• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

ırkçılık

  • Konbuyu başlatan merkür
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 770

Okunuyor :
ırkçılık

merkür

Amatör
Üye
Irkçılık

İnsan ırklarının kökeni nedir?“Âdem karısına Havva adını verdi, çünkü o tüm yaşayanların anası olacaktı” (Başlangıç 3:20).

UZMANLAR NE DİYOR?

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) “Tüm insanlar tek bir türe aittir ve ortak bir kökten gelmiştir” diyor (Irk ve Irksal Önyargı Bildirgesi, 1978).

KUTSAL KİTAP NE DİYOR?

Tanrı, iki insan —Âdem ve Havva’yı— yarattı ve onlara şöyle dedi: “Çocuklar sahibi olun, çoğalın, yeryüzünü doldurun ve onu denetiminiz altına alın” (Başlangıç 1:28). Böylece Âdem’le Havva tüm insanlığın babası ve annesi oldu. Sonra bir tufanla yeryüzündeki insanların büyük bir kısmı yok oldu ve sadece dört çift hayatta kaldı: Nuh peygamber ve karısı, üç oğlu ve onların eşleri. Kutsal Kitap hepimizin Nuh’un oğullarından geldiğini söyler (Başlangıç 9:18, 19).


Bir ırk diğerinden üstün müdür?“[Tanrı] bütün yeryüzünde otursunlar diye, insanlığın tüm milletlerini tek bir adamdan yarattı” (Elçiler 17:26).

BAZILARI NE DEDİ?

20. yüzyılda bazı gruplar ırkçı ideolojileri benimsedi. Örneğin Naziler ırk üstünlüğüyle ilgili inançların biyolojik bir temeli olduğunu savundu. Öte yandan daha önce sözü edilen UNESCO bildirgesi “insan ırkının temelde bir bütün olduğunu, dolayısıyla tüm insanların ve halkların esasen eşit olduğunu” kabul etti.

KUTSAL KİTAP NE DİYOR?

Elçiler 10:34, 35’te şöyle yazar: “Tanrı taraf tutmuyor, her millette Kendisinden korkan ve doğruluktan ayrılmayan kişi O’nun gözünde makbuldür.” Bu nedenle hiç kimse bir ırkın diğerinden daha üstün olduğunu iddia edemez.

İsa peygamber öğrencilerine “Hepiniz kardeşsiniz” diyerek izlemeleri gereken standardı belirlemişti (Matta 23:8). O, kendisini takip eden kişilerin birlik içinde olması ve ‘tam bir birliğe kavuşması’, yani aralarında ayrılık ya da bölünme olmaması için dua etmişti (Yuhanna 17:20-23; 1. Korintoslular 1:10).


Irkçılık bir gün bitecek mi?‘Son günlerde, Yehova’nın evinin bulunduğu dağ pekiştirilecek ve bütün milletler oraya akın edecek’ (İşaya 2:2).

BAZILARI NE DÜŞÜNÜYOR?

Irkçılıkla ilgili gerginlikler sürüp gittiğinden birçok ülkede insanlar, ırkçılıkla baş etmek konusunda toplumda kayda değer bir ilerleme olup olmadığından emin değil. Bazıları ırksal eşitliğin asla sağlanamayacağını düşünüyor.

KUTSAL KİTAP NE DİYOR?

Yaratıcımız ırksal nefretin sürmesine sonsuza dek izin vermeyecek.

Tersine Tanrı’nın Krallığının yönetiminde “her milletten, her kabileden, her halktan ve her dilden” erkek ve kadın, Tanrı’ya birlik içinde ibadet edecek ve birbirine gerçek sevgi gösterecek (Vahiy 7:9).

Tanrı’nın Krallığı hayal ürünü bir kavram değildir. Yeryüzünde büyük değişikliklere neden olacak gerçek bir yönetimdir; Yaratıcımızın amacı yeryüzünde tüm milletlerin ırksal engeller olmadan yaşamasıdır.

UYANIŞ NİSAN 2014
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt