel satışı başlamadan, 19 Mart Cuma itibariyle öncelikli alabilecek, festival kitapçığına ücretsiz sahip olabilecek, hafta içi gündüz seanslarından birine davetiyeyle girme hakkı kazanacak ve festival buluşma noktalarında festival süresince indirim kazanacaklar.

Üniversite ve lise öğrencilerine festival boyunca avantajlar sağlayacak PasoFilm! Kartı İKSV binasından ve “Festivalden Önce Okullardayız” gösterimlerinin yapılacağı bütün okullardan, 10 TL karşılığında temin edilebilir.

Festivalde filmleri en ucuza izleme şansı yine Lale üyelerinin
Festival boyunca filmleri en ucuza izleme şansı Lale üyeleri’nin olacak. Lale üyeleri biletlerinde %25’e varan özel indirimden yararlanabilecekler. Lale Kart sahipleri için indirimli ön satış dönemi 17–19 Mart.

Bilet alırken yıldızlı filmlere dikkat…
İstanbul Film Festivali’nde, konuk yönetmen veya oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek 86 film gösterimi festival kitapçıklarında işaretlendi. Aralarında Bruce Beresford, Jane Birkin, Gaspar Noé, Todd Solondz ve Elia Suleiman gibi ünlü yönetmen ve oyuncuların da olduğu festival konukları kendi filmlerinin gösterimleri öncesi sinemada izleyicilerle buluşup, film sonrasında da filmle ilgili sorulara yanıt verecek.

Festivalde 22 bölümde 57 ülkeden 243 yönetmenin 200’ün üzerinde filminin yanı sıra konukların katılımıyla renklenecek sinema dersleri, söyleşiler ve bir sürpriz parti de yer alıyor.

Festivalin gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Yeni Rüya, Beyoğlu, Sinepop, Pera Müzesi sinemaları, Kadıköy’de Kadıköy sineması ve hafta içi 16.00-19.00-21.30 seanslarıyla hafta sonları Nişantaşı CityLife Cinema (City’s) olmak üzere toplam 7 sinema salonunda gerçekleştirilecek.

Sinemaseverler on beş gün boyunca ellerinden düşürmeyecekleri İstanbul Film Festivali kitapçığını festival sinemalarından (Atlas, Yeni Rüya, Beyoğlu, Sinepop, Kadıköy, Nişantaşı CityLife Cinema) ve İKSV binasından (Sadi Konuralp Caddesi No:5 Şişhane, her gün 10.00 -19.00 arası) 3 TL karşılığında temin edebilirler.

İstanbul Film Festivali gişeleri açılıyor: Biletler 20 Mart?ta Satışta! | sinema.com - Sinema, Sinemalar, Filmler ve Beyazperde'ye Dair Her Şey
 

mopsy

Emektar
Üye
İstanbul Film Festivali Başladı

Merhaba!Altıncı kez Festival Sponsorluğu'nu üstlenen AKBANK Genel Müdürü Ziya Akkurt ile Festival'e en büyük katkıda bulunan sponsorların temsilcilerine İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından birer teşekkür plaketi sunuldu. Plaketleri Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı takdim etti.
Sinemaseverlerin bütün bir yıl heyecanla bekledikleri Uluslararası İstanbul Film Festivali, bu yıl 29. kez izleyicileriyle buluşuyor. Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı'nda görkemli bir törenle açılan festival, renkli programıyla, yine film ve sanatla dopdolu geçecek iki hafta vaat ediyor.

Sunuculuğunu Ceyda Düvenci ve Yetkin Dikinciler'in üstlendiği açılış töreni Tören, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'nın konuşmasıyla başladı. Ardından, altıncı kez Festival Sponsorluğu'nu üstlenen AKBANK Genel Müdürü Ziya Akkurt ile Festival'e en büyük katkıda bulunan sponsorların temsilcilerine İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından birer teşekkür plaketi sunuldu. Plaketleri Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı takdim etti.

Sinema Onur Ödülleri, Mevlüt Koçak, Feyzi Tuna ve Kadir İnanır'a verildi.

