İş Görüşmelerinin Ustası Olun

‘O’ pozisyon için en uygun aday olduğunuzu ispatlayın.

İş görüşmelerinizde bunları mutlaka yapın.
Hazırlık:
Başvurduğunuz şirket hakkında ev ödevinizi iyi hazırlayın. “Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz?” Sorusu boşuna değildir. O işe ne kadar ilginiz olduğunu gösterir. Sektör ve şirket hakkında internetten ya da arkadaşlarınızdan bilgi alın. Bu sayede görüşmenin ilk raundunu kazanmış sayılırsınız. Zira hazırlık süreci kendinizi gösterirken, rahat hissetmenizi sağlar. Görüşmede yapmacık görünmek istemiyorsanız, iyi olduğunuz konuların bir listesini yapın ve doğal olana kadar yüksek sesle okuyun. En güçlü 5 özelliğiniz daha sandalyeyi çekerken aklınızda olmalı.

Soruşturun:
Sizin de merak etmeye ve cevap istemeye hakkınız olduğunu aklınızda tutun. Pozisyon ile ilgili aklınıza takılan her şeyi sorun. Karşı tarafın iznini beklemenize gerek yok. İnsan kaynakları uzmanlarına göre bu tip sorular aslında oldukça iyi. Özellikle “Sizinle çalışmaktan ne umabilirim?” ya da “Terfi imkânları nelerdir?” gibi sorular kariyer hırsınızı gösterecek ve iyi bir izlenim verecek…

Açık olun:
Diyelim ki mevcut işinizden neden ayrılmak istediğiniz soruldu. Cevap verirken sakın kaçamak cevaplar verip mırıldanmayın. Neyin yanlış gittiğini açıkça belirtin. Zaten iş harika olsaydı, orada olmazdınız değil mi? Aynı şekilde neden o şirkete başvurduğunuzla ilgili de hazır bir cevabınız olmalı. Tüm insan kaynakları uzmanları için bu soru vazgeçilmezdir. “Bu iş bana daha fazla para ve olanak sağlıyor,” cümlesi bile yeterince iyi bir cevaptır.

Planınız olsun:
Kendine güvenerek kariyer planının ana hatlarını çizen ve geçmiş deneyimlerinin bu planla ne kadar uyum içinde olduğunu gösteren adaylar oldukça iyi bir puan alır. Çünkü görüşmeyi yapan kişi kendi sunduğu pozisyonun sizin kariyer yolunuzda ne kadar mantıklı bir durak olduğu kararına varır.

msn.com
 
Üst Alt