• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Islam_uydurulan_din mi?

jurgen

Tecrübeli
Üye
Islam_uydurulan_din mi?

selam

Asagidaki yaziya gore sn.Fetulah Gulen nasil 16. Benediktus elini ve etegine niyaz olur.Yaziyi dikkatli okuyun .Takdir sizin.
İslam kimin dini?
Başka bir deyişle, İslam’ı kim kurdu?
Batılılar, İslam’a ‘Muhammedanizm’ yani Muhammed’in dini demeyi çok severler. Onlara göre, İslam, Muhammed’in kurduğu bir dindir ve Muhammed de bir zındıktır. Batı’nın anıt şairi İtalyan Dante’nin Divina Komedyası’nda, Hz. Muhammed, cehennemin en alt tabakalarında azap gören zındıklar arasında gösterilir.

Bir Alman olan bugünkü papa 16. Benediktus, Hz. Peygamber’e saldırırken, onu, ‘şiddet ve şerden başka bir şey yaymamakla’ itham etme talihsizliğini göstermiştir.

Dahası var:

Batı’nın biraz daha bahtsız adamları bu sataşma ve hakaretlerini Kur’an’a da uzatırlar. Reformun babası sayılan ve yine bir Alman olan papaz Luther, Kur’an’ı Hz. Muhammed’in yazdığı bir kitap olarak görmekte ve bu kitabın bir ‘şer ürünü’ olduğunu iddia edebilmektedir.

Kur’an, din meselesinde, Batı insanının Yunan ve Roma putperestliğini İsevî tevhidin üstüne bindiren psikolojisinin kavramakta zorluk çekeceği bir anlayış getirmiştir.

Kur’an’a göre, dinin sahibi, kurucusu Yaratıcı kudrettir, Cenabı Hak’tır. Yani Allah’tır.
Peygamberler, dinin kurucusu değil, dini gösterendir. Dini, kutsal metin getirir ve canlı model olan peygamber gösterir. Dini kuran, ‘haram’ ve ‘helâl’ sınırlarını belirleyen Tanrı’dır. O'nun dışında, peygamberler dahil, hiçbir varlığın din kurma, din adına kural koyma yetkisi yoktur.

Kur'an, Tanrı dışında hiçbir varlığa, Hz. Muhammed’e bile, haram koyma yetkisi vermez. (Kur’an, Tahrim, 1) Hiçbir peygamberin haram koyma yetkisi yoktur. Bir şeyi ‘haram’ ilan etmek, ulûhiyetin yetkilerindendir, bir aşkın varlık yetkisidir.

Sonraları, yozlaştırılmış İslam döneminde bazı kimseler, bu yetkiyi Allah'tan çok peygambere vermeye yeltenmişlerdir. Yetkiyi peygambere atfetme eğilimlerinin amacı, yetkiyi, daha sonraki zamanlarda, ‘peygamber vârisi’ (!) dedikleri başka birtakım insanlara aktarma oyununu haklı gösterebilmektir.

Böylece, Allah’ın yetkilerini kullanan yapay bir sınıf, daha doğrusu Tanrılık yetkileri kullanan örtülü bir ‘şirk panteonu’ yaratılmıştır. Bugünkü İslam dünyasında yaşanan dinin sahibi Kur’an’ı gönderen Allah değil, bu panteonun yedek ilahları, kutsallaştırılmış rableridir.

İslam meselesinin en kahırlı noktası da işte budur.

Allah ile aldatmanın dayandığı ‘dokunulmaz’ güç kaynağı da bu panteondur.

Kur'an dinde tek hüküm koyucu olarak Allah'ı göstermesine rağmen, bugün İslam dünyasında, Allah’ın yetkisi hiçbir zaman %50'nin üzerine çıkmıyor. Bugün bizim camilerimizde anlatılan dinde de, Allah'ın yetkisi %50'nin üzerinde değildir.

Peki, bu yetkileri kim kullanıyor?

İslam'ı siyasallaştırarak saltanat aracı yapan Emevîlerin manifestosu bu yetkileri kime veriyorsa, bu yetkileri işte onlar kullanıyor. Yani dini saltanat aracı veya saltanata destek yapan kişi ve kurumlar. Bunların başında, sonraki zamanların ‘kutsal derebeylikleri’ gibi iş gören tarikatlarla tarikat şefleri gelmektedir.

Bu yapı açısından incelendiği zaman, kitaptaki İslam ile halkın yaşadığı dinin birbirinden çok farklı olduğu görülür. Bu noktada, dikkat çeken ayrım, ‘indirilen din-uydurulan din’ ayrımıdır.

