• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İslamiyet'te recm var mı yok mu?

Okunuyor :
İslamiyet'te recm var mı yok mu?

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Bu arada, dini bir konunun ana sayfada görüntüleniyor olması,hem de sayın admin tarafından... güzel...:)))
Tartışma konusu oldugu için goruntuleniyor. Yoksa biz misyonerliğin hertürlüsüne karşıyız Ozellikle dini konularda kişiler özgür iradelerine bırakılmalı ve baskı yapılmayıp tercihlerine saygı duyulmalı.

RABİA

Bağımlı
Üye
Tartışma konusu oldugu için goruntuleniyor. Yoksa biz misyonerliğin hertürlüsüne karşıyız Ozellikle dini konularda kişiler özgür iradelerine bırakılmalı ve baskı yapılmayıp tercihlerine saygı duyulmalı.
Zannedersem, bu sitede her türlü görüş , düşünce ve inanışa yer vardır.Ve herkes kendince, doğru ve güzel olanı anlatıp, herkesin bu doğru ve güzel olandan istifadesini beklemektedir.Bizim yaptığımız da bundan başka birşey değildir.Site üzerinden kime nasıl baskı yapılabilir, anlayamadım...!!!

M ü e l l i f...

Kıdemli
Üye
Ali Hocam bu sıralarda dikkat ettim zor sorularda hep kaçamak cevap veriyorsun :) O ilmi kendinde bulamayabilirsin Fakat Fikrini soyleyebilirsin. Ne yapalım zina yapanları taşlayalımmı? :)

İlim yoksa ,Fikir yok ilginç:)
Ali özdemir ... sorular karşısında kaçamak yapmak... siz buna inanıyormusunuz yüksel bey ??
İslami konulara yorum yapmak... hemde R.N.K dan alıntılar la süslemek, inanın en sevdiğim şeydir, sabahladığımı hatırlarım.
Ancak şuna dikkat etmek gerek; '' Mesaili imaniyeyi münakaşa suretinde bahsi caiz değildir '' der R.N.K
Ben ancak bu gibi durumlarda kaçamak yaparım, zira diyenlere ve dinliyenlere zarar verir bu tarz bir tartışma.
Ama gerşekten merakımı giderin yüksel bey, hangi sorudan kaçamak yaptım ?
Burda biraz enaniyetlik yapayım bari '' Emin olun sitede ali özdemirin cevap veremiyeceği hiçbir soru yoktur '' :prv:
Hadi ufaktan dokunayım şu soruya.

Had cezalarının uygulanabilmesi için İslâm devletinin varlığı şarttır. Çünkü dârul-harp veya dârul-bağy (âsiler ülkesi) de had cezalarını uygulamaya İslâm devletinin velâyet yetkisi olmaz ve bu hükümleri uygulamaya gücü yetmez.

Ne dersiniz ?
Bu ölçüler ile kimseyi recm edebilirmiyiz ?

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Zannedersem, bu sitede her türlü görüş , düşünce ve inanışa yer vardır.Ve herkes kendince, doğru ve güzel olanı anlatıp, herkesin bu doğru ve güzel olandan istifadesini beklemektedir.Bizim yaptığımız da bundan başka birşey değildir.Site üzerinden kime nasıl baskı yapılabilir, anlayamadım...!!!
Sanırım yanlış anlaşıldı Baskı yapılıyor,yapıyorsun demedim yapılmasına karşıyız dedim. ki bu forum kurallarımızdada vardır. Forumda bırak dini karşı partiden olanlara bile tahammül gösteremiyoruz:) Allah Muhafaza.....

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Ali özdemir ... sorular karşısında kaçamak yapmak... siz buna inanıyormusunuz yüksel bey ??
Kaçmak derken tartışmadan kaçtığınızı ima etmedim, Sadece bu sıralarda çok seçici olmuşsunuz diyorum . Aşağıdaki linklerini verdiğim başlıkları sizinde yorumsuz bırakmayacağınızı düşünmüştüm:)

Yorum yapmamak kaçmak değilse nedir?

Hay Allah şimdide darul harb'i mi anlatsam ??
İyi olur başka türlü anlayamayacağız:)

M ü e l l i f...

Kıdemli
Üye
Kaçmak derken tartışmadan kaçtığınızı ima etmedim, Sadece bu sıralarda çok seçici olmuşsunuz diyorum .
Seçizi olmak gözel bir seçim olsa gerek. Çünkü silik söz çok piyasada dolaşıyor.
Aşağıdaki linklerini verdiğim başlıkları sizinde yorumsuz bırakmayacağınızı düşünmüştüm:
)
Evet bazı safsatalara cevap vermemek için kendimi zor tutuyorum.
Amacım, velevki bir harf bile olsa forum kardeşlerime faydalı olabilmek. Muta evliliğini tartışmaktan daha önemli işlerimizin olduğuna inanıyorum. En azında ülke sınırlarımızın dığında cereyan eden bir hadise.
Vaktin birinde ülke elden gidiyorken , Bazı zevatların '' sivrisineğin pislediği yerde namaz kılınırmı '' gibi, sinek kanadı kadar önemi olmayan meselelere vakitvenlerin durumuna düşmek istemediğim için ilgisiz kaldım.
Yorum yapmamak kaçmak değilse nedir?
Yorum yapmakmak iki yönlüdür.
1 Tabirinizle konuya karşı yabaniliğin gereksinimi olarak '' Kaçmak ''
2 Önemsememek, değer vermemek, muhatab kabul etmemektir.

