• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İş Görüşmeleri

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
İş Görüşmeleri

mopsy

Emektar
Üye
Ofiste Kravat ile Fark Yarat[/COLOR]
Ofiste kimse takmıyorken bile kravat takmayı alışkanlık haline getirin.

Ofiste farklı olmak zordur. Çünkü iş hayatının kendine ait ve fazla esnek olmayan kuralları vardır.
Kravat ise farkınızı ortaya koyabilmeniz için bulunmaz bir fırsattır.
Cesur olun. İçinizdeki yenilikçi lideri ortaya çıkaran seçimler yapın.
Bırakın odadaki diğer insanlar sizin detaylara ne kadar önem verdiğinizi bir bakışta anlasınlar.
Ayrıca kravat gibi bir aksesuarı çıkarıp atmak kolay olduğundan,
Abarttığınızı düşündüğünüz anda değiştirme şansınız da vardır.

İşinizi geliştirmenizi sağlayan 4 yol
İş yaşamı zorlu bir maraton Bu maratondan alnınızın akı ve parıldayan bir madalya ile çıkmak istiyorsanız önerilerimize bir göz atın...

1- Zam ya da terfi isteyin

Her ne kadar bizim derviş bekleyerek muradına erse de, iş dünyasında işler böyle yürümüyor. Eğer masanızda oturup fırsatların önünüze gelmesini beklerseniz, öylece yaşlanacaksınız demektir. Etrafınıza şöyle bir bakın: Kim, niye terfi ediyor? Daha sonra patronunuzla performans beklentisini iyice bir açıklığa kavuşturun. Artık görünmez bir kahraman olmayı bırakın: İnsanların neler yaptığınızın farkında olduğuna emin olun.

2- İş takviminizi iyi ayarlayın

Toplantılarınızın arasında en azından bir gün boşluk bırakmayı deneyin. böylece hem bir önceki toplantının notlarını rahatça çıkarabilir hem de bir sonraki toplantı için hazırlık yapacak zamanınız olur.

3- Toplantılarda kendinizi gösterin

Hedefimiz açık; patronunuza ne kadar iyi bir çalışan olduğunuzu göstermek. Bunu yapmanın da en iyi yolu, toplantılardır. Herkes patronunuzun söylediklerine emme basma tulumba gibi kafa sallarken, siz olaylara farklı bir bakış açısı getirin. En iyisi bir önceki gün toplantı notları üzerine biraz çalışmak ve yaratıcı fikirler üretmek.

4- Öğle tatilinizde 10 dakikalık yürüyüşler yapın

Mesai saatlerinde mümkün olan kısa yürüyüşler enerjinizi gözle görünür oranda yükseltebilir. Örneğin, 10 dakikalık tempolu bir yürüyüş, sonraki 120 dakika boyunca enerji seviyenizi tepeye çıkarır.

İş Görüşmelerinde Bunları Sakın Yapmayın
İş görüşmelerinizin başarılı geçmesini istiyorsanız, bazı noktalara çok dikkat etmelisiniz.

Tek kelime cevaplar:

Bunlar kesinlikle tabu sayılıyor. Karşınızdaki size sordukça siz de ona sorun. Her suskunluk anı dezavantajınız olacaktır. Görüşmenin yüzde 50-60ında konuştuğunuza emin olun. Daha azı diğer adayın avantajı olabilir.

Gerginlik:

Karnınıza kramplar giriyor dahi olsa, belli etmeyin. Gerginliğinizi belli etmeniz, baskı altında nasıl bir performans göstereceğinize dair doğru izlenimi vermenize engel olur. İşverenlerin, sürekli gergin olan insanların çalışmasından hoşlanmayacağı kesin.

Tereddüt:

Görüşmeyi yapan kişiye artık özel hayatınıza daha fazla zaman ayıracağınızı ve saat 18:00da spor salonunda olmayı planladığınızı söylemeyin. İşverenler her şeyini işe vermek isteyen çalışanlardan hoşlanır. Ayrıca kafanızda şehir değiştirmek gibi planlar varsa, bunu da kendinize saklayın. Sizin için önemli bir karar aşaması olabilir, ama masanın karşısında oturan kişi için bu çoktan verilmiş bir karardır. En güzeli buna işe başvurmadan önce karar vermiş olmaktır.

Samimiyet:

Görüşmeniz olağanüstü gidiyor. İyi iş çıkardınız. Ancak sınırı korumakta fayda var. Yani el şakaları yapmak ya da daha rahat oturmak için tek ayağınızı kalçanızın altına almak gibi garip hareketlerden kesinlikle uzak durun. Arkadaşça davranın, sadece doğru zamanlarda gülümseyin; ancak hiçbir zaman profesyonel duruşunuzdan vazgeçmeyin. İkinizin de orada bulunuş amacı hâlâ aynı. Ayrıca klasik kurallar yine geçerli: dinden, seksten ve politikadan söz açmayın. Ya görüşme kötü gidiyorsa? Belki de kibirli bir kişiye denk geldiniz. Cvinizi doğru dürüst okumamış, tek ayağı masada cep telefonuyla gevezelik ediyor, hatta size yanlış isimle sesleniyor ve hangi iş için orada olduğunuzu bile size soruyor olabilir. Soğukkanlılığınızı koruyun ve düşünerek hareket edin.

msn.com
 
Üst Alt