İnternet Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

İ

İNCİ

Ziyaretci
Uzmanlar internette haftada 30 saatten fazla zaman geçirenlerin internet bağımlısı olduğunu söylüyor..Peki bu bağımlılıktan nasıl kurtulunur?

1. İnternet kullanımı ile ilgili hedefler belirlemek; örneğin haftada 30 saat internete giriyorsanız bunu kademeli olarak azaltmak. İlk seferinde 30 dan 25 saate inmek ve bu kullanımı da bir çizelge ile düzenlemek.

2. İnternete her gün girilen saatlerin değiştirilmesi hatta tam zıt saatlerde internete girmek.

3. Saatleri sınırlamak; örneğin 8:30 da işe gitmek için evden çıkyorsa 7:30 da bir saatliğine internete girmek.

4. İnternetten çıkmayı hatırlatacak gerçek bir alarm kullanmak.

5. İnternetin yoğun olarak kullanılan bazı uygulamalrını kullanmamak; Örneğin internetteki oyun sitelerine bağımlı olan kişi bu uygulamayı kullanmayarak sadece e-mail'lerini kontrol ederek diğersitelere girebilir.

6. Alternatif etkinlikler bulma; internete bağlanmayı düşündüğü zamanlarda yapabileceği kitap okumak, arkadaşlarla buluşmak, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek vb. gibi aktiviteleri gerçekleştirme.

7. Her hafta internet nedeniyle ihmal ettiği işlerden birini yapıyor olmak.

8. Psikolog ve psikiyatr desteği alarak uygun olan psikoterapi yöntemlerinin uygulandığı görüşmelere katılmak.

Kaynak: ivillage.mynet.com
 
selam ederim;

internet bağımlılığı tuhaf geldi bana. insanlar internete bağımlı değiller. bağımlı oldukları içersindeki uygulamalardır. örneğin çoklu fps oyunları call of duty crysis tarzı olanlar veya pvp yani oyuncuya karşı oyuncu tarzı oyunlar ki bunlar daha çok gençlerin ve orta yaş grubu erkeklerin tercihidir. bunların dışında facebook twiter gibi paylaşım siteleri her yaş ve gruba hitap eder. alış veriş ve moda daha çok bayanları ilgilendirirken teknoloji ve haberler ile daha çok erkekler ilgilenmektedirler. ayrıca her türlü yaş ve cinsteki insanlar forumlardada zaman geçirmektedirler. günümüzde televizyonların içi boş yayınlarından sıkılan toplum, insiyatifini kendi elinde bulundurduğu internetin nimetlerinden faydalanmaya odaklamış her türlü bilgiye buradan ulaşmaktadır. hemde istediği dilde istediği yerde.

internete sık girmenin insana bir zarar vereceği kanaatinde değilim. tabiki arkadaş dost ve aile ihmal edilmediği sürece. sosyal bir ortama girerken reel hayatta kendisini birden asosyalde bulabilir insan. bana göre gereken önlem kişilerin özel hayatlarınında ihmal edilmeden bu nimetlerden yararlanılmasıdır. çünkü internet kişinin elinin altında bulunan ve emir komutanın kendisinde bulundugu büyük bir sosyal ortamdır.
 
  • Etiketler
    internet bağımlılığı
  • Üst Alt