İran'dan Kadınlara ceza tarifesi

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Ahmedinecad yönetimi kadınların örtünmesine yönelik baskıyı her geçen gün artırıyor. Sokaklarda sürekli kontroller yapan kadın ahlak polisleri, ‘şeriata uygun örtünmeyen, pardesüleri dar olan, tırnaklarında oje olan kadınları önce uyarıp ceza kesiyor, direnişle karşılaşması halinde de gözaltına alıp karakolda “bu suçu tekrarlamayacağına dair” bir kağıt imzalatıyor. Yasakların en sıkı denetlendiği Mashad kentinde yasağa uymayanlara 1300 dolarlık ceza kesileceği açıklandı. Oysa ki bir öğretmen ortalama 500 dolar kazanıyor.

Açık giysinin ithali yasak, Çocuklara çarşaf marşı

Türkiye’deki “Andımız” gibi İran’da her sabah okullarda kız öğrenciler “Çarşaf marşı” okuyor. Marşın sözleri ise, “Kardeş, kardeş, çarşaf giymenin mükâfatı cennettir. Çarşafı düzgün giymemek utançtır, utanç” şeklinde. Yetkililere göre tüm İran halkı giyim kuşamın kontrol edilmesini istiyor. Tahran Polis Şefi Hüseyin Sacidinya “Halk, manken gibi dolaşan kadınlara karşı yaptırım uygulamamızı bekliyor” dedi.

Hükümete yakın Cem-eCem gazetesinin haberine göre ülkede bakanlıklar bundan böyle kendi alanlarında çarşaf kullanımını destekleyecek. Eğitim Bakanı kızların okul üniformalarının rengine karar verecek, Ekonomi Bakanı çarşafla giyilemeyecek kıyafetlerin dış alımını yasaklayabilecek, Kültür Bakanı turistleri çarşaf konusunda bilgilendirecek ve Ulaştırma Bakanlığı da billboardlara İslami koşullara göre giyinmiş kadın resimleri koyacak. (Vatan)

İŞTE CEZA TARİFESİ

* Saçın üzerinde gözlük: 180 bin riyal (17 dolar)

* Kısa ceket: 250 bin riyal (24 dolar)

* Açık renk ceket: 250 bin riyal (24 dolar)

* Ojeli her tırnak için: 5000 riyal (48 cent)

* Makyaj: 250 bin riyal (24 dolar)

* Tahrik edici saç rengi:

1 milyon 500 bin riyal (144 dolar)

Radikal
 

sailor

Amatör
Üye
Bu şeriatı uygulayan ve uygulanmasını uygun gören insanlar 'ben çok dinine bağlı bir insanım herkesi doğru yola getirmeyi amaçlıyorum' diye düşünüp cennete gitmeyi mi düşünüyorlar???
Valla şeriatın bir kelime anlamını biliyorum.Uygulanması ise adamı dinden soğutuyor.
 

thecarmen

Acemi
Üye
İrandan şaşırtmayacak bir yaklaşım ama korkmuyorum Türkiye o noktaya gelmez ABD ve israil in işine aşırı islamcı bir Türkiye işine gelmez onlar bizi böyle seviyor yarı yarıya sürünelim aptal sorularla uğraşalım onları bunlar mutlu ediyor.

Benim korkum pakistan hindistan olmak açlıktan ağzımız kokan bir halde sokaklarda yaşayan kalabalık bomboş bir halk yavaş yavaş o konuma geliyoruz Halkımız sağolsun
 

atom

Tecrübeli
Üye
olurmu hiç,tabiki kapanıcaklar,bürünecekler.dinden soğumakta ne demek,dinlerine sıkı sıkıya bağlanacaklar.bir göğüs dekoltesinin kaç tane fay hattını tetiklediğini bilmiyormusunuz yoksa.mazallar felaketler başımızdan eksik olmaz.adapazarı depreminden sonra çarşaflı kızlar pankart açmışlardı "7.4 yetmedimi" :)
 
Üst Alt