• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İş Yerinde Asla Söyleme

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 2
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
İş Yerinde Asla Söyleme

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

İş Yerinde Asla Söylememeniz Gerekenler
Ne kadar öfkeli olursanız olun, ofisteyken aşağıdaki cümleleri, sakın ağzınıza almayın.

Patron sinirimi bozuyor!

Patronlar iyi ya da kötü, her şeyi duyar. Secrets to Winning at Office Politics (Ofis Politikasında Kazanmanın Sırları) adlı kitabın yazarı Dr. Marie McIntyre patronunuz hakkında konuştuklarınızın, onun kulağına gideceğini bilin diyerek; içinizi dökmeniz konusunda mutlak bir gereklilik duymanız halinde, bunu iş dışında yapmanızı öneriyor.

Oğuz aptalın teki!

Ofis dedikodusu, dedikoducuları bir araya getirip, iletişimi artırabilir; ancak bu bir yere kadar bahsedilen faydayı sağlar. Çünkü dedikodu ileri gidildiği takdirde, paranoyanın gelişmesine neden olur ve üretkenliği azaltır. Bu sebeple iş yerindeyken arkadaşlarınıza
kullanışlı bilgileri iletin.
Mesela Oğuz aptalın teki! yerine;
Oğuz, pazarlığı istenildiğiz gibi yapamadı,
çünkü müşteriyi tanımıyordu. diyebilirsiniz.

Esas adamın yerine geçsem!"

Firma içi politikanın altın kuralı;
stratejinizin tamamını
kimseye anlatmamanızdır.
Patronunuz, 1 ay sonra bir
başkasının yerine geçmeyi

planladığınızı değil; sadece onun işini yapabileceğinizi ve bunu istediğinizi bilmeli.Bu yüzden eğer bu şekilde planlarınız varsa bile bunu sadece kendinize saklayın. Eğer planlarınızı -yakın bile olsa- bir iş arkadaşına anlatırsanız,
sonuç acı verici olabilir.

Üniversitede uyuşturucu kullandım!

Geçmişte yaşadığınız olumsuz deneyimlerin hoş karşılanacağını düşünseniz de bazen bu tecrübeler, kötü bir izlenim bırakmanıza neden olabilir. Çok sarhoş olduğunuz bir günde umumi bir alanda tuvalet ihtiyacınızı karşıladığınız için hapishanede geçirdiğiniz gece, sıra dışı olabilir ama yine de bu anekdotu kendinize saklayın. Çünkü anlattıklarınız aleyhinize kullanılabilir.

Semih, yine sarhoş olmuş!

Başka bir çalışan hakkındaki utanç verici detayları açığa çıkarmanız, iş arkadaşlarınızın size olan güvenini azaltır. "Ofisteyken konuyu her zaman işe getirin ve kimsenin kusuru üzerinde durmayın. Örneğin, Semih, pis kokusu yüzünden sarhoş olmuş. yerine; Semih, müşterilere doğru izlenim vermedi. diyebilirsiniz.

MSN Erkek - İş Dünyası
 

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!
Simdi isin ikinci boyutuna gecelim.
Bir isveren/idareci olarak bence son derece yanlis
Bir onermeyi asagiya asiyorum.
İşyerinde aşk

İş arkadaşınızla aranızda bir elektriklenme oluşmaya başladı. Bu durumda en doğru davranış ne? Bu elektriğin önüne geçmeye çalışmak mı, yoksa oluruna bırakmak mı?
Yetenekleriniz, çalışma tarzınız, iş anlayışınız, ilgi alanlarınız o kadar benziyor ki... Bu da sizi birbirinize yaklaştırıyor. Fazla mesailer, ortak projeler ve tabii ki ortak başarıların kutlanması... Kendinizi ona her geçen gün biraz daha yakın hissediyor ve ondan da aynı sinyalleri alıyorsunuz. Yani toplantılar, fotokopi makinesi ve dosyalar arasında bir aşk doğmak üzere. Bu düşünce bir yandan sizi heyecanlandırırken bir yandan da kafanızda soru işaretleri oluşturuyor: Acaba iş arkadaşınızla flört etmeniz ne kadar doğru?

Her şey ortada

Uzmanlar, işyerinde flörtün son derece doğal ve hatta avantajlı olduğunu söylüyor. Onlara göre normal bir ilişkide aylar süren birbirini tanıma devresi işyerindeki bir ilişkide çok daha kısalıyor. Duygusal bir ilişkide karşınızdaki erkek sizi etkilemek için kendisi hakkındaki pek çok olumsuz ayrıntıyı saklayabilir, ama iş ortamında hemen hemen her anı birlikte geçirdiğiniz bir erkeğin böyle bir şansı yok.

Peki iki kişi arasında oluşan bu elektriğin kaynağı ne?

Ait olma duygusu

Psİkologlara göre iş ortamında beraber çalışmak insanlar arasındaki birbirine ait olma duygusunu artırıyor ve bu duygusal yükseliş kolayca başka yönlere kayabiliyor. Zamanı paylaşmak bir süre sonra hayatı paylaşmak haline geliyor ve bu his insanları birbirine doğru çekiyor. Bu noktadaki tek soru işareti bu çekim karşısında ne yapılacağı! Püf nokta ise dengeli ve soğukkanlı davranmak, işyerinin ciddiyetine yakışmayacak tavırlar sergilememek...

Bunları yapmayın

* Ne kadar yakın olursanız olun diğer çalışma arkadaşlarınıza en azından başlangıçta tek kelime bile söylemeyin. Sorulursa da inkar edin.

* Öpücüklerin, davetkar hareketlerin, hele de seksin işyerinde asla yeri yok. Kendinizi kontrol edin, kimseyi zor durumda bırakmayın.

* Flört ettiğiniz kişi sizden daha iyi bir mevkideyse bu durumu terfi etmek için bir araç gibi görmeyin.

* Şirket sırları ilişkilerde de sır olarak kalmalıdır. Ondan bu sırları size açıklamasını istemeyin.

* Aranızda anlaşmazlık çıkarsa asla diğerlerinin gözü önünde tartışmayın.

* İlişkiniz sona ererse ona karşı tavır almayın ve dostluğunuzu sürdürmeye çalışın.
maksimum.com
 
Üst Alt