İş yerinde mobbing yapılıyor ne yapabilirim?

mobbing belirtileri , mobbing türleri , mobbing çeşitleri , mobbing örnekleri , mobbing ekşi , mobbing testi , mobbing ile mücadele , mobbing makale

İş hayatında bazı sıkıntılar yaşıyor ve kendinizi bir çıkmazın içerisinde hissediyorsanız, her üç çalışandan ikisinin yaşadığı gibi mobbing'e uğruyor olabilirsiniz.

Günümüzde çalışanlar için hayatı kabusa çeviren mobbing; iş yerindeki psikolojik şiddet, dışlama, aşağılama, rahatsız etme, motivasyonu ve öz güveni kırma gibi pek çok davranışı kapsamaktadır.

İş yerinde mobbing yaşıyorsanız ne yapabilirsiniz?

''İş yerinde gülümsemeyen suratlar, birbirini yok sayan tavırlar ya da sözlü bir şekilde emir veren emir kipleriyle konuşmaların hepsi çalışma ortamındaki huzursuzluğu arttırabilir.

Bunu çözmek için öncelikle kendimizle olan iletişimimize bakmamız lazım;Ne kadar kendimizle iyi iletişim halindeyiz? Kendimizle barışıklık durumumuz var mı?Kendimizi gerçekten seviyor muyuz? öncelikli olarak bunların farkına varmalıyız.''

Mobbing durumunda hangi mercilere başvurulmalı?

Mobbing'e maruz kalanlar ÇSGB, TBMM, Anayasa Mahkemesi, BİMER, Alo 170, Kamu Görevlileri Etik Kurulu, Kamu Denetçiliği Kurumu, Türkiye İnsan Hakları Kurumu ve İl, İlçe İnsan Hakları Kurulları na başvuru yapabilirler. Yapılan şikayet sonucu mobbing yapıldığını kanıtlamak için kamera kayıtları, e- mailler, kullanılan ilaç faturaları, verilen işlerle ilgili belge ve örnekler alınarak delil olarak sunulabilir. Çünkü yargıya intikal eden davalarda delil etkin bir yargılama için önemlidir. Kamu ve özel sektör ayırt etmeksizin tüm çalışanlar şikayet ve bilgi almak için 7 gün 24 saat ALO 170 Hattına başvurabilirler.
 
  • Etiketler
    mobbing mobbing yapılıyor mobbing yapmak mobing cezası
  • Üst Alt