Uluslararası İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen "Sinema Onur Ödülleri" bu yıl Türk sinemasına yıllar boyu emek vermiş üç değerli sanatçıya takdim edildi;

- Masumiyet, Anayurt Oteli, Gizli Yüz, Akrebin Yolculuğu, Salkım Hanımın Taneleri gibi filmleriyle 200'e yakın filmde imzası bulunan, sinema dilinin temelini oluşturan kurguya yıllarını adayan ve ardından takipçiler yetiştiren kurgu ustası Mevlüt Koçak,

- Türk sinemasında, 1964 yılında başladığı kariyerinde, önceleri tür filmlerine ağırlık veren, daha sonra Sabahattin Ali'den Selim İleri'ye, Necati Cumalı'dan Osman Şahin'e önemli yazarlarımızı başarıyla beyazperdeye uyarladığı filmlerle unutulmazlar arasına yerleşen Feyzi Tuna,

- Kırk yılı aşan kariyerine sığdırdığı 183 filmiyle sinemaseverlerin belleğine kazınan kahramanları canlandırarak gerçek bir yıldıza dönüşen Kadir İnanır aldılar.
Mevlüt Koçak ödülünü Nurgül Yeşilçay'ın elinden alırken Feyzi Tuna'ya ödülünü Fatma Girik takdim etti. Kadir İnanır'a ise ödülünü Zuhal Olcay verdi.

Sinemaseverlerin Günaydın, Gece filmiyle yakından tanıdığı, İtalyan sinemasının önde gelen yönetmen, senaryo ve oyuncusu Marco Bellocchio festivalin açılış konuğuydu. İlk filmi Cepteki Yumruklar ile uluslararası alanda tanınan, 70 yaşını aşmasına rağmen hala kuşağının en genç sinemacılarından biri sanılan ünlü İtalyan sinemacı Marco Bellocchio'ya İstanbul Film Festivali'nin "Yaşamboyu Başarı Ödülü" verildi.

Törenin ardından Radu Mihailenau'nun Fransa'da gişe rekorları kıran filmi Paris'te Son Konser / The Concert başladı. Filmin başrol oyuncusu Alexei Guskov da gecenin konukları arasındaydı.

NTV tarafından canlı yayınlanan İstanbul Film Festivali Açılış Töreni'ni salonda yaklaşık 2.000'i aşkın kişi izledi.

Sinemaseverlerin bütün bir yıl heyecanla bekledikleri Uluslararası İstanbul Film Festivali, bu yıl 29. kez izleyicileriyle buluşuyor. Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı'nda görkemli bir törenle açılan festival, renkli programıyla, yine film ve sanatla dopdolu geçecek iki hafta vaat ediyor.

Sunuculuğunu Ceyda Düvenci ve Yetkin Dikinciler'in üstlendiği açılış töreni Tören, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'nın konuşmasıyla başladı. Ardından, altıncı kez Festival Sponsorluğu'nu üstlenen AKBANK Genel Müdürü Ziya Akkurt ile Festival'e en büyük katkıda bulunan sponsorların temsilcilerine İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından birer teşekkür plaketi sunuldu. Plaketleri Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı takdim etti.

Sinema Onur Ödülleri, Mevlüt Koçak, Feyzi Tuna ve Kadir İnanır'a verildi.

Uluslararası İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen "Sinema Onur Ödülleri" bu yıl Türk sinemasına yıllar boyu emek vermiş üç değerli sanatçıya takdim edildi;

- Masumiyet, Anayurt Oteli, Gizli Yüz, Akrebin Yolculuğu, Salkım Hanımın Taneleri gibi filmleriyle 200'e yakın filmde imzası bulunan, sinema dilinin temelini oluşturan kurguya yıllarını adayan ve ardından takipçiler yetiştiren kurgu ustası Mevlüt Koçak,

- Türk sinemasında, 1964 yılında başladığı kariyerinde, önceleri tür filmlerine ağırlık veren, daha sonra Sabahattin Ali'den Selim İleri'ye, Necati Cumalı'dan Osman Şahin'e önemli yazarlarımızı başarıyla beyazperdeye uyarladığı filmlerle unutulmazlar arasına yerleşen Feyzi Tuna,

- Kırk yılı aşan kariyerine sığdırdığı 183 filmiyle sinemaseverlerin belleğine kazınan kahramanları canlandırarak gerçek bir yıldıza dönüşen Kadir İnanır aldılar.
Mevlüt Koçak ödülünü Nurgül Yeşilçay'ın elinden alırken Feyzi Tuna'ya ödülünü Fatma Girik takdim etti. Kadir İnanır'a ise ödülünü Zuhal Olcay verdi.