İslam düşünürleri, ‘indirilen din’ ile ‘uydurulan din’ ayrımını çok erken bir dönemde yapmışlardır. Bu ayrımı ilk yapan düşünür, İbn Teymiye (ölm. 728/1327) olmuştur.

Kur'an'ın bir adı da ‘indirilen kitap’ olduğundan, ‘indirilen din’ ifadesiyle gösterilmek istenen, Kur'an'daki dindir; dolayısıyla, indirilen din, Kur'an'ın içinde olan dindir.

‘Uydurulan din’ ise, birilerinin yorumları ve Kur'an'ın tahrifiyle elde edilen dindir.

Bu ayrımın, günümüzden altı yüz küsur yıl önce, yani çok uzun bir süre önce yapılmış olması düşündürücüdür.

YAŞAR NURİ ÖZTÜRK / alintidir.

Saygilar...

M ü e l l i f...

Kıdemli
Üye
Hımm..........
Garibimin yarası epey derinmişşşşşşş....

Her nedense fırat türküsünü aklıma getirdi şu uzantısı şşşşşşşşş olan sihirli kelime.

Hadi ilk mısrası benden..... yada nakaratın ilk misrası....... zaten ne fark ederki??

Şu fıratı suyu akar derindir...... :))

jurgen

Tecrübeli
Üye
Selam

Sn.Ali OZDEMIR kardesim yorumlarinizi yeterli bulmadigimi belirtiyem.

Saygilar.

M ü e l l i f...

Kıdemli
Üye
Selam

Sn.Ali OZDEMIR kardesim yorumlarinizi yeterli bulmadigimi belirtiyem.

Saygilar.
Sevgili söleyman kardeşim;
Bu seferlik de böyle idare etsen pek makbule geçecek..

Islam_uydurulan_din mi?
Hem böyle bir soruya cevab'ı olmaz bir müslimin.....
Böyle bir başlığa cevap , olsa olsa bir '' tükürük '' olur. Yanlış anlamazsan sevinirim.

simqe

Kıdemli
Üye
Kur'an'ın bir adı da ‘indirilen kitap’ olduğundan, ‘indirilen din’ ifadesiyle gösterilmek istenen, Kur'an'daki dindir; dolayısıyla, indirilen din, Kur'an'ın içinde olan dindir.

‘Uydurulan din’ ise, birilerinin yorumları ve Kur'an'ın tahrifiyle elde edilen dindir.

Bu ayrımın, günümüzden altı yüz küsur yıl önce, yani çok uzun bir süre önce yapılmış olması düşündürücüdür.
daha nasıl açıklanabilirki,hocamın kalemine sizinde emeğinize sağlık arkadaşım

B

bursali68

Ziyaretci
Buradaki tartışmada aslında can alıcı konu " ONLARA (Hristiyanlara ) NE Kİ " dir.Bu bizlerin yani Kur'an-ı Kerim ve Hz.Muhammed s.a.v'e inanan müslümanların meselesidir.
O zaman ben de onlara şu soruyu sorarım sizler ey Hristiyanlar Allah ile Şeytan'ı eşit,bir mi tutarsınız?Onlar hayır da deseler evet bir tutarlar.Sizler putları sevdirirsiniz veya taptırırsınız.Hayır da deseler evet derim.Yani onlar kendi sorunlarını çözsünler çözebiliyorlarsa.Bizim kendi içimizdeki meseleleri bizler bir şekilde aşarız.Tarih boyunca nasıl aşmışsak sorunlarımızı yine aşarız.Dini konularda da,milli konularda da.
Sağlıcakla kalın.

atmaca34

Kıdemli
Üye
Hımm..........
Garibimin yarası epey derinmişşşşşşş....

Her nedense fırat türküsünü aklıma getirdi şu uzantısı şşşşşşşşş olan sihirli kelime.

Hadi ilk mısrası benden..... yada nakaratın ilk misrası....... zaten ne fark ederki??

Şu fıratı suyu akar derindir...... :))

çok güzell bir türkü dostum....akar derindiiiiiirrr..

daha güzel yarınlara..

