• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İşçiler birleşiyor... İlk küresel sendika yolda!

Okunuyor :
İşçiler birleşiyor... İlk küresel sendika yolda!

Datassist.

Acemi
Üye
İşçiler birleşiyor... İlk küresel sendika yolda!

İngiltere ve ABD'nin en büyük sendikaları tek çatı altında birleşme kararı aldı. Küreselleşme karşısında işçi sınıfı için tarihi bir adım niteliği taşıyan gelişme, aralarında BP ve Rolls Royce'un da bulunduğu şirketlere karşı, çalışanların elini güçlendirecek.

İşçi sınıfının anayasası olarak kabul edilen "Das Kapital" isimli eserinde işçilerin "ancak örgütlendiklerinde ve bir sınıf olarak kendi varlıklarının bilincine vardıklarında devrimci bir rol oynayabilecekleri"ni iddia eden ünlü düşünür Karl Marx'ın ruhu nihayet şad olacak. Çünkü dünya işçileri tarihinde ilk kez devrim niteliğinde bir yol ayrımına geldi. İngiliz ve ABD'li işçiler, geçen senenin nisan ayından bu yana sendikaları aracılığıyla yürüttükleri görüşmelerin sonunda tek bir çatı altında birleşme kararı aldılar.

Sendikalar küresel ortak avında, birleşmeler yolda

İngiltere'nin en büyük işçi sendikası olan 2 milyon üyeli Unite ile ABD, Kanada ve Karayipler'deki işçileri temsil eden 850 bin üyeli United Steelworkers (USW) birleşerek dünyanın ilk denizaşırı işçi organizasyonunu kurmaya hazırlanıyor. ABD ve İngiltere gibi kapitalizm ve küreselleşmenin beşiğinde doğmaya hazırlanan bu dev sendikaya zamanla Avustralya'dan Yeni Zelanda'ya kadar bir çok yeni sendikanın daha entegre olması bekleniyor. Bu, dünya işçilerinin özellikle çokuluslu dev şirketler karşısındaki ücret pazarlığında ellerini iyice güçlendirmeleri için tarihi bir fırsat. 21'inci yüzyılın sonlarında serbest ticaretin önünden kalkan engeller ve birbiri içine geçmeye başlayan finansal piyasalar ile vücut bulan "küreselleşme" en çok işveren tarafına yaramıştı. Bunun yanında çokuluslu şirketler Çin gibi ucuz ekmek cennetleri sayesinde küreselleşmenin adeta kaymağını yedi.

ikturkiye.com
"Datassist - Ayşe Nazmiye Uça"
 
Üst Alt