IŞİD kimdir? Nedir?

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede Şeriat'a dayalı bir devlet kurmak istiyor. IŞİD ve lideri Ebu Bekir Bağdadi, ABD, AB ve Türkiye nin “terörizm listesinde yer alıyor.

Örgüt 2004 yılında Tevhid ve Cihat adıyla Ebu Musa Zerkavi tarafından Irak ta kuruldu. Sonrasında Usame Bin Ladin liderliğindeki El Kaide ye katıldı. El Kaide ye katıldıktan sonra adını Mezopotamyada El Kaide olarak değiştirdi.

2006 da yayınlanan bir videoda Zerkavi, Mücahitler Şurası Konseyini kurduklarını açıkladı. Iraktaki Zerkavi, 7 Haziran 2006 da ABD güçlerince düzenlenen bir operasyonda öldürüldü. Yerine Ebu Hamza el Muhacir geçti. 2006 yılının sonlarında El Kaide ye yakın Ebu Ömer el Bağdadi ise liderliğini yaptığı Irak İslam Devletini kurduklarını açıkladı.

2010 Nisanında, ABD ve Irak güçleri, Sisar bölgesinde Ebu Ömer el Bağdadi ve Ebu Hamza el Muhacir in kaldıkları eve ortak bir operasyon düzenledi. Operasyonda her ikisi de öldürüldü. Ebu Bekir El Bağdadi örgütün yeni lideri oldu.

Ebu Bekir El Bağdadi, 11 yıl içinde, dünyanın en güçlü cihatçı lideri haline geldi. Pazartesi akşamı ise ona bağlı militanlar bir gecede Musul'u ele geçirdi. Suriye ve Irak ta çok sayıda yerleşimi ele geçiren, Lübnan a da kolu uzanan Irak ve Şam İslam Devleti, El Kaide nin en etkin kolu olarak artık El Kaide liderliğine bile kafa tutuyor.

IŞİD i kuran Ebubekir El Bağdadi, küresel terörü yeni bir düzeye taşıdı. Dünyanın bir yıldır takip ettiği Ebubekir Bağdadi, şimdilerde Irak, Suriye ve Ortadoğu'nun geleceğini şekillendirmeye niyetli bir örgütün lideri olarak öne çıkıyor.

2011 sonlarında Muhammed Colani liderliğindeki Nusra Cephesi, El Kaide nin Suriye kolu olarak kuruldu. 9 Nisan 2013 te Ebu Bekir Bağdadi ye ait bir ses kaydında Nusra Cephesi nin Irak İslam Devletinin müttefiki olduğu belirtildi. Aynı yıl, Bağdadi Nusra Cephesi ile Irak İslam Devletinin Irak-Şam İslam Devleti adı altında bir araya geldiğini açıkladı.

Kısa bir süre sonra Ebu Muhammed Colani ye ait bir ses kaydı yayınlandı. Ses kaydında Colani, Irak İslam Devleti ile yakın ilişki fikrine sıcak baktığını söyledi, ancak iki örgütü bir isim altında bir araya getirme fikrini reddetti. Colani ses kaydında El Kaide lideri Eymen Zevahiri ye bağlılığını ilan etti.

2013 Şubat ında, El Kaide, Suriye deki IŞİD i tanımadığını ilan etti ve örgütün Suriye yi terk etmesini istedi. El Kaide Suriye deki temsilcisinin Nusra Cephesi olduğunu açıkladı. Nusra Cephesi ve IŞİD arasında birçok cephede çatışmalar yaşandı. En sonuncusu ise IŞİD in Nusra Cephesi nin kontrolündeki Deyr Ez-Zor kentinde kontrolü sağlamasıyla son buldu.

IŞİD, Suriye de Mumbuc, petrol zengini Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi de etkili. Son olarak Musul kentini de ele geçirdi.

IŞİD in Suriye deki askeri gücünün 6-7 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Savaşçılarının çoğunluğu yabancılar. Irak taki silahlı üyelerinin sayısının ise 10 binin üstünde olduğu tahmin ediliyor.