DevilMoon

Acemi
Üye
Jurgen,

Böyle konular açıcağına Risale-i Nur safsatası Kuranın malıdır diye konu açsana Daha çok prim yapar. Bu tür konular açman tarikat ve tarikatçıların işine gelmemekte. Yoksa onlar din din diyerek insanları nasıl sömürecekler. Nasıl din tücaarlığı yapacaklar. Hz. Muhammed'e nasıl iftira atacaklar bu yüzden insanların aydınlanmaması lazım. Hurafelerle uydurmalarla uyuyan kişileri niye uyandırırsın. Onlarda uyanmazlar çünkü hem maşalar hem körler hem düşünme yetileri yok. Hristiyanların Peygamberimize haşa zındık olarak görmeleri İslama zarar vermezde... Müslümanım diyip din diyip din tücarlığını yapan kişiler zarar verir. Onlarda birgün Fıratın suyunda boğulur elbet zamanındada İstiklal Mahkemelerinde sallanmışlardı.

M ü e l l i f...

Kıdemli
Üye
Jurgen,

Böyle konular açıcağına Risale-i Nur safsatası Kuranın malıdır diye konu açsana Daha çok prim yapar. Bu tür konular açman tarikat ve tarikatçıların işine gelmemekte. Yoksa onlar din din diyerek insanları nasıl sömürecekler. Nasıl din tücaarlığı yapacaklar. Hz. Muhammed'e nasıl iftira atacaklar bu yüzden insanların aydınlanmaması lazım. Hurafelerle uydurmalarla uyuyan kişileri niye uyandırırsın. Onlarda uyanmazlar çünkü hem maşalar hem körler hem düşünme yetileri yok. Hristiyanların Peygamberimize haşa zındık olarak görmeleri İslama zarar vermezde... Müslümanım diyip din diyip din tücarlığını yapan kişiler zarar verir. Onlarda birgün Fıratın suyunda boğulur elbet zamanındada İstiklal Mahkemelerinde sallanmışlardı.
Kişi tanıdım ama senin gibi dengesiz ve terbiyesiz görmedim.
Haklısın gerçi Devillerin baş düşmanıdır Risalei Nur. Bundan daha güzel bir şeref de olamaz. Sahi neden bu düşmanlık ? Yarasalardan başka korkan varmı Nurdan ? Yoksa siz bide yarasamısınız. ????
Terbiyeli ve dengeli ol. Varsa fikrin terbiye dairesinde sor. ve bende gözlerine sokayım doğru cevapları.....

DevilMoon

Acemi
Üye
Daha önceki konuya bin defa neden risalei nur denilen ikembeden atılan kitabın saçma Kurandna uzak olduğunu yazdım hayla sor sor diyip duruyosun cevapta yok anca hakaret.

Piyasadaki bütün rialei nurları toplatılmalı içide yazan ayetler ordan çıkartılıp güzel bir yere konmalı geri kalan sayfaları ise bir Tuvalet Kağıdı üreten firmaya verilmeli. Böylece hem doğaya hizmet edilmiş olur hemde yarayabilecek "En Kutsal" işe yaramış olur. Yazarının kürdistan hayaliyle yanıp tutuştuğu Türkiyeye hakaret ettiği akıl hastasının eser olarak görülen saçmalıkları ancak buna layıktır. O açtığın konuya güzel şeyler yazıcam merak etme hazırlıyorum.

M ü e l l i f...

Kıdemli
Üye
Senin gibi bir ğeytan avanesine ilk defa rastlıyorum
Karekterin içnde kal
Ve Rabbim kalbine göre versin
Eminim big devill bile kendi haline şükür edecektir senin halini görünce

atmaca34

Kıdemli
Üye
Senin gibi bir ğeytan avanesine ilk defa rastlıyorum
Karekterin içnde kal
Ve Rabbim kalbine göre versin
Eminim big devill bile kendi haline şükür edecektir senin halini görünce

sayın ali özdemir...bu pencere gül bağçeside olacak ..lağım çukuruda..

fakat sizin şu lağım çukurunda gül yetiştirmek için gösterdiğiniz sabırı taktirle karşılıyorum...

ve..asr suresini hatırlamanızı tavsiye ediyorum...sabr....

jurgen

Tecrübeli
Üye
Selam

Sn.yorumcu arkadaslar ben bu konuyu acarken siz bir birinize hakkaret edesiniz diye acmadim.

Lutfen bir birinizi uzmeyin.

Vurgulamak istedigim nokta ozelikle suydu ;

Biz nasilki musluman alemi ;musluman olmiyanlar 2 .5 milyar hiristiyana kafirdir cennet bize aittir diyoruz.

Gelin gorunki hiristiyan alemi bizim inancimiza ve peygamberimize saygi gosterme geregi bile duymuyurlar.

o halde AB neden girmeye calisiyoruz?

AB dostlugu nerden?

Bizim siyasetciler dogru yoldami ?

...............

Gercek cozumler uretmek lazim.

