• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İş verenler şişman çalışan istemiyor

Okunuyor :
İş verenler şişman çalışan istemiyor

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Atalarımız ilk intibanın önemli olduğunu yüzyıllar önce söylemiş. Şimdi atalarımızın sözlerini araştırmalar da kanıtlıyor. Artık hayatın her alanında dış görünüşe bakılıyor. Şişmanlık iş dünyasında dezavantaj... Karşılıklı etkileşimlerde konuşma, beden dili, ifade yeteneği gibi unsurlar kişinin hakkımızda fikir edinmesi için önemli ipuçları. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, tüm bunların dışında ilk görüşmede karşımızdaki kişilerin beğenisini toplama ve olumlu bir izlenim yaratmada dış görüntü çok daha fazla önem arz ediyor. İş hayatında da başa bela oluyor İş verenler şişman çalışan istemiyor. Son yıllarda küresel bir sağlık sorunu olarak giderek büyüyen obezitenin iş hayatına olumsuz etkileri nedeniyle iş verenler iş yerlerinde bazı önlemler alma yoluna gidiyor.

Avrupa ve Amerika'da yapılan bir çok araştırma şişmanlığın iş hayatında imaj, iş verimliliği ve sağlığı olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor ki bu durumda kilo, iş başvurularında ülkemizde de önemli bir kriter haline dönüşüyor. Kilo sadece imaj değil öğrenme ve hafıza üzerinde de belirleyici bir unsur. Yine son dönemde şişmanlık, hormon ve hafıza üçgeninde yapılan araştırmaları şişmanlığın öğrenme ve hafıza üzerindeki olumsuzluklarını ortaya koyuyor.

Bazı sektörlerde sorun yaşıyorlar

Özellikle spor, sağlık ve güzellik sektöründe kilolu olmak büyük bir handikap. Bu alanlarda çalışanlar alanlarının misyonlarına ve inançlarına uygun fiziki görünüme sahip olmak durumunda bununla birlikte satış ve pazarlama alanlarında aktif olarak çalışanların gerek dış görünüm gerekse yüksek tempodaki hareketliliğe uyabilmeleri için kilo kontrolünü ellerinde bulundurmaları gerekiyor.

Finans, borsa ve bankacılık gibi stres yoğunluğu yüksek alanlarda çalışanlarda kilo dış görünüm kaygısından sağlık açısından önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Stres kilo ile birlikte başta kalp damar, tansiyon, şeker gibi birçok hastalığın tetikleyicisi olarak ilk sıraya yerleşiyor.

Yağ deposu olmaya en yakın aday bölge göbek

İş yaşamı için şişman olmak dezavantaj ama diğer taraftan da iş hayatı insanı şişmanlatıyor yani kendi içinde karışık bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. Bu durumda iş yaşamının kilo aldıran ajanlarını tespit etmek ve kilo almayı önlemek gerekiyor.

Stres ve hareketsizlik metabolizmayı yavaşlatma özelliği ile kiloların ve yağlanmanın nedeni. Vücudun yağ deposu olmaya en yatkın bölgesi karın ve göbek çevresi olduğu için kilo alındığında yağlanmanın en fazla yoğunlaştığı bölge oluyor. Dolayısıyla stres ve hareketsizlik karın bölgesi yağlanmasının sebepleri arasında oldukça önemli yerini alıyor. Yaşla birlikte bel çevresi ve karın bölgesinde oluşan yağları eritmek oldukça zorlaştığını unutmamak gerekiyor.

kadinca.net
 
Üst Alt