islam ve aşk

ARIZA

Uzaklaştırıldı
Bu konu Süpermeydan forumunda enaz 10 ayri konuda islenmis iken, ve sayin Atom siz islama inanmadiginizi ayan beyan yazan biri olarak , islamda ask i merak edecek biride degilken , bu konuyu baska baslik atip konunun icerigini yinebaska kelimelerle vermenizde acaba , mileti bir birine düsürmek cabasi diyebilirmiyiz...?


Hani ben yemi ortaya atayim, cekileyim, nasil olsa dini savunan sazanlar bu konuya bodoslama dalar bende gecerim karsiya elimde cay keyifle birbirlerinin yazilarla kafalarini gözlerini nasil yardiklarina ücretsiz bakarim mantigimi yine alisilmis olta atma oyunu


Ama merak etmeyin , Bakin bu soru bile olmayan sorunuza , Kamikaze gibi dalanlar olur...
 
R

redyellow

Ziyaretci
Sayın atom siz müslüman mısınız? inancınız nedir?
 
islama göre aşk ı nasıl tarif edebilirim?kuran iyi bir seçenek.varsa orda vardır.
kuran ın tanrısı kadın erkek ilişkilerini bize tüm boyutları ile anlatabilmek için muhammed i her türden dişi ile birleştirdi.kimisi 40 yaşında zengin bir tüccar,kimisi evlatlığının karısı,kimisi dönemin en zengini ebubekirin küçük kızı (yaşı ile ilgili itirazlar oluyor,9/13/18 diyenler var.biz yaş konusunu geçelim,dönemin en zengin insanının kızı olduğunu aklımızda tutalım)
maksat daha çok kitleye ulaşmak içindi,dünya zevki söz konusu dahi olamazdı!
mesela,öğretici bir kitap olduğu idda edilen kuran da aşk varmıydı? örnek olması için seçilen kişinin hayatına kuran boyutunda bir bakalım.

Ahzâb
30 Ey peygamber hanımları

Sizden kim açık bir hayasızlık yaparsa, onun azabı iki katına çıkarılır.
Bu, Allah’a göre kolaydır.

muhammed in tanrısının,muhammed in eşlerine verdiği göz dağı.günü birlik bir ayettir.evrenselliği yoktur.bu ayet sadece ve sadece muhammed in eşlerini ilgirendiriyor.geri kalan 1,5 milyar müslümanın eşlerinin konu ile alakası yok.yok da,insanın aklına "peki muhammed de açıktan bir hayasızlık yapsa onada iki katımı ceza verilicekti" sorusu geliyor.

Azâb 28 Ey Peygamber! Eşlerine şöyle söyle: Eğer dünya dirliğini ve süsünü istiyorsanız, gelin size boşanma bedellerinizi vereyim de, sizi güzellikle salıvereyim.

bu ayette aynı şekilde,sadece muhammed in eşlerini ilgirendiriyor.ama islam daki aşk olayınada ışık tutacak cinsten."işine gelmeyen alır parasını gider" gibi bir manaya sahip.cümleden,eşlere aşksal bir değer verildiğini çıkarmak zor.

Evlerinizde oturun. Önceki cahiliye dönemi kadınlarının açılıp saçıldığı gibi siz de açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekatı verin. Allah'a ve Resülüne itaat edin. Ey Peygamberin ev halkı! Allah sizden ancak günah kirini gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor.

her kıskanç kocanın hanımına söylediği sözler ile kıyaslarsak; "sağa sola gitme,başını kıçını açma,otur evinde ye lokmanı".

Hani sen Allah'ın kendisine nimet verdiği, senin de (azat etmek suretiyle) iyilikte bulunduğun kimseye, "Eşini nikahında tut (onu boşama) ve Allah'tan sakın" diyordun. İçinde, Allah'ın ortaya çıkaracağı bir şeyi gizliyor ve insanlardan çekiniyordun. Oysa kendisinden çekinmene Allah daha layıktı. Zeyd eşinden yana isteğini yerine getirince (eşini boşayınca), onu seninle evlendirdik ki, eşlerinden yana isteklerini yerine getirdiklerinde (onları boşadıklarında), evlatlıklarının eşleriyle evlenmeleri konusunda mü'minlere bir zorluk olmasın. Allah'ın emri mutlaka yerine getirilmiştir.

zamanın çöl bedevileri her işte olduğu gibi evlatlık konusundada cahildiler.bu cahiller,evlatlık edinilen çocukları öz çocukları gibi sayar,bu çocukların hanımlarınıda öz gelinleri gibi görürlerdi.muhammed bu cahil düşünceyi evlatlığının karısı ile evlenerek tarihe gömüyor.


Ahzab/53
Ey inananlar! Peygamber’in evlerine, yemeğe çağırılmaksızın vakitli vakitsiz girmeyin; fakat davet edilseniz girin ve yemeği yiyince, dağılın. Sohbet etmek için de girip oturmayın. Bu haliniz Peygamber’i üzüyor, o da size bir şey söylemeye çekiniyordu. Allah gerçeği söylemekten çekinmez. Peygamber’in eşlerinden bir şey isteyeceğinizde onu perde arkasından isteyin. Bu sayede sizin gönülleriniz de, onların gönülleri de daha temiz kalır. Bundan sonra ne Allah’ın Peygamber’ini üzmeniz ve ne de O’nun eşlerini nikahlamanız asla caiz değildir. Doğrusu bu, Allah katında büyük şeydir.

günübirlik ayetler sıralamasında en üst sıraya yerleşecek ayet bence budur.
bu ayetlerin bize aşkı gösterdikleri tek bir nokta var oda "kıskanmak".kuran ın tanrısının insanlara öğrettiği "kıskanın,saklayın,göstermeyin".

görüldüğü üzere islam dininin peygamberi hiç aşk evliliği yapmıyor.tüm olan biteni hep tanrısı istiyor.
şimdiki müslümanlara bakıyorumda,muhammed kendini sizin içinmi feda etti!
 
atom parçası;
islam ve aşk senin üzerinde konuşabileceğin en son konu olur .çünkü ikisindende bihabersin.
yazınızın neresini doğrultayım şaştım.
1- Aşk,kavuşamamaktan dolayı duyulan iştiyaktır.kavuşunca aşk olmaz.vuslat olur.evli iki insan vuslatı zevkeder.aşık değil vasıldır artık.
2- bahsettiğiniz aşk ta zaten mecazi aşk kaps***** girer,hakiki aşk Allah aşkıdır.Hanım veya erkek putlaştırılacak kadar aşırı sevilmez.
3.üncü olarakta aşk kavr***** yüklenen anlam konusunda mevlanadan bir örnek verelimde fazla söze hacet kalmasın.;
"şehvetin adını aşk koymuşlar" der mevlana ."eğer şehvet aşk olsaydı eşekler aşkın şahı olurdu."
 
Son düzenleme:
Üst Alt