• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

İran'da devrim ayaklanması

Okunuyor :
İran'da devrim ayaklanması

Ala Nur

Amatör
Üye
Başkent Tahran'daki ünlü Azadi Meydanı ve çevresindeki kutlama törenlerine milyonlarca kişi katıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren kentin dört bir yanından Azadi Meydanı'na doğru hareket eden halk, İran bayrağı ile dini ve siyasi liderlerin fotoğraflarını taşıdı.

Meydan ve etrafını bayraklarla süsleyen İranlılar, dini lider Ayetullah Ali Hamaney ve Devrime bağlılıklarını ifade eden sloganlar attı.

Kadınlar ve çocukların da katıldığı törenlerde taşınan pankartlarda, ''Dini lidere itaat, zaferin teminatıdır'', ''Bağımsızlık, özgürlük ve İslam Cumhuriyeti'', ''Haklarımızı sonuna dek koruyacağız'', ''ABD, hiçbir halt edemez'' ve ''Zafer Bayramı kutlu olsun'' gibi ifadeler yer aldı.

ABD ve İsrail'in İran'a yönelik askeri saldırı tehdidine karşı sık sık ''ABD'ye ölüm'', ''İsrail'e ölüm'' ve ''İngiltere'ye ölüm'' diye slogan atan halk, bu ülkeler aleyhinde ifadeler içeren dövizler ve pankartlar taşıdı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın da konuşma yaptığı kutlama törenlerinde, savaş uçakları yüksek irtifada gösteri uçuşu yaptı, paraşütçüler Azadi Meydanı çevresine atlayış gerçekleştirdi.

Devlet televizyonunun canlı verdiği kutlama törenlerini 300'ü yabancı bin 200 gazeteci takip etti.

Törenlere üst düzey siyasi, askeri ve dini liderler ile çeşitli sivil toplum kuruşları ve kurumların temsilcilerinin de katıldığı belirtildi.

Bu yılki törenlere kitleler halindeki katılımın fazla olmasında dini ve siyasi liderlerin çağrılarının etkili olduğu ifade ediliyor.

Kutlama törenlerinin, Tahran'ın yanı sıra diğer 29 eyalet ve dış temsilciliklerde de yapıldığı bildirildi.

MUHALEFET LİDERİNE SALDIRI
İran'ın başkenti Tahran'da güvenlik güçlerinin, muhalefet lideri Mehdi Kerrubi'ye saldırdığı bildirildi.

Bir muhalif internet sitesi, saldırının, Kerrubi, İslam devriminin 31. yıldönümü dolayısıyla yapılan gösteriye katıldığı sırada düzenlendiğini duyurdu.

Jaras sitesinde çıkan haberde, güvenlikçilerin Kerrubi'nin aracının camlarını kırdığı belirtildi, Kerrubi'nin yaralanmadığı kaydedildi.

Aynı site, güvenlik güçlerinin eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'ye de saldırdığını bildirdi.

Bu arada yine muhalefete ait "Yeşil Ses" sitesinin haberinde, güvenlik güçlerinin, muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi'nin, başkentin göbeğinde gösteri yapan yandaşlarına ateş açtığı ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği belirtildi.

HUMEYNİ'NİN TORUNU GÖZ ALTINDA
İran'da muhalif internet sitesi Jaras, Ayetulah Ruhullah Humeyni'nin torununun gözaltına alındığını yazdı.

Sitede, Humeyni'nin torunu Zehra Eşraki ve eşi Muhammed Rıza Hatemi'nin, İran İslam Devrimi'nin 31. yıldönümü sebebiyle yapılan gösteri sırasında, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı duyuruldu.

Eşraki'nin eşi Hatemi'nin, reformcu eski Devlet Başkanı Muhammed Hatemi'nin kardeşi olduğu belirtildi.

Haberde, muhalif lider Mehdi Kerrubi'nin oğlunun da gözaltına alındığı bildirildi.

(AA)

http://www.habervaktim.com/haber/107929/iranda_devrim_ayaklanmasi.html
 

uzak yollar

Tecrübeli
Üye
Ahmedi Nejada hayranım,halkı için süper bir lider.Ne Amerikaymışine avrupaymışkimseleri iplemiyor doğrusu.
 

uzak yollar

Tecrübeli
Üye
çevresinde sevmeyen kim varki İranı?
Türkiye ile araları çok iyi,sudiarabistan desen,silah atacak askeri yok zavallıların,israil zaten ortadoğuda diken üstünde,kendi varlığını zor koruyor.
Ha bide,İran gelişi güzel bir güç değil,dünya dengelerinde İranın yannıda yer alan,Rusya,Çin gibi devletlerde var.Bütün bunların ötesinde ise,Allah iman edenlerle beraberdir.
 

Ala Nur

Amatör
Üye
Evet nejadın stratejisi şu an çok iyi. Rus ve çini yanına almak çok önemli, ama arap ülkeleri abd tarafında gibi.
 
Üst Alt