• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İsa'nın kefeni sahte mi gerçek mi?

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
İsa'nın kefeni sahte mi gerçek mi?

mopsy

Emektar
Üye
Torino Kefeni veya İsa'nın Kefeni olarak bilinen ve Hz İsa'nın çarmıhtan indirildikten sonra sarıldığı ve yüzünün siluetini taşıdığı iddia edilen keten kumaşın sahte olduğunu ispatlama çalışmaları sürüyor.

İtalya'nın Pavia Üniversitesinden organik kimya profesörü Luigi Garlaschelli, Orta Çağ'da bulunan malzeme ve teknikler kullanarak Hz İsa'ya ait olduğu iddia edilen kumaşı o günün koşullarıyla yeniden üretti.

Bulgularını hafta sonunda bir konferansta sunan İtalyan bilim adamı, çok sayıda kişinin kefenin "insan tarafından üretilmiş olamayacağı ve doğaüstü açıklanamayan özellikleri" bulunduğuna inandığını, ancak sonucun, kumaşın ucuz malzemeler ve son derece basit bir yöntemle yeniden üretilebileceğini gösterdiğini söyledi.

Bilimsel çalışması bir grup İtalyan ateist ve agnostik tarafından maddi ve manevi desteklenen Garlaschelli, yeniden ürettiği kefeni bir gönüllünün üzerine örttü ve asit izleri içeren bir pigmentle ovaladı.

Yüz için de bir maske kullandı. Kumaş, bir fırında ısıtılarak yapay olarak eskitildi ve yıkandı. Bu işlem pigmenti çıkarırken, kefendeki ize benzer yarım tonda bir görüntü geriye kaldı.

Ardından da kefendekine benzer biçimde, kan lekeleri, delikler, hafif yanık ve su lekeleri eklendi.

Garlaschelli, sunumunun sonunda, "Dünyanın en iyi laboratuvarlarında yapılan karbon tarihlemesine inanmayanlar, tabii ki bana da inanmayacaklar" dedi.

İlk kez 1350'lerde Fransa'da sergilenen kefen, 1578'de İtalya'ya getirilerek Torino'da San Giovanni Battista Katedrali'nde muhafaza edilmeye başlandı.

1988 yılında karbon-14 yaş belirleme testine tabi tutulan kefenin 700 yaşındaki keten bitkilerinden yapıldığı belirlenmişti.

1260-1390 arası bir tarihe ait olduğunun belirlenmesiyle gözden düşmesine rağmen, kumaş dini çevrelerde değerini hala koruyor ve çok ender olarak halka gösteriliyor
haberbaz.com
 

carloss

Kıdemli
Üye
Bilimin dine ait bir bilgiyi çürütmesini asla din insanları kaldıramaz, inanmayacaklardır elbet.
 
Üst Alt