• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

İnsansız dünya nasıl olurdu

  • Konbuyu başlatan Venhar
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 6K

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
İNSANSIZ DÜNYA

Alan Weismann’ın 2005 yılında Discover dergisinde yayımlanan ve yılın en iyi bilim yazarlarından biri olarak seçilen “Earth Without paeople”da New york şehrinin genel olarak gezegenin,insan yok olduğun da ne gibi aşamalardan gececeğini anlatıyor.Weisman Temmuz ayı 2007 de yayımlanan “The World Without” us adlı kitabında bu konuyu daha geniş bir şekilde kaleme almış,işte insan bir gün yok olursa aşama aşama gerçekleşecekler:

2. gün:Elektrik kesintisinin ardından Manhattan’daki gelişmiş metro ağının sular altında kalmasını önleyen pompalar devre dışı kalacak metro tünelleri sular altın da kalmaya başlayacak.hafta:Acil durumlarda nükleer reaktörler deki soğutma sistemini çalıştıran jeneratörlerin yakıtları tükenecek nükleer santraller de yangınlar çıkacak patlamalar olacak.

1.yıl: Dünya çapında kentlerin bulunduğu yerlerde bir zamanlar doğal olarak yaşayan hayvanlar, sokaklarda gezmeye,binaları sığınak olarak kullanmaya başlayacaklar.

3.yıl:Soğuk bölgeler deki su boruları içlerindeki suların donmasıyla çatlayacak.Bu durum,binaların duvarlarının da ayrılmasına neden olacak insanlarla birlikte yaşayan hamam böcekleri ve küçük kemirgenler gibi canlılar besinlerin tükenmesi nedeniyle ısıtma olmadığı için soğuktan etkilenerek birkaç kış içinde tükenecekler

5.yıl:Büyük kentlerin çoğu,giderek biriken kuru yaprakların yıldırımların etkisiyle tutuşması sonucunda yangınlara teslim olacak.ahşap binalardan geriye pek bir şey kalmazken,betonarme binalar her ne kadar hasar görseler de ayakta kalabilecekler.New york gibi büyük kentler deki çekiç konstrüksüyonlu binalar,bu yangınlar da çökme riski
taşıyorlar

10.yıl:Çatıları sağlam olmayan binaların çatılarında sızan sular binaların içinde çürümelere ve ahşap binaların çatılarının çökmesine neden olacak.ısıtma sistemleri artık çalışmayan binaların çatı ve duvarları,sızan suların sürekli donması ve erimesi nedeniyle çatlamaya ve dağılmaya başlayacak.


20.yıl:Çoktan sular altında kalmış olan metro hatlarındaki trenler ve tünelleri çökmekten koruyan ****l sütunlar ve kolonlar paslanmaya başlayacak tamamen sular altında kalan tünellerde çökmeler olacak özellikle Manhattan’daki caddelerin altından geçen metro hatların da çökmeler olacak caddeler derelere dönüşmeye başlayacak.

100.yıl:Tüm binaların çatıları çökmüş olacak depremler de bun katkıda bulunacak.Büyük depremler bazı kentleri yerle bir edecek.

300.yıl:Asma köprüler bakımsızlıktan ve paslanmadan dolayı çökecek ancak ayakta kalmayı başarmış olana kemerli köprüler daha yüz yıllarca hasar görmekle birlikte yıkılmadan ayakta kalabilecek.


500.yıl:Ilıman ve sulak bölgelerde ormanlar kentlerin yıkıntılarının üzerini büyük oran da kaplamış olacak tarlalarda doğal bitki örtülerine kavuşacaklar.


5 000yıl:Atom bombalarının içerdiği nükleer başlıkların için deki radyoaktif madde,aşınan başlıklardan sızmaya başlayacak plütonyum 239,çevredeki canlılar için tehdit oluşturacak.

15 000.yıl:Buzul çağı başlamış olacak ve orta enlemlere kadar inen buzullar şehirlerde ayakta kalan binaları yerle bir edecek.


35 000yıl:20 yy sonun da kurşunlu benzin kullanımı sonucunda otomobillerin eksozlarından çıkan kurşunun toprakta ki derişimi doğal düzeye inecek.

100 000.yıl:Atmosfer deki karbondioksit oranı,endüstrileşmeden önceki düzeye inecek.

200 000.yıl:Atom bombalarından çevreye yayılan Plütonyumun yaydığı radyasyon doğal düzeye inecek.

1 000 000.yıl:plastiklerin bir çoğu hala bozulmadan kalmayı başarmış olabilir bir şekilde bunları dönüştürecek ve parçalayacak mikroorganizmalar evrimleşirse süre kısalabilir.


10 000 000.yıl:İnsan yapımı bir çok nesne toprağa karışırken bronzdan yapılma heykeller çok daha fazla bozulmadan insan ırkının yadigarı olarak kalır.


1 000 000 000.yıl:Güneş ısısını artırmaya başladığı için yeryüzü giderek ısınmaya başlayacak bir çok tür buna uyum sağlamakta zorlanacak ve yok olacaklar.

4 500 000 000.yıl:Güneş kırmızı dev haline gelerek iyice genişleyecek ve yeryüzü sıcaktan kavrulacak.Yeryüzünde yaşayan canlılardan kalanlar,bu aşamaya gelmeden yok olmuş olacaklar.

kaynak bilim teknik
 
Üst Alt