Suriye muhalefeti IŞİD in Suriye de devrimin sabote edilmesi için Şam yönetimince desteklendiğini iddia ediyor. Şam rejimi Suriye de muhaliflerin elindeki bölgelere düzenli olarak varil bombası atarken, IŞİD in kontrolündeki bölgelere saldırmıyor. IŞİD, Rakka da çıkardığı petrolü de Suriye rejimine satıyor.

haberturk.com
 
selam ederim;

inanılmaz kötü reklamı oldu islamiyetin. sırada sünni şii çatışmaları var. allahu ekber diyip yapılan katliamları gördük. oysa peygamberimiz bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş, bir insanı kurtaran insanlığı kurtarmış demektir diye ince ve anlamlı bir söz söylemiştir. suçsuz yere bir insanı katledenin cezası cehennemdir diyede eklemiştir.

bilirimki ulu Allah'ın hesabı incedir aklımız ermez. bu meseleler türkiyeye ardından avrupaya sıçrayacak gibi görünüyor. işin içine din mezhep ve petrol girdiğine göre. olabilecek en kötü senaryolara hazırlıklı olmak gerekir. petrol demek amerika ve avrupa insani yardımı ve savaş uçakları demek. yoksa dinmiş mezhepmiş insaniyetmiş hepimiz biliyoruzki diğer ülkelerin türkiye dışında bu konularla pek işi olmaz. ne zaman insani yardım için deseler o işin içinde bir çıkarları malesefki oluyor. ne üzücü bir durum. müslümanlar birbirlerini katledecek mezhep bahaneleri olacak.
 
selam ederim;

sevgili sosyalist kur'an da bildirilenle ışid'in icraları birbirinden farklıdır. KUR'An ile bağdaşıyor zaten. bu meseleyi sadece KUR'AN a bakarak çözümleyemeyiz. sevgili peygamberimizin hayatı ve icralarıda bize ışık tutar.

üçüncü bir kısım örnek verdiğiniz ve adına tatlı su müslümanı dediğiniz kişilerin anlayışı kendilerini ilgilendirir. kimse kimsenin inanışı yada anlayışı ile ilgili sorgulama yapamaz. çünkü islamiyette farz kılınan hususların bile ucu açık bırakılmıştır. islamiyette namaz sayısı değildir muhim olan, muhim olan düşünce ve davranışta ulu Allah'a karşı sorumluluk duygusu taşıyarak yaşamaktır. sorumluluk taşıdığımız canın gücün kuvvetin akılın doğru icralar ile hakkını verebilmektir. bu borç sayılmaz bu ahde vefadır.

siz savaşta yada barışta çevrenizde çıplak bayanlar, erkekler dolaşsın istermisiniz? çıplaklık toplumsal sınırlar çerçevesinde kanunlarla zaten yaşanılan topluma göre çizgileri çizilmiş bir kavramdır. türkiyede çoğunluğu müslüman bir ülkedir ve uygulamalar aynı değildir. bu sebeple herhangi bir topluluğun islam adına yaptığı herhangi bir davranışı bütün islamiyete mal etmekte doğru değildir.

zaten bu tip örgütlerin verdiği en büyük zararda sizin gibi sorgulayan insanlara karşı, söz hakkı vermeleridir. bende şimdi ateistlerin bir kısmı kedi kesiyor diye, ateistlerin hepsi satanisttir diyemem. bu fırsatçılık olur. nifak çıkarmak olur. doğrusu bu bana yakışmayacağı gibi, sizede yakışmaz.
 
selam ederim;

suphanallah allahu ekber diyerek insanları katlediyorlar. kimini canlı canlı uçurumdan atıp allahu ekber diyip gülüşüyorlar, kimini meydanda silahla katlediyorlar, kiminin kafasını kesip meydanda top oynuyorlar. açtıkları bayrak sevgili peygamberimizin mühürünü taşıyor. videoyu izlemek insana dokunuyor gerçekten. nasıl oluyorda aynı kitap ve aynı peygamberden öğrenilen anlayışlar bu kadar farklı oluyor. inanılır gibi değil. hala orda burda dini sohbet adı altında hikayeler anlatanlar, sağda solda çeşitli ayetler paylaşanlar. işin garibi herkez izliyor müdahale uzlaşma yok. yaşananlar birde mezhep çatışması yani aynı yaradana aynı kitaba aynı peygambere inanıyorlar. insan aklı ne kadar ilginç değil mi? eğitimin önemini bilmiyoruz malesef. herkez bildiği yoldan gidiyor. neyin doğru neyin yanlış olduğu tartışılmıyor bile. sadece fikir özgürlüğü adı altında her dileyen dilediğini yapıyor. insanlık inanılmaz geriye gitti. inanın ilk çağdaki insanları aratmıyoruz insanlık olarak. sadece daha rahatız klimalar, cep telefonları, arabalar, bilgisayarları kendimize oyuncak yaptık. birbirimizi katlediyor, çocuklarımızı öldürüyor, tecavüz ediyor, hayvanları üretip üretip katlediyor, doğayı tabiatı tahrip ediyoruz. adınada medeniyet diyoruz hiç utanmadan. bugüne bilgi çağı diyen akılsızlar bile var. medya çok çirkinleşti, bu çirkin haberleri neredeyse özendirecek başlıklar yapıyorlar. yaşanan bütün bu yanlışları küçük birşeymiş gibi servis ediyorlar. hemen yanına saçma sapan insanların resimleri yaşam tarzları arabaları varlıkları yiyip içtikleri, giyip giymedikleri yayınlanıyor. kime ne don giymeyi unutan insan haberinden. birde ulusal gazetelerde bu haberler. inanılmaz aptalca bir dönemden geçiyoruz sonu hayrolsun inşallah.

