• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İslam Felsefesi Öğrenmek İsteyen Gencin Mantık Sınavı

Okunuyor :
İslam Felsefesi Öğrenmek İsteyen Gencin Mantık Sınavı

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Genç bir adam, dönemin önde gelen İslam âlimlerinden birini ziyaret ederek, İslam'ın tüm inceliklerini öğrenme isteğini dile getirir...

Âlim sorar: "Arapça biliyor musunuz?"

"Evet," der meraklı genç talebe...

Peki İngilizce, Fransızca? "Evet."

"Peki İslam felsefesini biliyor musunuz?"

"Hayır, ama endişelenmeyin... Sorbonne Üniversitesi'nde felsefe okudum. Harvard üniversitesinde Aristo ve Sokrates mantığı üzerine doktora yaptım. Şimdi de İslam felsefesi üzerine çalışarak eğitimimi tamamlamak istiyorum."
Âlim, delikanlının İslam felsefesini öğrenmeye henüz hazır olmadığını söyler.

"Ancak," diye ekler... "Mantık konusunda sizi sınayabilirim. Eğer sınavı geçerseniz, size İslam felsefesini öğretirim."

İki parmağını kaldırır: "İki hırsız bacadan süzülerek bir eve girer. İçeri girdiklerinde birinin yüzü temiz, diğerinin kirlidir... Sence hangisi yüzünü siler?"

"Kirli olan," der delikanlı heyecanla...

"Yanlış. Basit bir mantık. Yüzü kirli olan, temiz olanı görür ve kendi yüzünün de temiz olduğunu düşünür. Yüzü temiz olan ise, kirli olanı görür ve kendi yüzünün de kirli olduğunu düşünür. Yani yüzünü silen yüzü temiz olandır..."
Delikanlı çok etkilenir...


"Çok akıllıca, ama beni bir daha sınayın," der. Âlim soruyu tekrarlar.

Delikanlı, "Yüzü temiz olanın yüzünü sildiğini zaten söylediniz," der. "Yine yanlış," der âlim...

"Mantık çok basit... Yüzü kirli olan temiz olanı görür ve kendi yüzünün de temiz olduğunu sanır. Yüzü temiz olan, kirli olanı görür ve kendi yüzünün de kirli olduğunu sanır. Kirli yüzlü adam, temiz olanın yüzünü sildiğini görünce, o da yüzünü siler..."
Delikanlı, "Bu da akıllıca," der... "Hiç düşünmemiştim... Ama beni bir kez daha sınamanızı istiyorum." Âlim, aynı soruyu tekrar sorar. Delikanlı bu kez uyanık davranır: "İkisi de yüzünü siler..." "Yine yanlış," der âlim...

"İkisi de yüzünü silmez. Mantık basit: Yüzü kirli olan, temiz olana bakar ve kendi yüzünün temiz olduğunu sanır. Yüzü temiz olan ise arkadaşının kirli yüzünü görür ve kendi yüzünün de kirli olduğunu sanır. Ancak, yüzü temiz olan, yüzü kirli olanının yüzünü silmediğini görünce o da yüzünü silmez. Dolayısıyla ikisi de yüzünü silmez..."

Delikanlı umutsuz bir halde, "Ben İslam felsefesini ve mantığını öğrenecek niteliklere sahibim," der... "Beni son kez sınayın..."

Âlim aynı soruyu sorar...

Delikanlı, "İkisi de yüzünü silmez," der.

"Yanlış," der âlim. "İslam felsefesini anlayamadığınızın artık farkında mısınız? Bu işin bu kadar kolay olmadığının? Aynı bacadan giren iki adamın birinin yüzü temiz, diğerinin yüzü kirli olabilir mi?
 
Üst Alt