Sinemaseverlerin Günaydın, Gece filmiyle yakından tanıdığı, İtalyan sinemasının önde gelen yönetmen, senaryo ve oyuncusu Marco Bellocchio festivalin açılış konuğuydu. İlk filmi Cepteki Yumruklar ile uluslararası alanda tanınan, 70 yaşını aşmasına rağmen hala kuşağının en genç sinemacılarından biri sanılan ünlü İtalyan sinemacı Marco Bellocchio'ya İstanbul Film Festivali'nin "Yaşamboyu Başarı Ödülü" verildi.

Törenin ardından Radu Mihailenau'nun Fransa'da gişe rekorları kıran filmi Paris'te Son Konser / The Concert başladı. Filmin başrol oyuncusu Alexei Guskov da gecenin konukları arasındaydı.

NTV tarafından canlı yayınlanan İstanbul Film Festivali Açılış Töreni'ni salonda yaklaşık 2.000'i aşkın kişi izledi.

Uluslararası İstanbul Film Festivali Başladı - MSN Starlounge Türkiye
 

mopsy

Emektar
Üye
Yabani Otlar

Merhaba!Usta Fransız yönetmen Alain Resnais'nin son filmi, 2009 Cannes Kariyer Özel ve Jüri Özel Ödüllü
Yabani Otlar saat 10 Nisan 16.00'da Yeni Rüya Sineması'nda, filmin oyuncusu Anne Consigny'nin katılımıyla gösterildi.

Consigny gösterimden sonra izleyicilerle film hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi.
Fransız Yeni Dalga'sının en önemli yönetmenlerinden 86 yaşındaki Alain Resnais yeni filminde,
gözde iki oyuncusunun canlandırdığı orta yaşlı bir çifti betimliyor.
Kaybedilen ve bulunan bir cüzdan Georges ile Marguerite'e romantik bir maceranın kapılarını açar.
Kayıp cüzdanın içindekileri inceleyen Georges, diş hekimi ve pilot brövesi sahibi
baş döndürücü Marguerite Muir hakkında fanteziler kurmaktan kendini bir türlü alamaz.
Cüzdanı polise götürdükten sonra kadınla şahsen iletişim kurmaya çalışır,
ama bu muhtemelen pek iyi bir fikir değildir.

Yabani Otlar Page 10 - MSN Starlounge Türkiye
 

mopsy

Emektar
Üye
Neşeli Hayat İstanbul Film Festivalinde

Merhaba!Yılmaz Erdoğan, eşi Belçim Erdoğan ve filmin bazı oyuncuları İstanbul Film Festivalinde gösterilen Neşeli Hayat filminin gösterimine geldi.
Gösterim 11 nisan Pazar günü saat 19:00'da yapıldı.

Yılmaz Erdoğan'ın yazdığı, yönettiği ve başrolünü üstlendiği Neşeli Hayat, Türkiye'de çekilen ilk Noel filmi.
Yılmaz Erdoğan'ın "küçük adamın büyük hikâyesi" olarak tanımladığı filmin kahramanı Rıza Şenyurt'un başına gelmeyen kalmıyor.
Önce açmış olduğu lokanta iflas ediyor, ardından girdiği zincir pazarlama sisteminde başarısız oluyor,
elde avuçta kalanı tüketince de bir alışveriş merkezinde Noel Baba kılığında çalışmak zorunda kalıyor.
Üstelik Noel Baba'nın tam olarak ne olduğunu bilmeden!
Sırtında dünyanın yükünü taşıyan Noel Baba işi sonunda öğrenir:
Hayat dediğimiz şey, çocukların inandığı yalanlardan daha gerçek değildir!
Neşeli Hayat İstanbul Film Festivalinde - MSN Starlounge Türkiye
 

mopsy

Emektar
Üye
29. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ödülleri

Merhaba!29. İstanbul Film Festivali ödülleri dün akşam yapılan törenle sahiplerini buldu.