inanın korkuyorum hemde öyle böyle değil. bir sabah kalkacağız ve koca kıtalar yok olmuş olacak bu akılsız insanlar yüzünden. neymiş bu din arkadaş uzlaşma konuşma tartışma yetisini yitiriyor insanlar.

dayanabilen izlesin görsün sevgili muhammedimizin bayrağı kimlerin elinde. o bayrak ellerinde neler yapıyorlar. sorsanız alın size dindar insanlar. 5 vakit namazlarında, ağızlarından allahuekber suphanallah kelamları düşmüyor. hepsi oruçludur sorsanız. yüzyıllardır ezbercilikle yaşanan inanışların hepsi ortadan kalkmıştır oysa.

şuna şaşırıyorum, gerçekden doğru düzgün bir alim çıkmadı eleştirmedi olanları, neymiş bu mezhepler inanışlar hayret doğrusu. hıristiyanlardada benzeri olaylar yaşandı geçmişte, din meselesi bugünkü anlayış ile artık yeryüzünden silinmiştir. bitmiştir din.

Habertürk Video

buda baska bir örnek daha bugun gazetelere yansıdı, aşırı sağcı ( nasıl oluyorsa) bir yahudi gurubun işlediği suç, 17 yasında genci diri diri yakmışlar. Filistinli genç canlı canlı yakılmış - Hürriyet DÜNYA
 
IŞİD, masum, sivil halka katliam yapan bir TERÖR Örgütüdür...Bunun dışında ne söylenirse söylensin gerisi hikayedir...!
 
IŞİD, masum, sivil halka katliam yapan bir TERÖR Örgütüdür...Bunun dışında ne söylenirse söylensin gerisi hikayedir...!

5-6 yıl Önce Amerika'nın Irak halkına yaptığı işkenceleri yine bu forumda resimleriyle paylaşmıştık. Anası Bacısı tecavüze uğrayan Çoluğu çocuğu Öldürülen Halktan işte böyle İŞİD gibi kafa kopartan Terör Örgütü çıkar Ne bekleniyordu ki?
 
5-6 yıl Önce Amerika'nın Irak halkına yaptığı işkenceleri yine bu forumda resimleriyle paylaşmıştık. Anası Bacısı tecavüze uğrayan Çoluğu çocuğu Öldürülen Halktan işte böyle İŞİD gibi kafa kopartan Terör Örgütü çıkar Ne bekleniyordu ki?
Evet sonuna dek haklısınız...Aynı şey bizim başımıza gelse belki biz de aynı davranırdık, bu bir insan psikolojisi.

O bölge, özellikle Irak, Suriye, İsrail-Filistin hattı ATEŞ HATTI...Belki de tarih boyunca da hep aynı...Maalesef bir de oluşan terör örgütlerine devletlerin kendi çıkarları doğrultusunda yaptıkları desteklerle büyümeleri eklenince, o bölgeden kan, gözyaşı, katliam eksik olmuyor.Son dönem sanırım IN olan IŞİD oldu bu konuda.Kendi kendilerine bu kadar güçlü olabilmelerinin yollarından biri yukarıda söylediğim, diğeri de otorite boşluğu....Otorite boşluğu olan ülkelerin içlerinde yuvalanmış örgütler bunlar....Kimi ETNİK kökene dayalı devlet kurmak ister, kimi ŞERİATA dayalı devlet kurmak ister....İsteyen isteyene....
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt