IPadle İlgili Tüm Sorular

Yüksek çözünürlüklü retina ekranından iç donanımlarına kadar birçok farklı yönü bulunan Yeni iPad hakkında her gün onlarca soru soruluyor.

Bazı insanlar eski iPadini yenisiyle değiştirmesinin avantajlarını merak ederken, bazıları da yeni iPad3′ün ne kadar hızlı olduğunu, pil ömrünü merak ediyor.

Yeni iPad3′ü bir süreliğine deneyip kullanan ve test eden Popular Science dergisinin yazarları yeni İpadin özelliklerini, artılarını ve eksilerini anlattı.

Retina ekranında her şey nasıl görünüyor?

Yeni Retina ekran önceki iPade göre 4 kat daha fazla çözünürlüğe sahip. Ancak bununla birlikte daha düşük çözünürlükteki uygulamalar ve içerikler önceki 1024X768 iPad ekranına göre daha kötü görünüyor. Aslında cihaz düşünüldüğü kadar kötü değil. Video yayını iki ekranda da çok benzer. Yeni iPad, 1080p HD videoları da yeni retina ekranında oynatılabiliyor.

Düşük çözünürlüklü görüntüler arka arkaya göründüğünde imaj kalitesindeki dengesizliği gerçekten fark edebilirsiniz. Özellikle normal web taramasında bu çok fazla yaşanıyor. Modern internet sayfalarının pek çoğu 1024 piksel genişliğindeki browser penceresini doldurmak için tasarlanıyor. Bu oran yeni Retina görüntüsünün yatay çözünürlüğünün yarısından daha az.

Yeni iPad daha mı hızlı?

Kağıt üzerinde evet. Ancak bizim denediğimiz tüm uygulamalarda iPad 2 ile karşılaştırabileceğimiz çok fazla fark bulamadık. 512 MB ile 1 GB arasındaki RAM ile daha yüksek kapasiteye sahip olan yeni iPad, çift çekirdekli A5X işlemci ve dört çekirdekli grafik işlemciye sahip. Ancak hız artışı büyük ölçüde fark edilmiyor.

Ancak iPad 1 ile karşılaştırıldığında, yenisinin görüntüleri getirmesi daha hızlı, böylece uygulamalar hemen açılıyor.

Pil ömrü nasıl?

Pillerini kapsamlı bir şekilde henüz test edemediklerini söyleyen yazarlar, yeni iPadi çok zorlu şartlarda çalıştırdıklarını ve yeni iPadin 6 saat 15 dakika süresince çalıştığını açıkladılar.

Daha büyük pilin etkisi var mı?

Aslında var. Yeni iPadin fiziksel gövdesi temel olarak iPad 2 ile aynı. Ancak yeni iPad tümüyle yeni bir pile sahip. Arkadaşlarımıza göre, yeni iPadin pilin kapasitesi 42,5 watt. Yani iPad 2 (25 watt) nin neredeyse 2 katı. Bunu sağlamak için Apple her hücrenin boyunu yaklaşık yüzde 70 oranında artırdı. Ancak bunun bir dezavantajı var. Yeni işlemci, hafıza, 4G LTE radyo ve yeni ekran sayesinde yeni iPadin şarj etme süresi de arttı. iPad 2 doğrudan prize takıldığında 3-4 saatte tam olarak şarj oluyordu. Fakat yeni iPad yüzde 100′lük şarj için bütün gece şarjda kalması gerekiyor. USB ile bilgisayardan daha da yavaş şarj edileceğini söylemeye bile gerek yok.

iPad 3 ısınıyor mu?

Evet. Çok fazla ısınmasa da iPad 2′ye göre daha çok ısındığı kesin. Isıyı ölçmek için infrared kamera kullandık ve yeni iPadin yoğun 1 saatlik kullanımdan sonra eskisinden 4 derece daha fazla ısındığını keşfettik.

Yeni iPad daha mı ağır?

Seleflerine göre içlerinde en ağır ve kalın olan yeni iPad 3. Farklılıklar önemsiz, ancak bunları yan yana getirdiğinizde farkı açıklayabilirsiniz. Piyasada daha ince ve hafif tabletler var. Fakat iPad halen bir tablet için tüm boylarıyla ortalamanın üstünde.

Yeni iPadde Smart Cover (akıllı koruyucu kılıf) çalışıyor mu?
Evet çalışıyor.

Ses tanıması nasıl? Sirinin yerini tutabilir mi?

Hayır. Ses tanıma sistemi son derece kötü. Sadece en basit kelimeleri, çok yavaş söyleyince güvenli bir şekilde tanıyor. Androidin ses tanıma sistemini bir metin girişi için denediğimizde daha iyi olduğunu gördük. Uzun bir metni iPadin anlayamayacağı oldukça açık.

Yeni kamera nasıl?

iPad 2′den iyi olmakla birlikte çok da kaliteli değil. iPhone 4Snin kamerası şaşırtıcı bir şekilde yeni iPadin kamerasını alt eder.

LTE ne kadar hızlı?

PopSci Uydu Ofisinde Verizonun LTE ağında 9,3 Mbps download ve 4.51 Mbps upload hızına ulaştık. Evdeki kablolu bağlantımız kadar hızlı değil. Ancak 3G bağlantısından daha hızlı. Kısaca hızlı denilebilir.

En iyi hangi uygulamalar görünüyor?

Az sayıda uygulama yeni ekran için uygun hale getirilmiş. Bunlar birkaç oyun, Mail ve Google Maps gibi bazı uygulamaları kapsıyor. Diğer bazı uygulamalar da bazen iyi görünüyor.

Tablet almak istiyorum? Sizce bunu almalı mıyım?

Büyük olasılıkla düşünülebilir. Piyasadaki en iyi tablet olan iPad 3 iyi bir donanıma, işletim sistemine, büyük ve etkili bir uygulama ve içerik seçeneğine sahip. Her zamanki gibi iPadin kullanması çok zevkli, eğlenceli.

iPad1 ya da iPad2′mi yenisiyle değiştirmeli miyim?

Yeni ekran ve daha hızlı mobil internet çok iyi olabilir ancak bunlar spesifik gelişmeler, fonksiyonel olarak bir avantajı yok. iPadinizle yeni ve farklı şeyler yapmayacaksanız yenisini almanıza gerek yok.
turkishjournal.com
 
Üst Alt