İnternetten araç alırken bunlara dikkat edin

İnternet'in yaygınlaşması ile birlikte insanların alışveriş stillerini de değişti. Yapılan araştırmalara göre otomobil satışlarının yüzde 80ı internet ortamından yararlanılarak gerçekleşiyor. Satıcı ile alıcının yüz yüze gelmediği bu tip alışverişlerde alıcı taraf iseniz çok dikkatli davranmanız gerekiyor.

İnternet ortamından araç alıyorsanız asağıdaki önerilere dikkat:

KAPORA VERMEYİN

En sık rastlanan dolandırıcılık yönteminden biri alıcıdan kapora istenmesi. Eğer satıcı sizi Kapora yani ön ödeme yapmanız gerektiği konusunda ikna etse de, kesinlikle satın almak istediğiniz aracı görmeden ödeme yapmayın. İnternette sahte profil açarak, gerçekte var olmayan araçları da satmaya kalkanların olabileceğini unutmayın.

EVRAKLARIN ORJİNALLERİNİ İSTEYİN

Satın almak istediğiniz araca ait evrakların orijinalini görmeyi talep edin. Satıcı tarafın telefon numarasını vermek istemediği, elektronik posta yoluyla gönderilen araca ait evrakların orijinalliğinden şüphe edin. Dijital ortamlarda çeşitli bilgisayar programları aracılığıyla bu tip evrakların sahtesinin kolayca hazırlanabileceğini unutmayın.

UCUZSA ŞÜPHELİ DAVRANIN

Rayiç bedelinin çok altında satışa çıkarılmış araçlardan daima şüphelenin. Bedelinin altında satışa çıkarılan otomobiller bazen dolandırmaya yönelik bir sinyal özelliği taşıyabilir.

Öneriler:

  • Aracın pazar fiyatını araştırın.
  • Aracı görmeye gittiğinizde yanınızda aracın neden ucuza satıldığını tespiti için bir tamirci götürün.
  • Tüm dökümanları kontrol edin. Yazılı bir satış sözleşmesi hazırlayın ve satış sözleşmesinde aracın jant ya da müzik sisteminin de fiyata dahil olup olmadığına dikkat edin.
  • Yanınızda yüksek meblağlarda para ile aracı görmeye gitmeyin. Aracı görmek için tenha yerlerde randevulaşmayın.

ÖNCE ARAŞTIRIN SONRA ALIN

Temel bilgileri toplayın

Almak istediğiniz otomobile karar vermeden önce internet ortamında sunulan ve otomobillere ait çeşitli testlerin yapıldığı bilgilerden yararlanın. Otomobil üreticilerinin kendi internet sitelerinde almak istediğiniz araca ait tüm bilgilere ulaşmak mümkün.

Fiyatları karşılaştırın​

İnternetten otomobil almadan önce mutlak bir ilan karşılaştırması yapın. Araç Fiyatlarıda aracın yaşı, ekstraları, kaç kez el değiştirdiği, kaza yapıp yapmadığı önemli bir rol oynuyor.

Satıcıyı kontrol edin

Satıcının araç satış ilanına eklediği detaylı bilgiler çok önemli. Özel kişiler dışında otomobil satışı yapan firmalar, açık adreslerini ve isimlerini açık bir şekilde ilan formuna yazmak zorundalar. Yeterince bilgi olmayan, şüphe duyduğunuz ilanlarda satıcıyla doğrudan iletişime geçmeye çalışın.

Tamirciye gösterin

İkinci el araç satın alıyorsanız, aracı bir tamircide mutlaka kontrolden geçirmelisiniz

ÖDEME YAPTIM NE YAPABİLİRİM?

İNTERNETTEN satın aldığınız araç için istenilen parayı havale yoluya yolladıktan sonra dolandırıldığınızı farkettiniz. Bu gibi durumlarda hemen bankanızla iletişime geçerek haveleyi durdurmasını isteyin.
Satıcı tarafın hesabına para geçmeden önce yaptığınız havaleyi durdurma şansınız var. Polise giderek dolandırıldığınızı bildirin. Satıcı tarafla internet ortamdaki yazışmalarınızı iyi muhafaza edin....
 
Üst Alt