İran, Kandil'i bombaladı

Merhaba!

İran, Kandil'i 8 saat boyunca bombaladı
İran Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PKK'nın üst düzey yöneticilerinin bulunduğu Kuzey Irak'taki Kandil Dağı'ndaki kampını dün 8 saat boyunca bombaladı.

Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin (IKDP) resmi internet sitesi, İran Ordusu'nun PKK'nın üst yöneticilerinin bulunduğu Kandil Dağı ile terör örgütünün İran kolu olan Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) üyelerinin bulunduğu Kandil ve çevresindeki bazı bölgeleri dün saat 09.00'dan itibaren 8 saat boyunca uzun menzilli toplarla bombaladığını öne sürdü.

Bombalamanın Kandil Dağı eteklerinde bulunan Süleymaniye'nin Pişdere İlçesi'ne bağlı Saroş, Kaskan, Kirnake, Piştaşane, Surede ve Meredo köylerinin bulunduğu kesim ile Kandil Dağı'ndaki Jaraweye İlçesi'ne bağlı Aliyereş ve Zewkeye köyleri ile çevresinin bombalandığı bildirildi. Bombalanan bölgelerin çok engebeli ve dağlık olması, son günlerde yağan kar nedeniyle yolların kapalı ve köylere ulaşmakta güçlük çekildiği için bombardımanların yarattığı zararların henüz belirlenemediği kaydedildi.

DHA muhabirinin Kuzey Irak'taki yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre ise, İran ordusu tarafından dün sabah ve öğleden sonra da devam ettirilen bombardıman sırasında Kandil Dağı eteklerindeki köylerde yaşayanlardan bir bölümü top atışlarından korunmak amacıyla çevredeki mağaralara sığındı. Bir bölümünün top atışlarının dışındaki diğer köylere kaçtıkları bildirildi. Top atışlarının yoğun karla kaplı bölgelere yönelik yapılması nedeniyle birçok yerde çığ düştüğü, can ve mal kaybı olup- olmadığıyla ilgili henüz bilgiye ulaşılamadığı açıklandı.

Terör örgütü PKK'nın İran bombardımanlarının yanı sıra Türkiye'nin de her an havadan veya karadan bombardıman düzenleyebileceği olasılığına karşılık, Zap, Hakurk, Avaşin ve Haftanin bölgelerinde bulunan kamp sorumlularını önlem almaları yönünde uyarılarda bulunduğu, örgüt mensuplarının daha güvenli alanlarda konuşlanmalarını istediği ileri sürüldü.

Öte yandan PKK'nın İran'da örgütlenmesi amacıyla 2004'te kurulan ve İran ordusuna karşı silahlı saldırılar düzenleyen PJAK'ın etkisiz hale getirilmesi için İran 2007 yılından beri Kandil ve çevresini aralıklarla bombalıyor. İran ordusu, çatışmalarda ele geçen ve örgüte yerleşim birimlerinde yardım eden aralarında öğretmen, öğrenci ve esnafın da bulunduğu 20 kişiye ağır cezalar verdi. İran, PJAK üyesi Hasan Hikmet Demir'i 2007'de İhsan Fetahiyan'ı 11 Kasım 2009'da, Fesih Yasemini'yi de 6 Ocak 2010'da idam etti. Şirin Elem isimli Kürt siyatçisi de PJAK'a yardım ve yataklık ettiği gerekçesiyle idam cezasına çarptırdı. 3 PJAK üyesine idam cezası veren Hoy bölge savcısı Weli Heci Qulizade'yi 18 Ocak'ta düzenlenen suikastle öldürürken saldırıyı PJAK üstlenmişti.
msnhaber.ekolay.net
 
Üst Alt