Yoksa bende size ;

Guzel kadin sunu yapar;hovarda kari sunu yapar sayisiz anlamsiz konu acar siraci bozaci iliskisini isletirim.

Lutfen ;

Kimsenin kimseye hakkaret etmeye hakki yok ?

Her koyun kendi bacaginda asilir?

Her insanda Allahin sevgili kuludur?

Sygilar.

DevilMoon

Acemi
Üye
Dediğim gibi sizin kitabınız risalie peygamberiniz deli said Allahınız tarikat olduğundan bunlara laf söyleyene şeytan dinsiz v.s. diceksiniz.

Benim kitabım Kur'an-ı Kerim Peygamberim Hz. Muhammed. Sizler risalei Allah kurandan sonra indirdiğine peygamberininde deli said olduğunu inandınığınız için ona laf edenlere şeytan diyosunuz büyük ihtimalle. Ben burda ayetlere ve Peygambere iftira etmiyorum saygısızlık yapmıyorum hatta yapanlar sizlersiniz ifitra edende sizlersiniz. Bir müslümanı şeytan diye nitelendiriyorsun. Büyük ihtimalle hükmüde verirsin sölesene kendini Allah zanneden Ali Özdemir ne olacak bizim dururumumuz. Yoo senin için cehennemliğim Allahsın ya sen herşeye kadirsin tövbe tövbe...

RABİA

Bağımlı
Üye
Daha önceki konuya bin defa neden risalei nur denilen ikembeden atılan kitabın saçma Kurandna uzak olduğunu yazdım hayla sor sor diyip duruyosun cevapta yok anca hakaret.

Piyasadaki bütün rialei nurları toplatılmalı içide yazan ayetler ordan çıkartılıp güzel bir yere konmalı geri kalan sayfaları ise bir Tuvalet Kağıdı üreten firmaya verilmeli. Böylece hem doğaya hizmet edilmiş olur hemde yarayabilecek "En Kutsal" işe yaramış olur. Yazarının kürdistan hayaliyle yanıp tutuştuğu Türkiyeye hakaret ettiği akıl hastasının eser olarak görülen saçmalıkları ancak buna layıktır. O açtığın konuya güzel şeyler yazıcam merak etme hazırlıyorum.
Dediğim gibi sizin kitabınız risalie peygamberiniz deli said Allahınız tarikat olduğundan bunlara laf söyleyene şeytan dinsiz v.s. diceksiniz.

Benim kitabım Kur'an-ı Kerim Peygamberim Hz. Muhammed. Sizler risalei Allah kurandan sonra indirdiğine peygamberininde deli said olduğunu inandınığınız için ona laf edenlere şeytan diyosunuz büyük ihtimalle. Ben burda ayetlere ve Peygambere iftira etmiyorum saygısızlık yapmıyorum hatta yapanlar sizlersiniz ifitra edende sizlersiniz. Bir müslümanı şeytan diye nitelendiriyorsun. Büyük ihtimalle hükmüde verirsin sölesene kendini Allah zanneden Ali Özdemir ne olacak bizim dururumumuz. Yoo senin için cehennemliğim Allahsın ya sen herşeye kadirsin tövbe tövbe...

Kardeşim ,

Bakın, size kardeşim diyorum.

Tuvalet kağıdı olmaya layık gördüğünüz risale-i nur hakkında, belliki sağdan soldan ,kulaktan dolma bilgilerle hüküm veriyor, ''araştırma'' yerine, basitlik göstergesi olan ''karalama'' yöntemini seçiyorsunuz.

Bir müslüman kardeşiniz olarak sizden ricamdır.Allah aşkı için, risale-i nurları okuyunuz,araştırınız.Sonra gelin, istişare edelim.Sizden istirhamımdır.ALLAH AŞKI İÇİN...

DevilMoon

Acemi
Üye
Araştırdım ben duymalarla konuşmuyorum Ali Özdemir denilen kişiye neden bunun islamdan uzak olduğunuda gösterdim. İşte dedim risalienin bu kısmı dedim ve açıkladım istersen başka yerlerindende gösterim dedim cevap gelmedi verdiğim bilgimin yalan olduğunuda söyleyemedi çünkü yalan değildi ağzına dolamış bir şeytan onu konuşup duruyor kitabı savunmamıyor zaten savunalacak bir yeri yok. Eğerki istersen sanada gösteririm farketmez

Mehdikonya

Amatör
Üye
Konu Risale-i Nur muydu acaba ?

Konuyu hatırlarsanız bana da hatırlatın....

Üst Alt