Benim ilgisizliğim bu 2. nevdendir. kaçmak olarak algıladıysanız üzülürüm.
İyi olur başka türlü anlayamayacağız:)
Savaş halinin getirdiği bir takım kolaylık olarak anlasak yeterlidir şimdilik '' darul harb-ı ''

Ama cevabımı hala vermediniz ?
Söylediğim kaide gereğince Ülkemizde recm yaptırımı olurmu sizce.

atmaca34

Kıdemli
Üye
İslamiyet'te recm vardır...
islamiyet'te vardır..yani islam devletinde..
tabi uygulamaları bu gün ne bizim anlata bileceklerimiz gibi..
nede bizlerin anlayabileceği gibi değil...

ali özdemir dostuma katılıyorum..ilim isteyen bir konu..
öyle bir yerlerden alıntı yaparak..recm budur demekle olmaz..
veya ben çok kitap okudum ben bilirim demeklede olmaz..
daha güzel yarınlara

erkişi1

Tecrübeli
Üye
Büyük bir Kütüphane mizin basın bölümünde emek veren bir arkadaşımı ziyaretlerimde sık, sık bana gazete ebatındaki tahta raflara her gün üst üste takılarak muhafaza edilen basın elementlerini göstererek son 17 yılımı burada geçirdim ve neredeyse hangi gazetenin kaç günde, haftada, ayda ve yılda hangi konuları tefrik edeceğini biliyorum, ben kainmiyim neyim diye takılır bende yakında ne var dediğimde sizin şu anki tartıştığınız konulara benzer konuların ortalama 3.5 yılda bir koro halinde tefrik edildiğini ve hemen hemen dünyadada bunun böyle olduğunu anlatınca bazen basın'ın son günlerde şikayet edilen kopyala yapıştır ödevlerden farklı olmadığını düşünmeye başladım. MEB en kısa sürede yasak getirmeye çalıştığı öğrencilerin KOPYALA/YAPIŞTIR metodlu ödevlerden yasaklanması nasıl olur bilmem ama basının başına da gelse diyorum.

Hatırlatma İranda vinçle asılan bir dini recm veya afrikada hiç adam öldürülmüyormuş gibi garip bir ölüm şekli bizi nerelere götürüyor, neredeyse her gün ve her mahallede yaşanıyor havası ile sorgulanmak da cabası. Ya sabır Ali bey, Bu son sözüm Ali beyle kendime (manası bizde gizli)"Edeb Ya Hu" İyi forumlar.

M ü e l l i f...

Kıdemli
Üye
Büyük bir Kütüphane mizin basın bölümünde emek veren bir arkadaşımı ziyaretlerimde sık, sık bana gazete ebatındaki tahta raflara her gün üst üste takılarak muhafaza edilen basın elementlerini göstererek son 17 yılımı burada geçirdim ve neredeyse hangi gazetenin kaç günde, haftada, ayda ve yılda hangi konuları tefrik edeceğini biliyorum, ben kainmiyim neyim diye takılır bende yakında ne var dediğimde sizin şu anki tartıştığınız konulara benzer konuların ortalama 3.5 yılda bir koro halinde tefrik edildiğini ve hemen hemen dünyadada bunun böyle olduğunu anlatınca bazen basın'ın son günlerde şikayet edilen kopyala yapıştır ödevlerden farklı olmadığını düşünmeye başladım. MEB en kısa sürede yasak getirmeye çalıştığı öğrencilerin KOPYALA/YAPIŞTIR metodlu ödevlerden yasaklanması nasıl olur bilmem ama basının başına da gelse diyorum.

Hatırlatma İranda vinçle asılan bir dini recm veya afrikada hiç adam öldürülmüyormuş gibi garip bir ölüm şekli bizi nerelere götürüyor, neredeyse her gün ve her mahallede yaşanıyor havası ile sorgulanmak da cabası. Ya sabır Ali bey, Bu son sözüm Ali beyle kendime (manası bizde gizli)"Edeb Ya Hu" İyi forumlar.
Sayın erkişi;
Konunun ağırlığı ve ilim vechesinin hassasiyetini göz önüne alarak, muhatablığıma sadece sizin ayarındaki kalemleri kabul ederim. ( diyer arkadaşkar umarım kızmazkar )
Bilindiği gibi islamın en önemli iki kaynağı Kuran ve hadistir.
Mevzumuz direk kurandan zikredilmediğine göre, Müracatimiz hadislere olacaktır.
R.N.K. nın müellifi derki;
Eğer medarı münazara / münakaşa eğer hadis ise,
1 - Hadisin meratibini,
2 - Vahyi ilahinin derecatını,
3 - Tekellümat-ı Nebeviyenin aksamını bilmek gerekir.

Bu kıstaslara yabani kalemlerin , ''Hadis'' hakkında yorum yapmaları ne kadar yerinde bir işlev olur ? konunun ehli olan, ehli kalemden sorarım?
Bu saydıkalerımın bilincinde , vukufiyetinde olan birisi olarak, can kardeşlerimin Hadise karşı '' ilmi bir edebsizlik '' yapmamaları için dikkatleri çekmiştim ilk msj. da konunun ehemmiyetine. Dini konulara derinlemesine vakıf olmayan kardeşlerimi rencide etmek değil, onları daha sağlıklı bir donanıma sahip olmaları ve kendilerini yetiştirmeleri için derimki;
Kardeşlerim; Magazin ve eğlence konularına bol bol yorum yapın, ve eylenin.
Ancak
Bilim ve Din konularında yeterli ilmi donanıma sahip değilseniz, sakın ahkam kesici yorum yapmayın, konu ile ilginiz sadece öğrenici yaklaşımdan öteye geçmemesi gerekir.
Aksi halde konunun ehli tarafından maskara olursunuz.

Üst Alt