• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

islami miras hakkinda...

Okunuyor :
islami miras hakkinda...

forumdayim

Tecrübeli
Üye
kardesler, merak ediyorum, bilhassa dini hassasiyeti olan hanim kardeslerimiz, islami miras paylasimi hakkinda ne düsünüyorlar?...

yetiskin cocuklari olanlar bu konuyla ilgili cocuklarini egitiyorlarmi?...

SEHERYELİ

Tecrübeli
Üye
mirasta erkeğe daha fazla pay düştüğünü biliyorum ama nekadar kaçta kaçı bilmiyorum
bunun sebebi erkek aileyi geçindirmekle mükeleftir
kadın çalışsa bile
evin geçimi erkeğe aittir
oyüzden erkeğin hakı fazladır diye düşünüorum

forumdayim

Tecrübeli
Üye
mirasta erkeğe daha fazla pay düştüğünü biliyorum ama nekadar kaçta kaçı bilmiyorum
bunun sebebi erkek aileyi geçindirmekle mükeleftir
kadın çalışsa bile
evin geçimi erkeğe aittir
oyüzden erkeğin hakı fazladır diye düşünüorum
evet, iki pay erkege bir pay kadina... gerekce herzaman olmasada bu konudaki gerkcelerin en önemlisi bu... acaba kendimiz böyle bir taksime (bilhassa hanimlar olarak) riza gösterirmiyiz?...

SEHERYELİ

Tecrübeli
Üye
evet, iki pay erkege bir pay kadina... gerekce herzaman olmasada bu konudaki gerkcelerin en önemlisi bu... acaba kendimiz böyle bir taksime (bilhassa hanimlar olarak) riza gösterirmiyiz?...
bizim hiç paylaşılamayacak kadar çok malımız olmadığı için
böyle bir durumla karşılaşmadım
olsaydı sanırım hiç zorluk çıkarmazdım
dinen yapılması gereken neyse ona razı olurdum

simqe

Kıdemli
Üye
Konuyu dini açıdan hiç düşünmedim,babamın bir evi vardı başkada mirası yoktu..birde erkek kardeşimiz var ve ev erkek kardeşimin oldu..biz kızlar hiç düşünmedik bile, onun olmasını istedik..ama din açısından dedim ya hiç düşünmedim,tersinide söyleseydi dinimiz yine hak istemezdim,çünki şartlar neyse ona göre davranırım..ihtiyacı olan kimse ona kalr :))
çocuklarımada hiç bu tarz şeyleri anlatmam..şartları anlatırım .

forumdayim

Tecrübeli
Üye
Konuyu dini açıdan hiç düşünmedim,babamın bir evi vardı başkada mirası yoktu..birde erkek kardeşimiz var ve ev erkek kardeşimin oldu..biz kızlar hiç düşünmedik bile, onun olmasını istedik..ama din açısından dedim ya hiç düşünmedim,tersinide söyleseydi dinimiz yine hak istemezdim,çünki şartlar neyse ona göre davranırım..ihtiyacı olan kimse ona kalr :))
çocuklarımada hiç bu tarz şeyleri anlatmam..şartları anlatırım .

insanlarin durumlari müsait olmasi halinde daha rahat karar verirler... oysa her bireyin umudu haline gelen miras paylasiminda dinin emirlerine dikkat etmek gerekir...
günümüzde insani ifsad eden iki husus, biri nikah, biri mirastir... bunlarin dini sartlarina dikkat edilmedigi takdirde, yine dinen, biri zina digeri haram lokma olarak bizleri mesuliyet altina sokar...

Üst Alt