ULUSLARARASI YARIŞMA ALTIN LALE ÖDÜLÜ

Oyuncu ve yönetmen Klaus Maria Brandauer başkanlığında yapımcı Tom Luddy, oyuncu Anamaria Marinca, görüntü yönetmeni Anders Refn ve yönetmen Jasmila Zbanic'ten oluşan 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma jürisi:

-Altın Lale Ödülü'nü Şakir Eczacıbaşı anısına "büyümenin ne zor olduğuna dair çağdaş, sert, enerjik ve gerçekçi bir portre çizdiği; sanatın gücüyle insanın değişimini keskin ve duyarlı ayrıntılarla yansıttığı için" Felix Van Groeningen'in yönettiği THE MISFORTUNATES / ŞEYLERİN BOKTANLIĞI (Belçika) adlı filme;
-Jüri Özel Ödülü'nü, "gözlerinden ve bütün bedeninden her an bir dilek, arzu, şüphe ve endişe evreniyle beceri aktığı; her kadın oyuncunun hayalini bir filmde gerçekleştirdiği" için Matmazel Chambon adlı filmdeki rolüyle SANDRINE KIBERLAIN'e vermiştir.

ULUSAL ALTIN LALE YARIŞMASI

Yönetmen Yeşim Ustaoğlu başkanlığında oyuncu Ülkü Duru, oyuncu Güven Kıraç, Abu Dabi Film Festivali direktörü Peter Scarlet, yazar Latife Tekin'den oluşan 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma jürisi:

-Altın Lale En İyi Film ödülünü Yağmur Taylan ve Durul Taylan'ın yönettiği VAVİEN filmine;
-En İyi Yönetmen ödülünü Min Dît - Ben Gördüm filmiyle MİRAZ BEZAR'a vermiştir.

-En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Min Dît - Ben Gördüm filmindeki rolüyle ŞENAY ORAK'a,
-En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Beş Şehir filmindeki rolüyle TANSU BİÇER'e verilmiştir.

-En İyi Senaryo Ödülü, Vavien filmi ile ENGİN GÜNAYDIN'a,
-En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü, Bal filmiyle BARIŞ ÖZBİÇER'e,
-En İyi Müzik Ödülü, Min Dît - Ben Gördüm filmiyle MUSTAFA BİBER'e,
-Jüri Özel Ödülü Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği BAL filmine verilmiştir.

AVRUPA KONSEYİ SİNEMA ÖDÜLÜ, "FACE"

FACE Ödülü "AJAMI" (İsrail-Almanya) adlı filme vermiştir.
Jüri ayrıca, "Ruanda'yı unutmamak için" Philippe van Leeuwe'un yönettiği "THE DAY GOD WALKED AWAY / TANRININ GİTTİĞİ GÜN" (Fransa-Belçika) adlı filme Jüri Özel Ödülü vermeye karar vermiştir.

FIPRESCI ULUSLARARASI SİNEMA ELEŞTİRMENLERİ DERNEĞİ ÖDÜLLERİ

Barbara Lorey başkanlığında Marli Feldvoss, Salome Kikaleishvili, Anisoara Dumitrescu, Aslı Selçuk, Özgür Şeyben'den oluşan 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali FIPRESCI Jürisi:

Stéphane Brizé'nin yönettiği MADEMOISELLE CHAMBON / MATMAZEL CHAMBON (Fransa) filmine ve Yağmur Taylan ve Durul Taylan'ın yönettiği VAVIEN filmine vermiştir.

RADİKAL HALK ÖDÜLÜ

Radikal Gazetesi'nin sponsorluğunda verilen ve festival izleyicilerinin oylarıyla belirlenen Radikal Halk Ödülleri:

-Uluslararası Yarışma'da Xavier Dolan'ın yönettiği ANNEMİ ÖLDÜRDÜM;
-Ulusal Yarışma'da Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği BAL'a verilmiştir.

29. Uluslararası İstanbul Film Festivali Ödülleri | MSN Starlounge Türkiye
 
Son düzenleme:
Üst Alt