• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İş Sözleşmelerinde Eğitim Karşılığı Cezai Şart Uygulamaları

Okunuyor :
İş Sözleşmelerinde Eğitim Karşılığı Cezai Şart Uygulamaları

Datassist.

Acemi
Üye
İş Sözleşmelerinde Eğitim Karşılığı Cezai Şart Uygulamaları Ve Çalışma Mevzuatındaki Yeri

Bekir GEÇER
Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişi

Çalışma mevzuatında, işverenler ve işçiler bakımından iş sözleşmesinin belirli bir süre devam etmesini garanti altına almak amacıyla bazı argümanlara başvurulmaktadır. Bu yöntemlerden biri de, iş sözleşmelerine cezai şart hükümleri konulmasıdır. İş sözleşmelerinde, cezai şart; sözleşmenin taraflarından birinin sözleşmede belirtilen borçlarını (yükümlülüklerini) yerine getirmemesi durumunda maruz kalacağı bir tür yaptırımdır. Cezai şart, mevcut iş sözleşmesindeki hükümlerin uygulanmasını garanti altına almak için öngörülen bir tür teminat düzenlemesi niteliğindedir.

Kurumsal şirketler bakımından personel istihdamında önemli ilkelerden biri; iyi eğitimli, gelecek vaadeden, genç ve deneyimsiz "yeni mezunların" işe alınarak şirket kültürüne göre yetiştirilmesidir. Diğer yandan, bir personelin işveren şirket yararına iş üretmesi ancak etkinliğe dayalı bir eğitimle mümkün olabilmektedir. Bu eğitimi alan ve yetişen bir personeli transfer etmek isteyen çok sayıda şirket (beyin avcıları) bulunmaktadır. Bu noktada eğitim karşılığı cezai şart, işçisine eğitim yatırımı yapan işverenin kendini garantiye alma aracı olarak devreye girmektedir. Pahalı bir uygulama eğitiminden geçen personel, aynı zamanda yatırım yapılmış bir insan kaynağı durumundadır.

"İş Sözleşmelerinde Eğitim Karşılığı Cezai Şart Uygulamaları Ve Çalışma Mevzuatındaki Yeri " başlıklı haberin tam metni için tıklayınız.
"Datassist - Ayşe Nazmiye Uça"

Üst Alt